Izba pielęgniarek ustala coś z lekarzami.

2 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Izba pielęgniarek ustala coś z lekarzami.

Izba pielęgniarek i położnych podejmuje wspólne uchwały z lekarzami dotyczące spraw, których jedynym właściwym regulatorem powinny być organizacje pielęgniarskie…

W dniu 24 lutego izba pielęgniarek podjęła uchwałę razem z lekarzami w której zapisano o koniecznym pilnym podjęciu działań dotyczących kształcenia polegających, między innymi na:

Określeniu poziomów kompetencji zawodowych po ukończeniu poszczególnych rodzajów  i dziedzin kształcenia podyplomowego, oraz wskazaniu uprawnień do realizacji konkretnych świadczeń zdrowotnych.

Powyższy zapis zdumiewa…

Po pierwsze: dlaczego izba pielęgniarek podejmuje rozmowy z lekarzami w sprawie, w której jedynymi właściwymi podmiotami do zajmowania stanowiska w poruszanym zakresie jest izba oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie? Stroną do dyskusji w powyższej problematyce powinna być nie izba lekarska tylko… minister zdrowia.

Zobacz także:

Po drugie: redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozumie, że autorzy powyższej deklaracji (izba pielęgniarska i lekarska) uważają, że nie ma kryzysu kadrowego dotyczącego liczebności personelu pielęgniarskiego. Dlatego uważają, że istnieją racjonalne przesłanki aby wprowadzić „poziomy kompetencji zawodowych”, których posiadanie przez dane pielęgniarki i położne będzie je upoważniało do „realizacji konkretnych świadczeń zdrowotnych”.

Zatem przeanalizujmy jak to będzie wyglądało w praktyce. Poziomów kompetencji pielęgniarek będzie np. cztery. Dla każdego z tych poziomów będzie przypisany wykaz świadczeń zdrowotnych, do których wykonania będzie miała uprawnienia pielęgniarka z danego poziomu kompetencji zawodowych.

Zobacz także:

Zatem izba pielęgniarska i lekarska wyraża pogląd, że np. w szpitalnym oddziale będą zatrudnione pielęgniarki posiadające kompetencje zawodowe z każdym z czterech poziomów. Rozumiemy, że pielęgniarka z poziomu 1 nie będzie miała uprawnień do wykonywania świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale, które zostaną przypisane pielęgniarce z poziomu 2, 3 oraz 4. Natomiast świadczenia zdrowotne przypisane pielęgniarce z poziomu 4 będzie mogła świadczyć TYLKO pielęgniarka z poziomu czwartego.

Brzmi genialnie ale czy jest w tym chociaż jedno ziarenko racjonalności?

Może zatem warto przypomnieć autorom wyżej cytowanego fragmentu uchwały, że normy zatrudnienia pielęgniarek nie są respektowane przez podmioty lecznicze. Pomijając przyczyny takiego stanu rzeczy, może warto aby izba pielęgniarska rozpoczęła skuteczne działania na rzecz wymuszenia na podmiotach leczniczych respektowania norm zatrudnienia.

Biorąc powyższe pod uwagę, wychodzenie izby pielęgniarskiej i lekarskiej z przedmiotowym postulatem, można porównać do sytuacji, kiedy ONZ zamiast miliardów dolarów wydawać na dożywianie głodujących dzieci, środki te przeznaczyłaby na kampanię informacyjną o znaczeniu czystych rąk podczas spożywania posiłków.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 41

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – zamiast dżumy proponuje się nam cholerę. Mamy się cieszyć?