Koronawirus – pielęgniarki grożą, że odejdą od łóżek!

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii


Pielęgniarki koronawirus SARS-CoV-2

Posiedzenie senatu w dniu 6 marca 2020 roku. 

Senator Wadim Tyszkiewicz:

(…) Proszę państwa, najłatwiej jest organizować konferencje prasowe, trudniej jest walczyć na pierwszej linii. Przyjechałem do państwa z Wrocławia, ale jestem mieszkańcem województwa lubuskiego, w którym mamy pierwszy przypadek koronawirusa, i mam gorące informacje, z pierwszej ręki, ze szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Proszę państwa, do tej pory szpital zakaźny w Zielonej Górze otrzymał pomoc w postaci 400 maseczek – tam jest tysiąc pracowników – i 40 kombinezonów jednorazowych… Tyle kombinezonów obiecano, a dotarło 9. To jest szpital, w którym mamy tego pierwszego pacjenta, tzw. pacjenta zero. Dlatego mówiłem o tej prawdzie. Szpital wojewódzki w Zielonej Górze, samorządowy szpital według informacji, którą otrzymałem – rozmawiałem z panią marszałek – jest pozostawiony sam sobie. 3 oddziały w szpitalu zostały zamknięte, nie funkcjonują. Szpital, który do tej pory nie był zadłużony i był w niezłej kondycji finansowej, już generuje straty.

(Rozmowy na sali)

Trochę mi przeszkadza to gadulstwo, przepraszam bardzo…

(Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka: Proszę państwa, proszę się uspokoić, żeby pan senator mógł skończyć swoją wypowiedź.)

Proszę państwa, dostałem gorącą informację od ludzi ze szpitala zielonogórskiego, taki news: w Zielonej Górze w szpitalu kończą się zapasy maseczek, skafandrów, fartuchów, pielęgniarki grożą, że odejdą od łóżek. To jest szpital samorządowy… Cały czas powtarzam, że samorząd jest na pierwszej linii walki, walczy, ale potrzebuje realnego wsparcia, a nie tylko konferencji prasowych.

Czy wiecie państwo, że marszałek województwa lubuskiego do tej pory nie została zaproszona, ani jeden raz, na zebranie sztabu kryzysowego? Pan wojewoda organizuje konferencje prasowe, zbierają się sztaby kryzysowe, a marszałek województwa odpowiadająca za szpital samorządowy, w którym jest pierwszy przypadek koronawirusa, w ogóle nie jest zapraszana na posiedzenia sztabów kryzysowych.

(Głos z sali: Dzisiaj miała zaproszenie i chyba uczestniczyła.)

Zaraz do tego dojdę. Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie nie w ramach sztabu samorządowego, tylko pan wojewoda wysłał swojego zastępcę, pana wicewojewodę Perczaka… Pierwszy pozytywny sygnał, Panie Senatorze, był dzisiaj i dzisiaj w tym piśmie, mam to pismo przesłane, była zawarta obietnica, że szpital dostanie 1000 maseczek i 300 kombinezonów – po raz pierwszy jest coś na piśmie – a województwo lubuskie otrzyma 5 milionów zł. Do tej pory samorządowcy, czyli osoby odpowiedzialne za szpital, nie wiedzieli, czy mają robić zakupy, czy szukać jakiegoś dodatkowego sprzętu czy materiałów. Dzisiaj tak, Panie Senatorze, rzeczywiście, jest pismo, że 5 milionów zł trafi do województwa lubuskiego, z czego do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze, gdzie jest ten pacjent zero, tak go nazwijmy, trafią 2 miliony zł. Przynajmniej jest coś na piśmie. (…) 

źródło: stenogram z posiedzenia senatu 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Więcej o bezpieczeństwie pielęgniarki – koronawirus SARS-CoV-2…Zobacz także:

Pielęgniarki – zasady izolacji pacjentów.

Pielęgniarki w grupie mają tę samą postawę. Wyrównano "kominy płacowe". 

Związek pielęgniarek: wynagrodzenie pielęgniarki to 3300 PLN.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7273 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Zmiana wynagrodzeń pielęgniarek.

3 min czytania
Nowy podział pielęgniarek i położnych a wysokość wynagrodzenia zasadniczego Ogromnym zaskoczeniem dla użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest zadziwiająca zgodność protestujących…
AktualnościNormy zatrudnienia

Głos pielęgniarek o normach zatrudnienia.

2 min czytania
Trwa walka o przywrócenie czegoś, co nigdy nie weszło w życie… Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 5 października 2021 r….
AktualnościNowa siatka płac

Współczynniki pracy pielęgniarek– jest ważny kompromis.

4 min czytania
Obowiązująca tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwa i dyskryminująca w zakresie podziału na grupy W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
Komentarze