Szkolenia mają zostać przeprowadzone do dnia 31 maja 2027 roku.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie „podniesienia kwalifikacji zawodowych” finansowanym z funduszy europejskich. Projekt obejmie 12 016 (co stanowi 80% ogółu objętych wsparciem) pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w okresie do 31 maja 2027 r., w dziedzinach pielęgniarstwa deficytowych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski. Ma to się przełożyć to na podniesienie jakości świadczonych usług pielęgniarskich i położniczych w całym kraju.
W artykule pt. MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu, przekazaliśmy podstawowe informacje w zakresie przedmiotowego programu. W kolejnym artykule pt. Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki, poinformowaliśmy jaka instytucja będzie odpowiedzialna za realizację powyższego programu.
W zakresie realizacji programu zostaną opracowane:
– programy kursów dokształcających stacjonarnych przez powołane do tego zespoły redakcyjne (wybór autorów i recenzentów zostanie dokonany zgodnie z procedurami, tj. zgodnie z zasadą konkurencyjności, jeśli wartość zamówienia przekroczy kwotę 50 tys. zł netto; kwalifikacje członków zespołów redakcyjnych będą odpowiadać tematyce kursu, dla którego program ma być opracowany),
– podręczniki szkoleniowe dla kursów stacjonarnych,
– sposób realizacji wsparcia merytorycznego (stały monitoring i opieka merytoryczna organizatorów kształcenia oraz monitorowanie procesu kształcenia na podstawie planów i harmonogramów kształcenia zgłaszanych przed rozpoczęciem każdej edycji każdego kursu, wsparcie w zakresie działań wymaganych przez System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK),
Programy kursów dokształcających będą opiniowane przez recenzentów NIPiP. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, kursy dokształcające zostaną skierowane do realizacji.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego kursów realizowanych w ramach projektu, na każdym etapie realizacji Organizatorzy kształcenia będą mieli zapewnione wsparcie metodyczne zarówno w ramach bieżącej organizacji kursów jak i pomoc w uznawaniu kwalifikacji kadry trenerskiej (zgodnie z programami kształcenia poszczególnych kursów) czy współpracę w zakresie spełniania wymagań SMK.
W ramach programu zostaną opracowane:
– 4 programy kształcenia dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych;
– 12 podręczników szkoleniowych, w tym 5 podręczników opracowanych dla kursów kwalifikacyjnych oraz 7 podręczników opracowanych dla kursów specjalistycznych
Celem zadania jest wsparcie kształcenia podyplomowego dla 15 020 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.
Kursy będą realizowane przez wybranych (w trybie konkurencyjności) organizatorów kształcenia w 45 okręgach, w których powołany jest samorząd zawodowy pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Pozwoli to na ograniczenie dodatkowych kosztów, jakie mogłyby ponosić pielęgniarki i pielęgniarze, położne i położni zobowiązani do udziału w kursach w miejscowościach oddalonych od miejsca zamieszkania czy zatrudnienia.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, zajęcia odbywać się będą stacjonarnie.
W celu zapewnienia szerokiego dostępu do wszelkich materiałów dydaktycznych, podręczników, opracowań, aktualnych aktów prawnych, nowości w udzielaniu świadczeń, itp. wszyscy uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe opracowane w ramach projektu oraz inne niezbędne opracowania. Podczas kursów będzie zapewniony catering.
źródło: mz.gov.pl
Kolejne informacje o powyższym programie wkrótce na pielegniarki.info.pl