Ministerstwo zdrowia uważa, że istnieje pilna potrzeba wsparcia wszystkich pielęgniarek i położnych w zakresie podnoszenia kwalifikacji, zarówno aktywnych zawodowo, jak i nieaktywnych zawodowo (przebywających na urlopach wychowawczych, bezrobotnych, poszukujących pracy, itd.).
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie „podniesienia kwalifikacji zawodowych” finansowanym z funduszy europejskich. Projekt obejmie 12 016 (co stanowi 80% ogółu objętych wsparciem) pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w okresie do 31 maja 2027 r., w dziedzinach pielęgniarstwa deficytowych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski. Ma to się przełożyć to na podniesienie jakości świadczonych usług pielęgniarskich i położniczych w całym kraju.
W artykule pt. MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu, przekazaliśmy podstawowe informacje w zakresie przedmiotowego programu. W kolejnym artykule pt. Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki, poinformowaliśmy jaka instytucja będzie odpowiedzialna za realizację powyższego programu.
Natomiast w artykule pt. Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE, przekazaliśmy bardziej szczegółowe informacje w zakresie sposobu realizacji programu.
W artykule pt. Pielęgniarki i położne – wykaz bezpłatnych kursów dokształcających, które odbędą się w ramach programu UE, poinformowaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl o kursach dokształcających, które będą prowadzone w ramach przedmiotowego programu.
W niniejszym artykule informujemy o rodzajach kursów kwalifikacyjnych, które będą prowadzone w ramach niniejszego programu.
Spośród zarejestrowanych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych tylko 74% pielęgniarek i pielęgniarzy i 70% położnych jest aktywnych zawodowo. Średni wiek polskiej pielęgniarki wynosi nieco powyżej 54 lata, zaś średni wiek położnej 51,9 lat.
Dane te mogą sugerować duży deficyt nowych kwalifikacji i umiejętności oraz dezaktualizację wiedzy personelu pielęgniarskiego i położniczego ze względu na czas jaki upłynął od zakończenia kształcenia.
Nie ulega wątpliwości, że pielęgniarka i pielęgniarz, położna i położny to zawód deficytowy w polskim systemie zdrowia. Istnieje więc pilna potrzeba wsparcia wszystkich pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych posiadających prawo wykonywania zawodu w ramach kształcenia podyplomowego, zarówno aktywnych zawodowo, jak i nieaktywnych zawodowo (przebywających na urlopach wychowawczych, bezrobotnych, poszukujących pracy, itd.).
Sytuację demograficzną Polski potwierdza także Mapa potrzeb zdrowotnych. Zachodzące w kraju zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństwa, brak zastępowalności pokoleń) mają ogromny wpływ na organizację i funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Przed systemem opieki zdrowotnej stoją więc nowe wyzwania – wraz ze starzeniem się społeczeństwa nastąpi konieczność zapewnienia opieki coraz liczniejszej i coraz bardziej schorowanej grupie pacjentów.
W ramach projektu przewidziano realizację następujących kursów kwalifikacyjnych.
1. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii dla położnych,
2. Pielęgniarstwo operacyjne dla położnych,
3. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki dla pielęgniarek,
4. Pielęgniarstwo operacyjne dla pielęgniarek,
5. Pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek.
źródło: mz.gov.pl
Kolejne informacje o powyższym programie wkrótce na pielegniarki.info.pl