Konsekwencje wobec pielęgniarek. Dyrektorzy, powstrzymajcie się!

3 min czytania
AktualnościSzczepienia pielęgniarek
Konsekwencje wobec pielęgniarek. Dyrektorzy, powstrzymajcie się!

Apel do kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi

Siemianowice Śląskie, dnia 4 marca 2022 r.

Apel
do dyrektorów szpitali, placówek medycznych i ośrodków pomocy społeczno-medycznej w Polsce o powstrzymanie się od egzekwowania obowiązku przyjęcia preparatów ochronnych przeciw Covid-19

Szanowni Państwo,
Działając jako przedstawiciel ruchu społecznego Polska Jest Jedna, w związku z wydawanymi przez zarządy części polskich szpitali i placówek medycznych zarządzeń, opierających się o rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2021 roku, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, kieruję do Państwa apel o powstrzymacie się od egzekwowania obowiązku szczepień ochronnych przeciw Covid-19.

Pracodawcy nakładają kary na pielęgniarki i położne

W ostatnich dniach do naszego Ruchu zgłaszali się pracownicy wielu szpitali i placówek leczniczo-opiekuńczych zaniepokojeni treścią nowych zarządzeń, dopytujących o sankcje, z jakimi będą musieli się zmierzyć w przypadku niezastosowania się do nakładanych na nich obowiązków szczepienia przeciwko Covid-19. Obawy te dotyczą zarówno braku woli udzielania informacji o swoim stanie zdrowia przez pracowników zaszczepionych, jak również sytuacji odmowy poddania się szczepieniu.

Z tego powodu pragnę zwrócić Państwa uwagę na liczne kontrowersje pojawiające się w środowisku prawniczym na temat legalności ww. przepisów. Szerokie grono przedstawicieli nauk prawnych, praktycy oraz pracownicy naukowi stwierdzają, że nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2021 r. została wydana z przekroczeniem delegacji ustawowej, a to powoduje, że nie może być ona podstawą do egzekwowania obowiązków wynikających z tego aktu prawnego.

Nadto specjaliści z zakresu ochrony danych osobowych alarmują, że rozporządzenie nie daje pracodawcy podstawy prawnej do przetwarzania danych osobowych swoich pracowników w zakresie szczepień ochronnych przeciwko Covid-19. Jak wynika z art. 51 Konstytucji przetwarzanie danych osobowych może odbyć się wyłącznie w oparciu o przepis rangi ustawowej, a tych jak dotąd przecież nie uchwalono. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że tylko komunikaty obecnej władzy przekonują o legalności przepisów i zachęcają do ich egzekwowania. Głosy prawników są natomiast zgoła odmienne i nakazują pracodawcom wysoką ostrożność w ingerowanie w swobody pracowników w aktualnym stanie prawnym, zwracając uwagę na brak ku temu wystarczających podstaw prawnych.

Brak konsekwencji dla niezaszczepionych aptekarzy

Proszę zwrócić uwagę również na to, że w środowisku aptecznym, a także wśród placówek medycznych z sektora prywatnego pracodawcy ograniczają się do informowania pracowników o treści wydanego rozporządzenia. W żadnym razie nie proszą o przekazywanie danych o zaszczepieniu ani nie wyciągają negatywnych konsekwencji służbowych w przypadku braku okazania certyfikatu covidowego.

Nietrudno ustalić przyczyny takiego sposobu działania. Jest to wynik instrukcji doradzających im prawników, którzy po analizie aktualnie obowiązującego prawa podważają legalność omawianych przepisów i zwracają uwagę na ryzyka finansowe decyzji podejmowanych na ich podstawie. Niemal wyłącznie sektor publiczny deklaruje chęć twardej egzekucji obowiązku szczepień wśród medyków.

Dyrektorzy podmiotów leczniczych poniosą konsekwencje naruszeń praw pracowniczych

Rozumiem trudność sytuacji, w jakiej znalazły się osoby zarządzające placówkami medycznymi, aptekami oraz rektorzy szkół prowadzonych kierunki medyczne, które muszą podejmować decyzje w warunkach niedoskonałości przepisów, tworzonych w pośpiechu. Niemniej, ostateczną odpowiedzialność za podejmowane decyzje – w tym konsekwencje naruszeń praw pracowników oraz współpracowników szpitali – spadną bezpośrednio na daną placówkę – osoby kierujące, personel oraz pacjentów. Przede wszystkim mogą to być bolesne konsekwencje kadrowe i finansowe.

Z tego względu apeluję do Państwa o niepodejmowanie decyzji kadrowych w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2021 r. oraz o powstrzymanie się od przetwarzania danych osobowych medyków bez podstawy prawnej.

Rafał Piech
Lider Ruchu Społecznego
Polska Jest Jedna

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

370 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
Aktualności

Ustawa o relokacji pielęgniarek w związku z wojną w Ukrainie.