Siatka płac związku pielęgniarek to niezły pasztet.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Siatka płac związku pielęgniarek to niezły pasztet.

Protestujące pielęgniarki muszą przekonać do swoich racji nie rząd ale społeczeństwo

W ostatnim czasie wiele się mówi o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Padają argumenty, mające za zadanie ośmieszyć postulaty protestujących pracowników ochrony zdrowia. Mamy obecnie wysyp informacji ukazujących z jednej strony mizerotę zarobków, a z drugiej, ich bardzo dużą wysokość. Słowo za słowo.

Jest to normalna gra pomiędzy tym, który wysuwa postulaty płacowe a stroną do której kierowane są żądania płacowe. Protestujący będzie wykazywać, że jego zarobki są zbyt niskie, a adresat postulatów, że wykłada na wynagrodzenia ogromne kwoty.

To jest normalna gra negocjacyjna. Czasami przybierająca znamiona brutalnej manipulacji. Czasem zamierzonych niedopowiedzeń.

Zawsze przy protestach społecznych, ważnym aspektem skutecznego wyegzekwowania realizacji postulatów płacowych jest przekonanie społeczeństwa do swoich racji. Tego się nie da osiągnąć bez przemyślanej strategii, w kwestii skutecznej odpowiedzi na manipulacje oraz niedopowiedzenia.

Niestety, obranie strategii w imię fałszywej jedności, że wszystkie zawody medyczne protestują jednocześnie i razem, jest katastrofą wizerunkową dla pielęgniarek i położnych. Jest bardzo wygodne dla najlepiej zarabiającej grupy zawodowej – lekarzy. Chowanie się za pielęgniarki i położne powoduje, że atakowane są wszystkie grupy zawodowe. Dlaczego środowisko pielęgniarskie ma uczestniczyć w przepychankach dotyczących używanego sloganu – pokaż lekarzu co masz w garażu?

Izby pielęgniarek to bardzo bogate instytucje z zapleczem logistyczno – administracyjnym

Związki zawodowe, a przede wszystkim izby pielęgniarskie to instytucje dysponujące ogromnymi środkami finansowymi oraz bazą logistyczno – administracyjną. To potencjał, który powinien skutecznie walczyć o przekazanie społeczeństwu racji pielęgniarek i położnych. Racji wszystkich zawodów medycznych czy tylko pielęgniarek i położnych? Dlaczego środowisko pielęgniarskie ma przekonywać społeczeństwo, że dochód lekarza w wysokości 25 tys. miesięcznie jest uzasadnionym powodem protestu płacowego. Natomiast zadaniem środowiska pielęgniarskiego jest skutecznie przekonać społeczeństwo, że w obecnej sytuacji dochód pielęgniarki i położnej na poziome 6,7 tys. złotych jest uzasadnionym powodem żądań płacowych.

Powyższe kwoty są danymi z PIT. Czyli dotyczą dochodów nie z jednego miejsca pracy. Nie z jednego etatu. Nie z 168 godzin pracy miesięcznie. Jak się przebić z taką informacją do świadomości społecznej?

To są wyzwania, przed którymi stoją działacze izb pielęgniarskich. Działacze bardzo dobrze wynagradzani ze składek, przymusowo ściąganych od pielęgniarek i położnych.

Natomiast zasadniczym warunkiem, skutecznej walki związku pielęgniarek o wynagrodzenia, jest przekonanie do postulowanych zasad wynagradzania… samych pielęgniarek i położnych.

Konia z rzędem tej pielęgniarce i położnej, która zaakceptuje związkową siatkę płac z dnia 9 września 2021 roku.

Obecnie horrendalne różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych związek pielęgniarek zastępuje mega horrendalnymi kominami płacowymi.

Związek pielęgniarek wysmażył niezły pasztet

Obowiązująca siatka płac opiera się na wykształceniu. To powoduje, że pielęgniarki i położne wykonujące tą samą pracę, są wynagradzane w bardzo niesprawiedliwy sposób. Jak inaczej nazwać, różnice w wynagrodzeniach zasadniczych w wysokości 1700 PLN, pielęgniarek posiadających identyczne uprawnienia zawodowe.

Co proponuje związek? Nową siatkę płac. Która wylewa dziecko z kąpielą.

Po pierwsze – przyznaje dodatki za wykształcenie i tytuł specjalisty. To skutkuje różnicami w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych, wykonujących te same zadania o kwotę 2066,99 zł.

Zobacz: Dodatki pielęgniarek za specjalizację oraz magistra.

Ale to nie koniec zaskakujących wniosków…

W związkowej siatce płac, wynagrodzenia uzależniono zasadniczo od stażu pracy w zawodzie. Wprowadzono trzy progi. Osoba wchodząca do zawodu, po 5 oraz 10 latach pracy w zawodzie.

Pomiędzy pierwszym a drugim progiem mamy 1160,48 PLN różnicy w wynagrodzeniu zasadniczym.

Między drugim a trzecim progiem mamy 1740,73 PLN różnicy w wynagrodzeniu zasadniczym.

Pomiędzy pierwszym a trzecim progiem mamy 2901,21 PLN różnicy w wynagrodzeniu zasadniczym.

Zobacz: Siatka płac pielęgniarek – projekt z dnia 9 września.

To prowadzi do jakiś koszmarnych skutków. Na przykład pielęgniarka z tytułem licencjata oraz ze stażem pracy 8 lat w zawodzie będzie miała wynagrodzenie zasadnicze niższe o 3481,452 PLN, od pielęgniarki z 11 letnim stażem i posiadającą tytuł magistra oraz specjalisty. Pielęgniarki będą wykonywać tę samą pracę. Będą miały te same uprawnienia zawodowe.

Do powyższych wyliczeń przyjęto obecną średnią krajową wynoszącą 5802,42 zł. (lipiec 2021).

Oczywiście jeszcze w dniu dzisiejszym skierujemy do przewodniczącej związku pielęgniarek pani Krystyny Ptok List Otwarty w przedmiotowej sprawie.

W następnych dniach opublikujemy artykuły dotyczące innych aspektów siatki płac autorstwa związków zawodowych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 194

Bądź pierwszym, który oceni wpis

422 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek: osoba z kwalifikacjami grupy 2, nie musi być zaszeregowana w grupie 2.

2 min czytania
Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac z kwalifikacjami z grupy 2   Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza komunikat zamieszczony na stronie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarkom nie dałam 7300 PLN. Nie mogę dawać jednym, kosztem drugich.

1 min czytania
Dyrektor szpitala o wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek z grupy 2 W dniu 11 sierpnia 2022 roku na starachowicka.pl ukazał się wywiad z dyrektorem…
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: Moralnie nie mogę się z tym pogodzić.

1 min czytania
Jak siatka płac pielęgniarek nie przystoi do realiów wykonywania praktyki pielęgniarskiej  Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejną korespondencję otrzymaną na redakcyjną…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Różnice płacowe pielęgniarek autorstwa związków zawodowych.