Dlaczego położne środowiskowe – rodzinne zmuszane są przez NFZ do zbierania deklaracji od pacjentek i pacjentów? Każda z nich ma zebrać do końca br. 6600 deklaracji, albo nie dostaną kontraktów na przyszły rok.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie zmuszania położnych rodzinnych do zbierania podpisów od pacjentek


   Szanowny Panie Ministrze! Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie w imieniu swoim i swoich wyborców faktem, iż Narodowy Fundusz Zdrowia postawił położnym rodzinnym warunek, że albo każda z nich zbierze do końca roku 6600 deklaracji od pacjentek, że chcą, by opiekowały się nimi w domach, albo nie dostaną kontraktów na przyszły rok. A bez kontraktów stracą źródło utrzymania.
   Na kłopoty z zebraniem deklaracji narzekają położne w całym województwie opolskim. Łącznie jest ich około osiemdziesiąt. Z relacji położnych rodzinnych wynika, że pacjentki je popierają, ale nie chcą podpisywać deklaracji – tłumaczą, że jak będą potrzebowały pomocy, to wtedy je znajdą. A nikogo nie można zmuszać do wypełnienia deklaracji.
   Położne nie zajmują się tylko opieką nad kobietami po porodzie oraz ich potomstwem. Zakres świadczonych przez nich usług jest znacznie szerszy, obejmuję między innymi: edukację (np. naukę samobadania piersi), przygotowanie par do rodzicielstwa, prowadzenie ciąży oraz porady w okresie menopauzy.
   Ta grupa zawodowa uważa, że to, co teraz przechodzi, jest upokarzające. Mówią, że urzędnicy utrudniają im pracę i życie.
   Największy niepokój wzbudza fakt, że jeśli położne rodzinne nie zbiorą tych deklaracji, to aż 2/3 z nich straci pracę.
   Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie: Dlaczego położne rodzinne muszą zebrać aż tyle podpisów? Jeżeli ta grupa zawodowa nie zbierze dostatecznej ilości deklaracji, to czy straci ona pracę? Czy NFZ przedłuży im terminy zbierania podpisów? 
Z poważaniem 
Poseł Józef Stępkowski 
  

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze