Ile pielęgniarek zostanie zastąpionych opiekunami medycznymi?

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNormy zatrudnieniaNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Ile pielęgniarek zostanie zastąpionych opiekunami medycznymi?

Nowe pomysły w kwestii zatrudnienia pielęgniarek

W bieżącym wydaniu Gazety publikujemy fragment stanowiska Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 kwietnia 2023 roku w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek.

(…) Według obowiązującego rozporządzenia przy ustaleniu norm nie można uwzględniać zatrudnianych w oddziałach szpitalnych opiekunów medycznych.

Zatrudnianie w oddziałach szpitalnych opiekunów medycznych i ratowników medycznych, wykonujących czynności niezastrzeżone do kompetencji pielęgniarki, ma wpływ na zapewnienie opieki pielęgniarskiej.

Ratownik medyczny może wykonywać zadania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Zawód opiekuna medycznego jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2016 r., a ministrem właściwym dla tego zawodu jest Minister Zdrowia, który zatwierdza podstawę programową oraz program nauczania.

Zatrudnienie opiekunów medycznych wobec ich dzisiejszych kompetencji stanowi dla jednostek ochrony zdrowia udzielających świadczenia całodobowe bardzo ważne wsparcie w prowadzonej działalności. Dzięki zaangażowaniu w pracę opiekunów medycznych podnosimy bezpieczeństwo i jakość opieki nad pacjentami. (…)

Olgierd Geblewicz
Prezes Zarządu
Związku Województw RP

Dalszy ciąg artykuły wraz z komentarzem redakcji Portalu dostępny jest na stronie 7 czerwcowego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Dyskryminacja i degradacja pielęgniarek z grupy 6

Na tej samej stronie, w bieżącym numerze Gazety poruszyliśmy również temat pielęgniarek walczących w sądach o godność zawodową. Media informują o pielęgniarkach i położnych, które składają do sądów pozwy o odszkodowania za nierówne traktowanie przez podmioty lecznicze.

Sprawa jest banalnie prosta. Pracodawca nie ma prawa różnicować wynagrodzenia tylko na podstawie posiadanego przez pracowników wykształcenia. Może wypłacać wyższe wynagrodzenie, ale musi to być powiązane z nowym zakresem obowiązków oraz odpowiedzialności.

Natomiast minister zdrowia podsunął Sejmowi do uchwalenia taką siatkę plac, która idealnie wypełnia definicję nierównego traktowania w zatrudnieniu. Dlaczego? Podmioty lecznicze, które wprowadziły w życie rozwiązania płacowe zawarte w siatce płac pielęgniarek i położnych, wypłacają osobom zaszeregowanym do grupy 6 wynagrodzenie o 30% mniejsze niż pielęgniarkom zaszeregowanym do grupy 2.

Dowiedz się więcej w tej sprawie, czytając artykuł pt. Pielęgniarki walczą w sądach o godność zawodową.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

836 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 800 zatrudnionych pielęgniarek posiada tę specjalizację. 2,5 tys. chce ją odbyć.