Izba pielęgniarek z opaską na oczach.

2 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek z opaską na oczach.

Izba pielęgniarek o najważniejszych sprawach personelu pielęgniarskiego

Nowa szefowa naczelnej rady pielęgniarek i położnych zaniosła do ministra zdrowia listę spraw do załatwienia. W sumie to nie „nowa”, gdyż pełniła przez ostatnie 7 lat funkcję zastępczyni poprzedniej prezes.

W przedmiotowej liście, podobno zawarto najpilniejsze sprawy, które według samorządu można załatwić nawet do czasu wyborów.

Kompletnie niezrozumiały w powyższym kontekście jest pierwszy postulat:

„Kontynuacja działań w zakresie utrzymania praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych w ramach działalności gospodarczej w systemie ochrony zdrowia, przede wszystkim w podstawowej opiece zdrowotnej, opiece długoterminowej i hospicyjnej. W ustawie z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej – wnioskujemy o wydłużenie terminów przejściowych do 31 grudnia 2030 r.”

W sytuacji kiedy sejm zakończył swoje prace w bieżącej kadencji postulowanie przez izbę pip zmian w ustawie jest niedorzecznością.

Samo spotkanie z nową minister zdrowia oraz jego uwarunkowania to zdaniem redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych to: Prezes izby pielęgniarek zagrała w lokowaniu produktu – dialog.

Również na liście postulatów nie znalazło się miejsce w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek. O tym piszemy w artykule redakcyjnym pt. Izba pielęgniarek o przyczynie „pogorszenia stanu zdrowia pielęgniarki”.

Na miejscu trzecim wśród postulatów, które według izby można załatwić do dnia wyborów to:

„Nowelizacja przepisów w zakresie określonych współczynników pracy dotyczących wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych z uwzględnieniem posiadanych kwalifikacji w ramach kształcenia podyplomowego oraz doświadczenia zawodowego”.

To kolejna zdumiewająca historia pisana przez izbę pip…

Jakim cudem do 15 października ma zostać to załatwione skoro sejm w tej kadencji zakończył prace. Jak izba pip widzi sprawę uznania doświadczenia zawodowego w wynagrodzeniach zasadniczych, skoro poparła projekt ustawy autorstwa związku pielęgniarek, który nie docenia owego doświadczenia? Projekt ten jest w komisjach sejmowych i kierowanie postulatów w tej sprawie do ministra zdrowia aby to załatwić do 15 października jest delikatnie kuriozalne.

Ale teraz przejdźmy do zasadniczej kwestii niniejszego artykułu redakcyjnego. Czy w liście postulatów stworzonej przez nową szefową izby można doszukać się sprawy – ODSZKODOWAŃ DLA PIELĘGNIAREK ZA NIERÓWNE TRAKTOWANIE W ZATRUDNIENIU?

Otóż, słowo odszkodowania nie pada w ogóle. To ukazuje w jaki sposób izba dostrzega realne problemy personelu pielęgniarskiego.

Czy izba nie może zadać sobie pytania: jak spowodować, żeby pielęgniarki nie musiały indywidualnie składać pozwów w sprawie odszkodowań?

Powyższe jednak nie powinno dziwić pielęgniarek z grupy 6 – skoro izba pielęgniarek poparła projekt ustawy autorstwa związku pielęgniarek OZZPiP, który je dyskryminuje. Poprzez ustalenia niższych wynagrodzeń mimo wykonywania pracy o takiej samej wartości.

Do sprawy postulatów izby pielęgniarek powrócimy…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek o spotkaniu z ministrem zdrowia.