Grupy płacowe pielęgniarek od 1 lipca 2023. Sprawdź współczynniki pracy.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Grupy płacowe pielęgniarek od 1 lipca 2023. Sprawdź współczynniki pracy.

Minister zdrowia dzieli pielęgniarki na grupy. Związek OZZPiP tak samo…

Ministerstwo zdrowia poprzez posłankę panią Józefę Szczurek-Żelazko poinformowało już w lutym 2023 roku, że nie zamierza zmieniać przepisów dotyczących wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Posłanka w audycji radiowej informowała słuchaczy:

Rozmawiałam kilka razy z ministerstwem zdrowia. Nie szykują się zmiany przepisów. Sytuacja dotyczy Małopolski i kilku szpitali w podkarpackim i świętokrzyskim. W pozostałych placówkach sprawa jest uregulowana zgodnie z przepisami.

Posłanka Józefa Szczurek-Żelazko

Z doświadczenia z pracy w administracji rządowej wiem jedno: kiedy ministerstwo mówi, że nie zamierza znowelizować siatki płac w podmiotach leczniczych to znaczy, że… trwają rozmowy w resorcie zdrowia o jej nowelizacji.

Za powyższym poglądem przemawia opinia wygłoszona przez ministra zdrowia w dniu 27 stycznia 2023 roku.

Pierwszy system był o tyle źle skonstruowany, że zachęcał, by niezależnie od optymalnej struktury zatrudnienia i tego, czy ktoś bierze w niej udział, pasuje do niej, i tak te środki dostawał. Myślę, że doszło wówczas do pewnej sytuacji przerostu kwalifikowania tych poszczególnych stanowisk, co z kolei w ramach nowego narzędzia nie jest zachowaniem optymalnym.”

minister zdrowia Adam Niedzielski

To bardzo znamienne słowa szefa resortu zdrowia. To dowód, że w ministerstwie zdrowia dostrzeżono skutki absurdalnych zapisów płacowych dotyczących grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Co „pomogło” ministerstwu na zainteresowanie się chaosem płacowym w podmiotach leczniczych? Pieniądze. Tylko pieniądze…

I to pieniądze w jednym wymiarze. Pieniądze, które będą musiały wypłacić podmioty lecznicze pielęgniarkom i położnym za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Jak uzyskać przedmiotowe odszkodowanie? Warto skorzystać z praktycznego informatora opracowanego przez Kancelarię Adwokacką.

Dla uzyskania szerszego punktu widzenia w omawianym zagadnieniu polecamy lekturę Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych nr 1/2023, w którym opublikowaliśmy pełny tekst wyroku sądowego przyznającego pielęgniarce z grupy 6 odszkodowanie. To wydanie gazety jest dostępne tutaj.

Warto jeszcze na chwilę zatrzymać się na słowach ministra Niedzielskiego: doszło do pewnej sytuacji przerostu kwalifikowania tych poszczególnych stanowisk. Jak interpretować słowa ministra? Otóż, wykaz stanowisk pracy pielęgniarek i położnych w obowiązującej siatce płac to przerost formy nad treścią. Dokładniej można to opisać w następujący sposób – nie ma ona nic wspólnego z realiami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych. Wykaz tych stanowisk przyczynił się do totalnego chaosu w podmiotach leczniczych.

Dlatego naprawa siatki płac personelu pielęgniarskiego nie będzie wynikała z potrzeby uporządkowania systemu wynagradzania względem realiów wykonywania praktyki lecz z potrzeby uniknięcia dalszych wypłat odszkodowań za okres 1 lipca 2023 roku.

Obecnie roszczenia odszkodowawcze pielęgniarek dotyczyć mogą okresu 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023. Natomiast w chwili uporządkowania siatki płac od 1 lipca 2023 roku w taki sposób, że nie będzie można dyrektorom szpitali przedstawić zarzutów w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu za okres po 1 lipca 2023 roku. Jednak mleko się wylało. Kwota odszkodowań może osiągnąć ponad 8 miliardów złotych.

Całe nieszczęście ministerstwa zdrowia polega na tym, że dokonało podziału personelu pielęgniarskiego na grupy. Podziału wbrew zasadom wykonywania zawodu. Podziału, który nie uwzględnia doświadczenia zawodowego. Natomiast jest oparty na jednym elemencie: wykształceniu. To jest niezgodne z zasadami Kodeksu pracy oraz międzynarodowemu orzecznictwu sądowemu w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu.

W powyżej omawianym zagadnieniu swoje trzy grosze dołożył OZZPiP, przesyłając projekt ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego. Co może szokować, pani Krystyna Ptok dzieli pielęgniarki i położne w taki sam sposób jak minister zdrowia. Na 3 grupy. Równie dobrze można podzielić pielęgniarki na niskie, wyższe i najwyższe. Ładne, ładniejsze oraz najpiękniejsze. Minister mówi sensownie o przeroście kwalifikowania stanowisk pracy, natomiast związek nie wyciąga z tego wniosków i przekazuje projekt ustawy do marszałka sejmu. Projekt, który daje podstawy do dalszego występowania pielęgniarek i położnych o odszkodowania po okresie 1 lipca 2023 roku.

Dlatego projekt ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok powinien spotkać się ze sprzeciwem personelu pielęgniarskiego. I trafić do okrągłego segregatora czyli do kosza. Dlatego redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skierowała w dniu 12 marca 2023 roku petycję do przewodniczącej OZZPiP. Petycję podpisało dotychczas prawie 1700 osób. Petycję można podpisać także anonimowo. Podpisanie petycji zajmuje kilka minut i jest możliwe poprzez profesonaly portal petycjeonline.com

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Współczynniki pracy pielęgniarek i położnych w obecnej siatce płac. Propozycja współczynników autorstwa pani Krystyny Ptok

Jeszcze kilka słów o współczynnikach obecnych w siatce płac oraz wysokości współczynników pracy zaproponowanych przez związek pielęgniarek.

Obecne współczynniki pracy oraz wzrost kwoty bazowej od 1 lipca 2023 roku spowodują, że różnice w wysokości wynagrodzeń wraz z pochodnymi pomiędzy grupą 6 a drugą wzrosną do 3,5 tys. PLN. Natomiast zaproponowane współczynniki pracy przez panią Krystynę Ptok zaskutkują zmniejszeniem tej różnicy do poziomu ponad 2 tys. PLN.

Oczywiście propozycja OZZPiP jest kuriozalna. Związek zawodowy jest autorem regulacji prawnych, które zaskutkują dyskryminacją płacową osób wykonujących tę samą pracę. Obecnie związek zbiera podpisy pod projektem ustawy przesłanej do sejmu. I mieni się obrońcą interesów zawodowych grupy zawodowej personelu pielęgniarskiego.

Kurtyna…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 196

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
Aktualności

Jak dobrać i pielęgnować rękawy limfatyczne Mobiderm?