Sprawdź co zapisano w porozumieniu, które zakończyło strajk pielęgniarek i położnych w staszowskim szpitalu.

Strajk pielęgniarek i położnych w Staszowie.

       

Poniżej prezentuję projekt okładki najbliższego wydania (kwietniowego) Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy - wydawnictwo bezpłatne.

 

Strajk pielęgniarek w Staszowie

19 kwietnia 2017 

Jak już wiadomo pielęgniarki i położne w dniu dzisiejszym podpisały porozumienie, które kończy akcję strajkową. Dzisiaj należy, tak to jest obowiązkiem każdej pielęgniarki i położnej, pogratulować jedności staszowskim pielęgniarkom i położnym.

Spójrzcie wokół siebie. Czy jesteście w stanie przeprowadzić podobną akcję w swoim szpitalu? Wątpię. Nawet pielęgniarki i położne w obrębie jednego oddziału, a co dopiero całego szpitala, nie byłby wstanie przeprowadzić tak dobrze zorganizowanej akcji protestacyjnej. 

Słyszę głosy krytyki. Już dziś. Osób, które nie znają pełnego tekstu porozumienia.

Nie strajkowały w Staszowie. Nie prowadziły strajku w swoich szpitalach. 

Proszę! Dziś pielęgniarkom i położnym ze Staszowa należą się słowa uznania.

W dniu jutrzejszym przedstawię informację w zakresie treści podpisanego porozumienia.

20 kwietnia 2017

Dziś przedstawiamy informację w zakresie zapisów podpisanego porozumienia w dniu 19 kwietnia 2017, które zakończyło strajk pielęgniarek i położnych w staszowskim szpitalu. 

W sprawie głównego postulatu strajkujących pielęgniarek i położnych, czyli włączenia dodatku brutto brutto do wynagrodzenia zasadniczego w porozumieniu zapisano, że do wynagrodzenia zasadniczego zostaje wpisana kwota 400 zł. Czyli wynagrodzenie wszystkich pielęgniarek i położnych zostaje podwyższone o 400 zł, z dniem 1 maja 2017 roku. 

Oczywiste jest, że w przypadku dopisania kwoty 400 zł do wynagrodzenia zasadniczego, kwota ta zostanie zwiększona w przypadku poszczególnej pielęgniarki i położnej o pochodne od zwiększonego wynagrodzenia np. wysługę lat, dodatki za pracę w porze nocnej czy niedziele i święta. 

Zasadne staje się pytanie: co z pozostałą kwotą, którą do szpitala przekazuje NFZ. Bowiem obecnie dodatek brutto brutto wynosi 800 zł.

W tym zakresie strony dokonały następujących uzgodnień:

Środki finansowe, które pozostaną po włączeniu kwoty 400 zł do wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi, wypłacane będą pielęgniarkom i położnym w formie dodatku, w równej wysokości dla wszyskich pielęgniarek i położnych w podziale na dwie grupy: pracujące w systemie jednozmianowym i na te, które pracują w systemie zmianowym. 

Mariusz Mielcarek 

Komentarze użytkowników

#1  2017.04.20 13:55:27 ~Fruzia

Jestem pełna podziwu dla Naszych koleżanek.Jesteście wspaniałe.

#2  2017.04.20 14:21:20 ~nurse

Czyli wychodzi na 0. Tak naprawdę to nie zyskały nic

#3  2017.04.20 14:27:39 ~Piel

Niby fonansowo nic nie zyskały, Ale w razie zabrania dodatku 4x400 to juz maja te 400 zl w podstawie. Mysle ze i tak nie jest zle.

#4  2017.04.20 15:00:36 ~Majo

Zyskały 400 zł do podstawy. Co za tym idzie wyższe składki a w przyszłości trochę wyższa emerytura. A ponieważ mamy tyle lat co mamy to jest to dla nas ważne.

#5  2017.04.20 15:07:20 ~maria

Kwota od wysługi nie będzie naliczana ponieważ wynosi maksymalnie 20 %niezależnie czy pracujesz 30 czy 35 lat .wysługa wynosi tylko 20%,znowu jest mydlenie oczu,pielęgniarki które pracują poniżej 20 lat to i owszem będą miały naliczane .

#6  2017.04.20 15:07:22 ~maria

Kwota od wysługi nie będzie naliczana ponieważ wynosi maksymalnie 20 %niezależnie czy pracujesz 30 czy 35 lat .wysługa wynosi tylko 20%,znowu jest mydlenie oczu,pielęgniarki które pracują poniżej 20 lat to i owszem będą miały naliczane .

#7  2017.04.20 15:31:42 ~liz

20% naliczane jest od stawki . Czyli jednak zyskały.

#8  2017.04.20 15:35:06 Redakcja Portalu

Matematyka jest jedna! Jeżeli pielęgniarka miała dotychczas 1900 zł podstawy to od niej miała 20% wysługi. Jeżeli teraz będzie miała liczoną wysługę od kwoty 2300 zł to chyba zyskała? Po co pisanie takich komentarzy jak 5 i 6. Pisać aby pisać? Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#9  2017.04.20 17:57:10 ~Obserwator

Śmiechu to warte a bardziej płaczu - co to za protest ? A jaka radość ! ? W mediach protest nieobecny a ponadto wywalczyły w końcu minimalną pensję, która ustawowo obowiązuje od stycznia 2017 r ! Wożne w szkołach dawno dostały tyle, bez strajków ! Było do przewidzenia, że będzie jałmużna podobnie jak w CZDZ w Warszawie 300 zł przy pensjach dużo wyższych. Nadal nie potraficie walczyć o swoje wspólnie, nie tylko o pieniądze.O szacunek dla zawodu poprzez poprawę warunków pracy, wprowadzenie natychmiastowe norm zatrudnienia, dodatków za szkodliwość - itd. Tylko brak pielęgniarek zmieni sytuację i młode pokolenie - nie będzie pazernych - będą się Koleżanki i Koledzy (nie dziewczyny, nie pigułki szanować) Pielęgniarki łatwo zastraszyć zamknięciem szpitala i wszystkie te z małych miejscowości nie zgadzajcie się na pielęgniarskie pensje poniżej minimum lub na poziomie minimum - JAK WAM NIE WSTYD ? A POTEM PAZERSTWO I RODZINA NA BOK ? OT I MENTALNOŚĆ ! Jesteście specjalistkami a specjaliści zarabiają średnią krajową tym bardziej przy braku personelu !

#10  2017.04.20 17:58:00 ~my pielęg.

Do 9 : prawda !

#11  2017.04.20 18:01:32 ~szkolna

Do 8 w mojej szkole wożna ma 2000 podstawy - co wy z siebie zrobiłyście i robicie - umęczone pazerne niewolnice bez minimalnej - OCKNIJCIE SIĘ W KOŃCU ! do 9 - dobrze napisane !

#12  2017.04.20 18:03:35 ~piel

Panie pokazują tu swoją wysoką inteligencję.Liczyć nie potrafią ale głupie komentarze to potrafią pisać, to są te niedouczone, które tylko potrafią coś powiedzieć do lustra lub komputera.

#13  2017.04.20 18:11:40 ~alfa

Do nurse- Staszów walczył o włączenie dodatku do podstawy i to osiągnęły. Co w podstawie to jest w podstawie i oto im chodziło. Dyrektor powinien być zadowolony z takiej ugody, bo poniesie tylko koszty pochodnych, a to nie jest aż tak ogromna kwota. Nie wiem tylko po co tak się opierał. Do 1 lipca 2019 roku dodatek będzie wpływał do pracodawców. Do tego czasu nie cofną go. Potem wskakuje wyższa zasadnicza a dodatek znika. Wy nie rozumiecie wielu spraw.

#14  2017.04.20 18:13:12 ~do #9

Najlepiej i najprościej obrzucać błotem innych; niestety mentalność niektórych nie adekwatna do wykształcenia więc nie narzekacie,że tak Nas postrzega społeczeństwo a nie inaczej! Zrób jedna z drugą rachunek sumienia i pokaż w działaniu co potrafisz a nie jątrz! Rozwagi i obiektywizmu życzę:)

#15  2017.04.20 18:17:50 ~alfa

Do Redakcji Portalu- Panie Mariuszu, nie wiem tak do końca, czy nie warto było poczekać ze strajkiem do drugiej połowy roku. Od pierwszego lipca obiecana jest podwyżka 10 % różnicy od obecnej podstawy do kwoty 2496 zł. Teraz ta różnica będzie zdecydowanie mniejsza.Do tej podwyżki nadal ma być dodatek Zembali. Ale suma sumarum ministerstwo zdrowia chce przesunąć obiecaną regulację do początku roku 2018, a co w podstawie to w podstawie.

#16  2017.04.20 18:53:27 ~piel.

Do 14 bla , bla, bla do 9 obiektywne i prawdziwe - popieram

#17  2017.04.20 18:53:57 ~ja

Do 11 zgadzam się

#18  2017.04.20 18:57:19 ~monia

Do 12 - minimalna pensja obowiązuje ustawowo bez protestów od stycznia 2017 w wysokości 2000 zł brutto - powinni wyrównać od stycznia 2017 :) a kiedy wywalczycie 13- tki ? Nauczycielom nic się nie zabiera !

#19  2017.04.20 19:06:12 ~do 16

Idź i organizuj strajk jak jesteś taki(a) mądry(a). Jesteś niedobrym człowiekiem, kipisz złością.

#20  2017.04.20 19:14:22 ~alfa

Do moni- I znowu nie rozumiesz. Minimalna krajowa, jaka obowiązuje od stycznia 2017 to nie jest minimalna zasadnicza. Ta minimalna ,2000 zł to brutto ze wszystkimi pochodnymi. To znaczy, że pracownik nie może mieć dochodu całego brutto mniej niż 2000 zł.

#21  2017.04.21 00:25:48 ~Zawiedzion

Po co było w ogóle strajkować jak nic nie zyskały . Strajkować byle strajkować.

#22  2017.04.21 08:53:32 ~do 21

Zyskały. Te pielęgniarki, które zarabiają więcej od Staszowa, nie rozumieją tego.

#23  2017.04.21 10:18:27 ~M

Ciekawe jakaż to kwota, pozostanie do podzialu po włączeniu 400 zł do podstawy ? Poza tym pogadamy jak rzeczywiście włączą obiecaną kwotę do uposażenia zasadniczego. Obawiam się, że będzie tak jak zwykle: obiecano, a potem wielkie rozczarowanie. Poza tym zobaczymy jak szpital udzwignie tę sytuację, bo Redakcja Portalu napisała wyraźnie: matematyka jest jedna.

#24  2017.04.21 13:01:53 ~ja

Do 19 i znowu bla, bla, bla

#25  2017.04.21 13:05:23 ~piel.

Do 22 a dlaczego pozwoliłyście na różne zarobki - dlaczego nauczyciele są traktowni równo ? no tak bo się bałyście zwolnień no i pracusia pod nosem ! to wasza wina z tych małych miejscowości pozwalałyście przez tyle lat na nędzne, sprzątacze pensje - jak wam nie wstyd teraz się obudziły !

#26  2017.04.21 13:12:22 ~IQ

Do 20 doskonale rozumiem i tak nędza ! jak pielęgniarka może się mieĆ do minimalnych, sprzątaczych pensji ? zawód odpowiedzilany,specyficzny, trudny - gdzie średnia krajowa ? i oto trzeba walczyć wspólnie a nie ochłapy brać i przez to jesteśmy podzielone finansowo a przez to mentalnie, regionalnie a przez podziały solidarność w zaniku ! a tym z góry o to właśnie chodzi ! boże jakże łatwo jest manipulować pielęgniarkami - czyżby większość miała IQ PONIŻEJ 100 ?

#27  2017.04.21 21:15:59 ~Ania

Gratuluję koleżankom!

#28  2017.04.22 17:13:56 ~my

Do 27 śmiechu warte jałmużny punktowej ? ( strajk środowisku szerszemu nie znany - nieobecny w mediach )