Dzisiaj wysłałem ostatnie egzemplarze Gazety Pielęgniarki i Położnej Nr 3 do Radzynia Podlaskiego, Kołobrzegu, Białogardu, Piły. Pięciotysięczny nakład bezpłatnej Gazety został wyczerpany.

3 min czytania
Aktualności

 

….nakład zostanie zwiększony do 6000 egzemplarzy. Pytanie kiedy ukaże się kolejny numer Gazety? Pracuję nad nim, ale brakuje kilku informacji, które powinny ukazać sie w tym numerze (czekam na materiały uzupełniające). Ponadto pracę w kilku miejscach coraz trudniej jest pogodzić z prowadzeniem Portalu oraz wydawaniem Gazety. Wydaje się, że mimo wszystko więcej czasu należy poświecić na stałe aktualizaowanie informacji na Portalu, bo to daje mozliwość dostepu do bieżących informacji wielu osobom. Mam nadzieję, że Nr 4 Gazety ukaże się do 15 marca. Po komunikacie w tej sprawie, będzie można zaznajomić się z treścią nowego numeru w wersji on-line, a nastepnie w przypadku zainteresowania przesłąć do redakcji zamówienie. Gazeta nadal będzie bezpłatna. Prenumeraty nie prowadzę.

Zaprzaszam również do lektury innego wydawnictwa Portalu Pielęgniarek i Położnych – Nowoczesne Pielęgniarstwo i Położnictwo, które prowadzi redaktor programowy pielęgniarz Wojciech Kapała.  Zapraszamy do zgłaszana materiałów do publikacji  na adres internetowy:


[email protected]

Pierwszy numer tego internetowego kwartalnika zawiera nastepujące artykuły:

Słowo wstępu od Redaktora

Treść artykułu w formacie PDFForum zaproszonych Gości: Tomasz Goban-Klas

Prasowa emigracja do Internetu

Treść artykułu w formacie PDFMałgorzata Lesińska-Sawicka

Problematyka macierzyństwa na stronach internetowych

Streszczenie

Artykuł prezentuje przegląd tematyki stron internetowych dotyczących macierzyństwa, a zwłaszcza macierzyństwa kobiet po 35 roku życia. Zawarte w Internecie informacje poruszające tematykę macierzyństwa zostały podzielone na 7 grup. Zaprezentowano także strony polsko- i anglojęzyczne dotyczące macierzyństwa kobiet po 35 roku życia.

Słowa kluczowe

Internet, macierzyństwo, odroczone macierzyństwo.

Treść artykułu w formacie PDFKrystyna Brońska

Czy procesy dekontaminacji ciała przed zabiegami operacyjnymi
mogą być skuteczną bronią w walce z zakażeniami gronkowcem złocistym?

Streszczenie

Artykuł omawia zagadnienie dekontaminacji ciała personelu i hospitalizowanych pacjentów. W artykule przedstawiono wyniki badań, które wskazują, że prawidłowo przeprowadzony proces dekontaminacji ciała wpływa korzystnie na proces redukcji kolonizacji gronkowcem złocistym.

Słowa kluczowe

Dekontaminacja ciała, gronkowiec złocisty, MRSA, MSSA, zakażenie, operacja.

Treść artykułu w formacie PDFEwa Tubielewicz

Zadania pielęgniarki w opiece nad pacjentką z rozpoznanym rakiem piersi
– studium przypadku

Streszczenie

Niniejszy artykuł jest fragmentem pracy licencjackiej pt. „Pielęgnowanie pacjentki po mastektomii w czasie leczenia uzupełniającego”. Artykuł prezentuje zadania zawodowe pielęgniarki pracującej w otwartej opiece onkologicznej, wobec pacjentki po mastektomii w czasie leczenia uzupełniającego. Zwrócona została uwaga na najważniejsze zadania pielęgniarki pełnione w ramach podstawowych funkcji zawodowych. Na podstawie studium przypadku 52-letniej kobiety po mastektomii przedstawiono najczęściej występujące problemy pielęgnacyjne u tej grupy odbiorców opieki i konkretne działania pielęgniarki onkologicznej podejmowane w celu ich rozwiązania.

Słowa kluczowe

Zadania zawodowe, pielęgniarstwo onkologiczne, studium przypadku.

Treść artykułu w formacie PDFWojciech Kapała

Lekarze i pielęgniarki – w stronę aktywnego współdziałania

Streszczenie

Artykuł omawia zagadnienie współpracy pomiędzy przedstawicielami zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego. Zaprezentowano w nim uwagi badaczy na temat współpracy zawodowej przedstawicieli dwóch profesji medycznych, począwszy od zależności i pełnego podporządkowania pielęgniarek względem lekarzy, do samodzielności w podejmowaniu decyzji i czynności zawodowych pielęgniarek względem tych drugich. W artykule przedstawiono również zdania i opinie lekarzy na temat współpracy zawodowej z pielęgniarkami oraz ocenę tej współpracy.

Słowa kluczowe

Współpraca zawodowa, wymiana informacji, pielęgniarka, lekarz.

Treść artykułu w formacie PDFKatarzyna Buszman

Gdybym miała być hospitalizowana, jaką pielęgniarkę chciałabym spotkać
przy swoim łóżku

Streszczenie

Artykuł powstał w ramach samokształcenia z przedmiotu Podstawy pielęgniarstwa. Prezentuje on poglądy studentki I roku Pielęgniarstwa na oczekiwane, pożądane postawy i cechy współczesnej pielęgniarki. Podkreślane są tutaj cechy osobowościowe pielęgniarki, m.in. takie jak: komunikatywność, umiejętność słuchania, troskliwość, empatia, tolerancja, moralność, kompetencja zawodowa, schludność w ubiorze.

Słowa kluczowe

Pielęgniarstwo, cechy osobowościowe pielęgniarki.

Treść artykułu w formacie PDFMałgorzata Lesińska-Sawicka, Wojciech Kapała

Studia pomostowe dla pielęgniarek w ocenie ich absolwentów

Streszczenie

Zmiany, które zaszły w ostatnich latach w polskim pielęgniarstwie w dużym stopniu były zdeterminowane integracją Polski z pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Przeobrażenia w obrębie tegoż systemu mają na celu przede wszystkim stworzenie warunków do podniesienia kwalifikacji zawodowych w ramach studiów uzupełniających – pomostowych, które umożliwiają uzyskanie tytułu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa. Celem badań było poznanie opinii pierwszych absolwentów niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia na temat kształcenia i organizacji na studiach pomostowych. Pielęgniarki podejmują studia z chęci uzupełnienia wykształcenia, dobrze oceniają organizację studiów, nauczycieli prowadzących zajęcia, chcą kontynuować naukę na SUM (Studia Uzupełniające Magisterskie).

Słowa kluczowe

Kształcenie pielęgniarek, studia uzupełniające.

Treść artykułu w formacie PDF

 

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze