Katalog zaplanowanych szkoleń dla pielęgniarek i położnych może zostać rozszerzony.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie „podniesienia kwalifikacji zawodowych” finansowanym z funduszy europejskich. Projekt obejmie 12 016 (co stanowi 80% ogółu objętych wsparciem) pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w okresie do 31 maja 2027 r., w dziedzinach pielęgniarstwa deficytowych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski. Ma to się przełożyć to na podniesienie jakości świadczonych usług pielęgniarskich i położniczych w całym kraju.
W artykule pt. MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu, przekazaliśmy podstawowe informacje w zakresie przedmiotowego programu. W kolejnym artykule pt. Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki, poinformowaliśmy jaka instytucja będzie odpowiedzialna za realizację powyższego programu.
Natomiast w artykule pt. Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE, przekazaliśmy bardziej szczegółowe informacje w zakresie sposobu realizacji programu.
W dokumentacji programu podkreślono, że rozwój medycyny i związane z tym zmiany w systemie ochrony zdrowia oraz potrzeby zdrowotne społeczeństwa wymuszają potrzebę stałego dokształcania się, uzupełniania wiedzy, umiejętności i nowych uprawnień zawodowych oraz ustawicznego podnoszenia kwalifikacji zawodowych w różnych obszarach pielęgniarstwa i położnictwa. Starzenie się społeczeństwa oraz rozwój chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby kardiologiczne) wpływają na potrzebę bardziej wyspecjalizowanej opieki medycznej, wzrostu kwalifikacji i umiejętności od większej liczby pracującej kadry pielęgniarskiej i położniczej. Kwalifikacje zawodowe pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w istotnym wymiarze wpływają na wysoką jakość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów, co potwierdzają liczne badania naukowe prowadzone w tym zakresie.
W ramach programu będą prowadzone poniższe kursy dokształcające:
1. Aktywne prowadzenie porodu, pozycje wertykalne w porodzie, dla położnych,
2. Ordynowanie leków w praktyce, dla pielęgniarek/pielęgniarzy i położnych,
3. Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej, dla pielęgniarek/pielęgniarzy,
4. Aspekty opieki pielęgniarskiej nad pacjentem ze stomią, w tym zapobieganie powikłaniom, dla pielęgniarek/pielęgniarzy.
Tematyka powyższych kursów dokształcających dotyczy obszarów związanych z potrzebami epidemiologiczno-demograficznymi oraz wynika ze zdiagnozowanych potrzeb szkoleniowych pielęgniarek i pielęgniarzy i położnych. Przed rozpoczęciem przygotowań do opracowania projektu przeprowadzono badania jakościowe w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych – wskazane kursy są wynikiem tych badań, a tematyka była najczęściej wskazywana przez pielęgniarki, pielęgniarzy i położne, położnych jako umiejętności najczęściej wymagane w codziennej pracy. Programy kursów dokształcających będą opiniowane przez recenzentów NIPiP. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, kursy dokształcające zostaną skierowane do realizacji.
Katalog kursów zaplanowanych do realizacji w ramach projektu może zostać rozszerzony, o ile wśród pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych zostaną zdiagnozowane kolejne potrzeby szkoleniowe.
źródło: mz.gov.pl
Kolejne informacje o powyższym programie wkrótce na pielegniarki.info.pl