(1) Pielęgniarka systemu a projekt nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. TYKO umowa o pracę!

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka systemu a projekt nowej ustawy o PRM
(1) Pielęgniarka systemu a projekt nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. TYKO umowa o pracę!

 

      

      

 

Minister zdrowia w dniu 14 października 2016 roku skierował do konsultacji projekt nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Rozpoczynamy cykl artykułów przybliżających zapowiadane zmiany.

 

TYLKO UMOWA O PRACĘ

 

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy: 

"Dodatkowo projekt zakłada możliwość zatrudniania członków zespołów ratownictwa medycznego jedynie w oparciu o umowę o pracę. Spośród 22 803 osób zatrudnionych w zespołach ratownictwa medycznego, na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest 47 % osób. Na podstawie umowy o pracę swoje zadania wykonuje: 

1) 5,5 % lekarzy systemu, 
2) 68 % pielęgniarek systemu, 
3) 27 % osób wykonujących wyłącznie zawód ratownika medycznego, 
4) 53 % osób wykonujących zawód ratownika medycznego i obowiązki kierowcy ambulansu ZRM,
5) 77 % osób wykonujących wyłącznie obowiązki kierowcy ambulansu ZRM.

Zatrudnienie na podstawie stosunku pracy stanowi postulat od lat podnoszony przez środowisko ratownicze. Taka forma zatrudnienia sprzyja stabilizacji pozyskiwania kadry na rynku pracy, zabezpieczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, pomaga egzekwować prawo pracowników do ubiegania się o dofinansowanie kursów doskonalących i umundurowania. Stosunek pracy nie pozwala na przekroczenie ustawowego maksymalnego czasu pracy, co jest nagminne w przypadku umów cywilno-prawnych."

PIS zapowiada, że wymóg zatrudniania członków zespołów systemu PRM tylko w oparciu o umowę o pracę ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. 

Wybrał: Mariusz Mielcarek

 
Zobacz także:
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8181 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka winna skutkom wynaczynienia podawanego leku przez kilkanaście minut.

5 min czytania
Sąd: Nie zachowując należytej ostrożności w powyższym zakresie, pielęgniarka z opóźnieniem zareagowała na wynaczynienie leku… Przytaczamy fragmenty wyroku, który uznał winę pielęgniarki…
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – głos zabrała główna winowajczyni obecnej sytuacji.

3 min czytania
W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek głos zabrała była wiceminister zdrowia… Z ogromną przyjemnością publikujemy wypowiedź pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, która jako były wiceminister…
Komentarze