Izba pielęgniarek odsłoniła mural.

7 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek odsłoniła mural.

Prezes NRPiP oraz wiceminister zdrowia odsłonili mural

Podczas briefingu prasowego zorganizowanego przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych, odsłonięto mural poświęcony pielęgniarkom i położnym. Znajduje się on na ścianie budynku przychodni lekarskiej przy ul. Grzybowskiej 34 w Warszawie. Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje wystąpienia osób uczestniczących w odsłonięciu muralu.

Zofia Małas prezes izby pip:

Mam ogromną przyjemność dzisiaj oficjalnie „otworzyć” ten mural, który został namalowany, ponieważ bardzo nam zależy na promowaniu zawodu pielęgniarki i położnej, mamy tu również pielęgniarza na muralu.

Warszawa, 24.05.2022. Mural poświęcony pielęgniarkom i położnym odsłonięty 24 bm. w Warszawie, w ramach konferencji dot. raportu NIPiP o strukturze wiekowej pielęgniarek i położnych 2022. (mr) PAP/Paweł Supernak

Zawody pielęgniarki i położnej w zasadzie od momentu powstania Samorządu Pielęgniarek i Położnych, czyli ponad 30 lat temu, przebyły bardzo długą drogę i stały się zawodem samodzielnym i profesjonalnym.

Wejście do Unii Europejskiej w 2004 roku wymusiło zmianę kształcenia pielęgniarek i położnych z kształcenia na poziomie średnim do kształcenia akademickiego. Kształcenie to odbywa się w zasadzie od 2000 roku na kierunkach pielęgniarstwa i położnictwa na uniwersytetach medycznych, jak również w akademiach medycznych, w wyższych szkołach posiadających kierunki pielęgniarstwa i położnictwa.

„Zawód pielęgniarki i położnej jest trochę na zakręcie”

Mamy problem, jako zawody medyczne, specjalistyczne. Zawód pielęgniarki i położnej jest trochę na zakręcie. Mamy lukę pokoleniową, którą chcielibyśmy bardzo szybko zlikwidować i stąd ten mural, który zarówno społeczeństwu całemu jak i pacjentom naocznie pokazuje jak ważne są to zawody w systemie polskiej ochrony zdrowia i nie tylko polskiej. Pielęgniarki i położne stanowią około 60% personelu medycznego ogółem, stąd mamy ważną misję do przekazania. Rząd polski przyjął uchwałą strategie w sprawie rozwoju polskiego pielęgniarstwa i położnictwa i myślę, że wpisuje się ten mural i ta promocja zawodu pielęgniarki i położnej w strategię, którą wspólnie z Ministerstwem Zdrowia chcemy realizować.

To może tyle takiego wstępu. Ja mam ogromną przyjemność też przedstawić panią przełożoną pielęgniarek w przychodni tutaj, na której został namalowany mural, dzięki uprzejmości i zgodzie Rady Miasta Warszawy, podkreślam to, bo to jest bardzo ważne.

Również przedstawiam panią kierownik przychodni, jest to przychodnia w centrum miasta, przychodnia z bardzo dobrą opinią, która świadczy wysoki poziom świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Warszawy. Stąd my jesteśmy też dumni, że na tej przychodni, w takim centralnym miejscu ten mural został namalowany.

30 lat samorządu pielęgniarskiego

Pani przełożona, na pani ręce wielkie podziękowania składam zarówno dla dyrekcji przychodni, jak również dla naszych koleżanek pielęgniarek i położnych, pracujących w tej przychodni. Myślę, że to jest dla nas taki przyjemny moment, gdzie chcemy podkreślać, że różnego rodzaju akcje, które mieliśmy też są podkreśleniem obchodów naszych świąt majowych, bo 5 maja jest międzynarodowy dzień położnej, 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki, ale też cały czas poprzez pandemię nie mogliśmy świętować naszego 30-lecia samorządu i troszeczkę się to przedłużyło, bo ten mural był w takim programie obchodów z okazji 30-lecia samorządu.

W Polsce mamy 234 tys. pracujących pielęgniarek, 29 tys. pracujących położnych i to co nam spędza sen z oczu to jest wiek naszych koleżanek. Są bardzo doświadczone, średnia to jest 53 lata u pielęgniarek, położne są 2 lata młodsze. Chcielibyśmy, żeby odmłodzić nasz pielęgniarski stan i dlatego bardzo zależy nam na zachęcaniu młodych naszych, naszej młodzieży do studiowania pielęgniarstwa i później zdobywania dyplomów i wykonywania tych najpiękniejszych zawodów jeżeli chodzi o opiekę nad naszym społeczeństwem, zarówno nad chorym, jak i zdrowym, bo mamy na myśli też promocję zdrowia i edukację zdrowotną.

Większa grupa pielęgniarek nabywa uprawnień emerytalnych w stosunku do tych, które uzyskują prawo wykonywania zawodu

Wykonaliśmy w kwietniu raport, taki najświeższy raport o danych, jak wygląda sytuacja naszej grupy zawodowej i można powiedzieć, że idzie w dobrym kierunku, ponieważ z roku na rok coraz więcej absolwentów kończy studia położnicze i pielęgniarskie. Natomiast niepokoi nas to, że jednak mimo wszystko coraz większa grupa pielęgniarek nabywa uprawnień emerytalnych w stosunku do tych, które uzyskują prawo wykonywania zawodu.

W związku z tym, naszym zadaniem będzie promowanie wśród młodzieży, która jeszcze nie podjęła decyzji o podjęciu studiów, żeby zachęcić do studiowania właśnie pielęgniarstwa i położnictwa i pokazać jak różnorodnymi zawodami są zawód pielęgniarki i położnej, więc każdy myślę, że znajdzie swoje miejsce w systemie, gdzie będzie mógł się odnaleźć i realizować w świadczeniu usług zdrowotnych.

Pielęgniarki żyją krócej?

Niepokoi nas również sytuacja średniej zgonu pielęgniarek, która wynosi 62 lata, statystyczna Polka żyje prawie 82 lata, w związku z czym mówimy tylko o średniej zgonu.

To jest jak gdyby temat, który musimy przeanalizować dogłębnie, z czego to wynika, natomiast na pewno obecność tutaj pana Ministra Zdrowia w tym zakresie jest dowodem na to, że bardzo zależy nam na tym, aby promować te zawody i myślę, że odsłonięcie tego muralu będzie pierwszym krokiem, aby zacząć promocję na szerszą skalę.

Wiceminister zdrowia: rosną kompetencje i umiejętności pielęgniarek

Piotr Bromber wiceminister zdrowia:

Dziękuję bardzo za zaproszenie i możliwość udziału w tej ważnej chwili, ważnym momencie, ważnym wydarzeniu, właśnie takim jasnym, wyrazistym promowaniu tego zawodu.

Tutaj na przestrzeni ostatnich lat udało nam się co prawda odwrócić trendy jeżeli chodzi o liczbę zarejestrowanych aktywnych pielęgniarek, oczywiście ta dynamika cały czas jest dla nas wyzwaniem i chcemy, żeby była większa i właśnie tego typu akcje, promocje zawodu, które zachęcą młodych ludzi do studiowania, a muszę podkreślić, że coraz więcej osób młodych decyduje się na studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, to jest bardzo ważna informacja.

Wzrasta liczba szkół kształcących w tym zakresie, rosną kompetencje i umiejętności. Dofinansujemy kształcenie podyplomowe, w tym roku przeznaczamy na to kwotę 10 mln. Wspólnie będziemy realizowali duży projekt unijny na kwotę przeszło 100 mln. Myślę, że to są te elementy, te działania, które też wpisują się w szeroko rozumianą promocję zawodu.

Teraz może pytania do nas.

„Wzrost wynagrodzeń w naszej grupie zawodowej to jest bardzo dobry krok w dobrą stronę”

Dziennikarz: Jak to, o czym państwo dzisiaj mówicie będzie miało wpływ na jutrzejszą Komisję Zdrowia o minimalnym wynagrodzeniu, czy te minimalne nowe wynagrodzenia zachęcą nową grupę pielęgniarek do tego, żeby zostawać w zawodzie?

Zofia Małas prezes izby pip:

Złożyliśmy nasze uwagi do Ministerstwa Zdrowia jeżeli chodzi o nowelizację ustawy o płacy minimalnej w ochronie zdrowia, Mam nadzieję, że no może nie wszystkie, ale te najważniejsze, na których nam zależy będą jeszcze naniesione, bo jeszcze do jutra jest czas. Jutro jest Komisja Zdrowia, na której oczywiście ja będę, Pan Minister pewnie też. No zobaczymy jak się to potoczy. Oczywiście rozmawialiśmy ze środowiskiem, z przedstawicielami sejmowej Komisji Zdrowia, cały czas jesteśmy w negocjacjach

Wzrost wynagrodzeń w naszej grupie zawodowej to jest bardzo dobry krok w dobrą stronę, bo my też robiąc raporty, analizując dane zauważyliśmy, że od 2018 roku spadła liczba wydawanych zaświadczeń do pracy poza granicami kraju, więc myślę, że Ministerstwo Zdrowia dostrzeże ten aspekt, że wzrost wynagrodzeń ma przełożenie na pozostanie w kraju.

Wiceminister: przeszeregowaliśmy pielęgniarki ze średnim wykształceniem do wyższej grupy i to jest właśnie to docenienie ich zaangażowania

Piotr Bromber wiceminister zdrowia:

Chciałem powiedzieć, że Ministerstwo Zdrowia już dostrzega, bo te zmiany, które zaproponowaliśmy, o których szeroko rozmawiamy ze środowiskiem właśnie ukierunkowane są między innymi na to, by zachęcić młodych ludzi do studiowania, żeby stworzyć perspektywę, ale również doceniamy te osoby, które pracują. Przeszeregowaliśmy pielęgniarki ze średnim wykształceniem do wyższej grupy i to jest właśnie to docenienie ich zaangażowania, ich trudu.

To też taka próba przejścia takiego pokoleniowego, wprowadzenia tych młodych i też tutaj zaproponowaliśmy istotny wzrost wynagrodzenia dla tej grupy pielęgniarek. Czyli z jednej strony doceniamy osoby z dużym zaangażowaniem, doświadczeniem, ze średnim wykształceniem, ale również pokazujemy ludziom młodym, z wyższym wykształceniem magisterskim ze specjalizacją, że warto się specjalizować i tam również proponujemy istotne wzrosty wynagrodzeń.

Zofia Małas prezes izby pip:

Zawody pielęgniarki i położnej to są zawody specjalistyczne, jak to zostało pokazane na tym muralu, że samodzielne, profesjonalne, ale bardzo specjalistyczne. I z tego też powodu bardzo nam zależy i tutaj rozmawiamy z Panem Ministrem, żeby powołać i usankcjonować taką pielęgniarkę, która byłaby mentorem, czyli wprowadzałaby młodą kadrę, by ta miała takiego opiekuna.

To już istnieje w wielu krajach Europy i świata, żeby młoda pielęgniarka, która przychodzi po ukończeniu kierunku pielęgniarstwa czy położnictwa, czuła się bezpiecznie, że ma swojego opiekuna, swojego mentora, który przez pół roku czy rok przeprowadzi ją przez ten pierwszy okres rozpoczynania pracy. Zależy nam też bardzo na bezpieczeństwie pacjenta i na tym, żeby młodzież przez to, że będzie czuła się zaopiekowana, zostawała po ukończeniu nauki i rozpoczęciu już pracy w publicznej naszej ochronie zdrowia.

źródło: konferencja prasowa w dniu 24 maja 2022 roku

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji Portalu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.3 / 5. Ilość głosów: 48

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7450 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki żądają podstawy od 6 795 do 9 626 PLN.