Dlaczego położne środowiskowe – rodzinne zmuszane są przez NFZ do zbierania deklaracji od pacjentek i pacjentów? Każda z nich ma zebrać do końca br. 6600 deklaracji, albo nie dostaną kontraktów na przyszły rok.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie zmuszania położnych rodzinnych do zbierania podpisów od pacjentek


   Szanowny Panie Ministrze! Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie w imieniu swoim i swoich wyborców faktem, iż Narodowy Fundusz Zdrowia postawił położnym rodzinnym warunek, że albo każda z nich zbierze do końca roku 6600 deklaracji od pacjentek, że chcą, by opiekowały się nimi w domach, albo nie dostaną kontraktów na przyszły rok. A bez kontraktów stracą źródło utrzymania.
   Na kłopoty z zebraniem deklaracji narzekają położne w całym województwie opolskim. Łącznie jest ich około osiemdziesiąt. Z relacji położnych rodzinnych wynika, że pacjentki je popierają, ale nie chcą podpisywać deklaracji – tłumaczą, że jak będą potrzebowały pomocy, to wtedy je znajdą. A nikogo nie można zmuszać do wypełnienia deklaracji.
   Położne nie zajmują się tylko opieką nad kobietami po porodzie oraz ich potomstwem. Zakres świadczonych przez nich usług jest znacznie szerszy, obejmuję między innymi: edukację (np. naukę samobadania piersi), przygotowanie par do rodzicielstwa, prowadzenie ciąży oraz porady w okresie menopauzy.
   Ta grupa zawodowa uważa, że to, co teraz przechodzi, jest upokarzające. Mówią, że urzędnicy utrudniają im pracę i życie.
   Największy niepokój wzbudza fakt, że jeśli położne rodzinne nie zbiorą tych deklaracji, to aż 2/3 z nich straci pracę.
   Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie: Dlaczego położne rodzinne muszą zebrać aż tyle podpisów? Jeżeli ta grupa zawodowa nie zbierze dostatecznej ilości deklaracji, to czy straci ona pracę? Czy NFZ przedłuży im terminy zbierania podpisów? 
Z poważaniem 
Poseł Józef Stępkowski 
  

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7694 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe…
Aktualności

Wszywka alkoholowa Warszawa - leczenie choroby alkoholowej, czy to możliwe

4 min czytania
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, w którym jednostka ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. To proces, który stopniowo odbiera…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.

3 min czytania
Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało: Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem…
Komentarze