List Otwarty redakcji Portalu Pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
List Otwarty redakcji Portalu Pielęgniarek.

Związki zawodowe piszą nową siatkę płac pielęgniarek i położnych

W ostatnich kilku dniach redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała artykuły przybliżające środowisku zawodowemu pielęgniarek i położnych skutki zapisów siatki płac autorstwa związków zawodowych. Jednym z autorów przedmiotowej siatki płac jest związek pielęgniarek.

W pierwszym artykule z dnia 10 września 2021 roku opublikowaliśmy treść projektu siatki płac, która dzieli pielęgniarki na trzy grupy: wchodzące do zawodu, po 5 latach pracy w zawodzie oraz na pielęgniarki posiadające ponad 10-letni staż pracy.

Dla pierwszej grupy wynagrodzenia zasadnicze ma być w wysokości 1,3 średniej krajowej. Dla pozostałych grup odpowiednio: 1,5 oraz 1,8.

Przedmiotowa siatka płac przyznaje także dodatki za studia wyższe I stopnia i II stopnia. Dodatkowo przewidziano dodatek za posiadanie tytułu specjalisty.

Dla pielęgniarek z pierwszym stopniem studiów wysokość dodatku ustalono na poziomie 0,1 średniej krajowej. Kolejne 0,1 średniej krajowej przewidziano dla pielęgniarek z ukończonymi studiami II stopnia. Za tytuł specjalisty dodatek ustalono na kolejne 0,2 średniej krajowej. Wobec powyższego pielęgniarka z tytułem magistra oraz posiadająca tytuł specjalisty dostanie dodatek w wysokości 2066 PLN. Powyższa kwota została wyliczona na podstawie obowiązującej kwoty bazowej – 5167,47 PLN.

Powyższe uwarunkowania powodują, że pomiędzy pielęgniarkami wykonującymi te same zadania wystąpią horrendalne kominy płacowe. W obecnej siatce płac różnice w wynagrodzeniu zasadniczym bez pochodnych wynoszą do 1700 PLN. Natomiast siatka płac przedstawiona w dniu 9 września przez związki zawodowe zaskutkuje różnicami wynoszącymi około 3,5 tys. PLN, bez pochodnych.

List Otwarty redakcji portalu do związku pielęgniarek

Wobec powyższego w dniu 14 września 2021 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych występuje z Listem Otwartym do przewodniczącej OZZPiP pani Krystyny Ptok.

Przedmiotowy List Otwarty publikujemy poniżej.

W dniu 10 września 2021 roku organizacje związkowe, reprezentujące protestujących pracowników ochrony zdrowia, upubliczniły siatkę płac, która stanowi jeden z postulatów protestujących.

Wejście w życie przedmiotowej siatki płac zaskutkuje np. sytuacją, że pielęgniarka z tytułem licencjata oraz ze stażem pracy 8 lat w zawodzie będzie miała wynagrodzenie zasadnicze niższe o 3481,452 PLN, od pielęgniarki z 11 letnim stażem i posiadającą tytuł magistra oraz specjalisty. Mimo tego, że pielęgniarki te będą wykonywać tę samą pracę, w ramach tych samych uprawnień zawodowych.

Proszę o informację na jakich przesłankach merytorycznych oparto zapisy przedmiotowej siatki płac.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 126

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7455 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek: osoba z kwalifikacjami grupy 2, nie musi być zaszeregowana w grupie 2.

2 min czytania
Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac z kwalifikacjami z grupy 2   Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza komunikat zamieszczony na stronie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarkom nie dałam 7300 PLN. Nie mogę dawać jednym, kosztem drugich.

1 min czytania
Dyrektor szpitala o wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek z grupy 2 W dniu 11 sierpnia 2022 roku na starachowicka.pl ukazał się wywiad z dyrektorem…
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: Moralnie nie mogę się z tym pogodzić.

1 min czytania
Jak siatka płac pielęgniarek nie przystoi do realiów wykonywania praktyki pielęgniarskiej  Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejną korespondencję otrzymaną na redakcyjną…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Różnice płacowe pielęgniarek autorstwa związków zawodowych.