Manifestacja pielęgniarek. O co chodzi związkowi pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Manifestacja pielęgniarek. O co chodzi związkowi pielęgniarek.

W jaki sposób związek pielęgniarek firmuje swój projekt ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego

OZZPiP organizuje w dniu 23 maja 2023 roku manifestacje pod sejmem. Cel manifestacji to „walka o sprawiedliwy system płac”!

Brzmi to dobrze a wychodzi tragikomedia.

Zacznijmy od dramatu… Związek kreuje się na zbawcę personelu pielęgniarskiego, który na skutek inicjatywy ustawodawczej związku, zostanie obdarowany SPRAWIEDLIWYM SYSTEMEM PŁAC.

Niestety nic bardziej mylnego. W uzasadnieniu do projektu ustawy skierowanego do sejmu przez OZZPiP czytamy:

„Zaproponowane podwyższenie częściowo niweluje nieuzasadnione różnice w ramach stanowisk o podobnym zakresie obowiązków i odpowiedzialności”.

To jedno zdanie idealnie odzwierciedla poziom wybawienia upokorzonych przez obecny system wynagradzania pielęgniarek i położnych, którego autorem jest minister zdrowia, związek Solidarność i OPZZ.

Związek OZZPiP sam przyznaje, że nie likwiduje „nieuzasadnionych różnic w wynagrodzeniach tylko je zmniejsza”. Wobec powyższego pielęgniarki i położne w „ramach stanowisk pracy o podobnym zakresie obowiązków i odpowiedzialności” mają według OZZPiP, otrzymywać wynagrodzenie niższe o około 2 tys. PLN brutto brutto. Wynika z tego, że według związku różnica w wynagrodzeniach około 2 tys. PLN nie dyskryminuje, natomiast zaproponowana przez ministra zdrowia od 1 lipca różnica w wysokości 3.7 tys. PLN już zdecydowanie tak.

Zobacz także: Związek pielęgniarek musi wycofać ustawę z sejmu.

3.7 tys. PLN łamie Kodeks pracy, 2 tys. PLN już nie. Obowiązująca siatka płac jest upokarzająca, projekt związku pielęgniarek nie. Teraz pielęgniarki są dyskryminowane, a gdy zostanie uchwalona siatka płac związku już nie.

Związek swój trefny towar reklamuje, zachwalając jego zbawienne skutki wobec pielęgniarek i położnych:

– Podniesienie współczynników pracy dla 5 i 6 grupy zawodowej, co wpłynie na wzrost ich zarobków;

– Powiązanie wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami przez zmianę zapisu „kwalifikacje WYMAGANE” na “kwalifikacje POSIADANE”;

– Gwarancji przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych;

– Zaliczenie każdej pielęgniarki i położnej do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych przez nią kwalifikacji.

Tym sposobem dramat przeistacza się w tragikomedię. Postępowanie związku można przyrównać do sytuacji kiedy złodziej naszego samochodu bagatelizuje jego utratę – argumentując, że teraz możemy korzystać z roweru co przełoży się na nasze lepsze samopoczucie gdyż „ruch to zdrowie”.

Więcej informacji w powyższym zagadnieniu przedstawiamy w artykule pt. Manifestacja związku pielęgniarek także z osobami z grupy 6?

Dlaczego ponad 3 tys. osób podpisało petycję od dnia 14 marca 2023 roku? Wyjaśniamy…

UWAGA!!! Nadal trwa podpisywanie petycji do pani Krystyny Ptok w sprawie sprzeciwu wobec zapisów projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek, która została skierowana do sejmu…

Projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni alternatywą dla obecnie obowiązującej siatki płac. Niestety to owieczka w wilczej skórze…

Projekt ten dzieli pielęgniarki i położne na grupy w sytuacji kiedy pielęgniarki na konkretnych oddziałach wykonują to samo. Projekt związkowy także nie bierze pod uwagę doświadczenia zawodowego! Nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN.

Pielęgniarka: dosyć dzielenia pielęgniarek na lepsze i gorsze!

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej.

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 31

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Związek pielęgniarek musi wycofać ustawę z sejmu.