Izba pielęgniarek: Jesteśmy mile zaskoczeni, cieszymy i dziękujemy ministerstwu zdrowia.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Izba pielęgniarek:  Jesteśmy mile zaskoczeni, cieszymy i dziękujemy ministerstwu zdrowia.

Szkolenia dla pielęgniarek i położnych

W dniu 19 sierpnia 2022 roku Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych poinformowała, że w Ministerstwie Zdrowia nastąpiło przekazanie na ręce prezesa samorządu zawodowego czeku na 112 mln zł, które mają zostać wykorzystane na szkolenia podyplomowe pielęgniarek i położnych.

Kto będzie mógł skorzystać z tych środków, z tych kursów i kiedy ruszą te kursy?

Zofia Małas – prezes NIPiP: To jest rekordowe rzeczywiście wydarzenie, historyczne, bo nigdy tak ogromnych pieniędzy środowisko pielęgniarek i położnych nie otrzymało.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych od dawna zabiegała o środki na kształcenie podyplomowe, żeby pielęgniarki nie musiały z własnych wynagrodzeń i z własnej kieszeni finansować. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, bardzo się cieszymy i dziękujemy Ministerstwu Zdrowia, że to aż tak duże środki poszły.

Mamy za zadanie, w ramach podpisanej umowy z Ministerstwem Zdrowia, przeszkolić 35 tys. pielęgniarek i położnych w Polsce. To jest właśnie 10% stanu pielęgniarskiego. Kształcenie będzie odbywało się w całej Polsce.

To będą kursy kwalifikacyjne i kursy specjalistyczne, daje tu przykład: kurs „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa”, kurs EKG, kursy komunikacji interpersonalnej…

Będą to kursy, w których będzie mogła brać udział każda pielęgniarka, każda położna posiadająca prawo wykonywania zawodu. Szkolenia ruszą już od września. Zapisywać się można już w tej chwili, ponieważ czasu jest niewiele – mamy przeszkolić 35 tys. pielęgniarek i położnych do końca 2023 roku i zainteresowanie już jest duże.

Także zapraszam po informacje do swoich okręgowych izb, będzie szeroki materiał informujący. Proszę śledzić oczywiście stronę Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, bo to my jesteśmy głównym beneficjentem i inne komunikatory samorządu pielęgniarek i położnych.

Linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: nipip.pl

Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zdecydowanie stoimy na stanowisku, że izba pielęgniarek i położnych nie powinna za nic ministerstwu zdrowia dziękować. To co zrobiono z polskim pielęgniarstwem za rządów tego obozu rządowego woła o pomstę do nieba. Nikt tak nie przyczynił się do degradacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce jak PiS. Przykładem jest chociażby historyczna najwyżka podwyżka obniżki.

Dlaczego wydawane są pieniądze na szkolenia dla pielęgniarek i położnych na kursy specjalistyczne oraz kwalifikacyjne, w sytuacji kiedy te szkolenia nie mają znaczenia na kształtowanie wysokości wynagrodzenia zasadniczego?

W jaki sposób izba pielęgniarek zamierza zmotywować tysiące pielęgniarek i położnych do szkoleń, skoro dyrektorzy nie uznają wykształcenia osobom z grupy 2. W jaki sposób izba zachęci do odbycia szkoleń rzesze zdeprecjonowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6, których wieloletnie doświadczenie zawodowe nie ma znaczenia przy kształtowaniu płac?

Dlaczego miliony złotych nie zostaną przeznaczone na specjalizacje?

UWAGA! Za tą kwotę, prawie 40 tys. pielęgniarek i położnych mogłoby odbyć szkolenia specjalizacyjne. A tak pieniądze zostaną wydane na 35 tys. miejsc na szkoleniach specjalistycznych i kwalifikacyjnych.

Coś bardzo kosztowne są te szkolenia… Do sprawy powrócimy wkrótce na pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7531 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
AktualnościDodatki pielęgniarek

Szpital oszukał bezczelnie pielęgniarkę.

3 min czytania
Dodatek COVID dla pielęgniarek i położnych Dodatkowe świadczenie pieniężne dla pielęgniarek i położnych zostało wprowadzone od 1 maja 2020 roku poleceniem ministra…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka LM wspomina początki pracy zawodowej.