Ile pielęgniarek zostanie zastąpionych opiekunami medycznymi?

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNormy zatrudnieniaNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Ile pielęgniarek zostanie zastąpionych opiekunami medycznymi?

Nowe pomysły w kwestii zatrudnienia pielęgniarek

W bieżącym wydaniu Gazety publikujemy fragment stanowiska Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 kwietnia 2023 roku w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek.

(…) Według obowiązującego rozporządzenia przy ustaleniu norm nie można uwzględniać zatrudnianych w oddziałach szpitalnych opiekunów medycznych.

Zatrudnianie w oddziałach szpitalnych opiekunów medycznych i ratowników medycznych, wykonujących czynności niezastrzeżone do kompetencji pielęgniarki, ma wpływ na zapewnienie opieki pielęgniarskiej.

Ratownik medyczny może wykonywać zadania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Zawód opiekuna medycznego jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2016 r., a ministrem właściwym dla tego zawodu jest Minister Zdrowia, który zatwierdza podstawę programową oraz program nauczania.

Zatrudnienie opiekunów medycznych wobec ich dzisiejszych kompetencji stanowi dla jednostek ochrony zdrowia udzielających świadczenia całodobowe bardzo ważne wsparcie w prowadzonej działalności. Dzięki zaangażowaniu w pracę opiekunów medycznych podnosimy bezpieczeństwo i jakość opieki nad pacjentami. (…)

Olgierd Geblewicz
Prezes Zarządu
Związku Województw RP

Dalszy ciąg artykuły wraz z komentarzem redakcji Portalu dostępny jest na stronie 7 czerwcowego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Dyskryminacja i degradacja pielęgniarek z grupy 6

Na tej samej stronie, w bieżącym numerze Gazety poruszyliśmy również temat pielęgniarek walczących w sądach o godność zawodową. Media informują o pielęgniarkach i położnych, które składają do sądów pozwy o odszkodowania za nierówne traktowanie przez podmioty lecznicze.

Sprawa jest banalnie prosta. Pracodawca nie ma prawa różnicować wynagrodzenia tylko na podstawie posiadanego przez pracowników wykształcenia. Może wypłacać wyższe wynagrodzenie, ale musi to być powiązane z nowym zakresem obowiązków oraz odpowiedzialności.

Natomiast minister zdrowia podsunął Sejmowi do uchwalenia taką siatkę plac, która idealnie wypełnia definicję nierównego traktowania w zatrudnieniu. Dlaczego? Podmioty lecznicze, które wprowadziły w życie rozwiązania płacowe zawarte w siatce płac pielęgniarek i położnych, wypłacają osobom zaszeregowanym do grupy 6 wynagrodzenie o 30% mniejsze niż pielęgniarkom zaszeregowanym do grupy 2.

Dowiedz się więcej w tej sprawie, czytając artykuł pt. Pielęgniarki walczą w sądach o godność zawodową.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1075 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 800 zatrudnionych pielęgniarek posiada tę specjalizację. 2,5 tys. chce ją odbyć.