MZ o pielęgniarkach: zwiększyliśmy atrakcyjność zawodu.

4 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
MZ o pielęgniarkach: zwiększyliśmy atrakcyjność zawodu.

Sejmowa komisja zdrowia o pielęgniarkach

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 24 czerwca 2021 roku. W sprawie informacji minister rodziny i polityki społecznej oraz ministra zdrowia na temat sytuacji opieki długoterminowej w Polsce. W szczególności koordynacji, deinstytucjonalizacji i obecnej sytuacji kadrowej w opiece długoterminowej.

MZ o pielęgniarkach – to jest atrakcyjna kwota na rozpoczęcie pracy pielęgniarki

Sekretarz stanu w MZ Waldemar Kraska:

Dziękuję, pani przewodnicząca. Dziękuję także za tę pomoc, bo rzeczywiście bardzo łatwo jest krytykować nasze pięć lat rządów, nie patrząc wstecz, na poprzednie lata. A to właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości, za rządów Prawicy ilość szkół kształcących pielęgniarki wzrosła o ponad 30. To są konkretne efekty, konkretne nowe miejsca, gdzie są kształcone pielęgniarki.

Także, aby zwiększyć atrakcyjność tego zawodu, właśnie ostatnio państwo przegłosowali ustawę o minimalnym wynagrodzeniu. W tej chwili młoda osoba, która kończy czy to licencjat, czy też magistra w zawodzie pielęgniarki, będzie zarabiała minimalną płacę, to jest 4186 zł. Myślę, że to jest atrakcyjna kwota na rozpoczęcie pracy w tym ciężkim na pewno zawodzie. Bo zawód pielęgniarki jest zawodem ciężkim, odpowiedzialnym, ale trafiają do tego zawodu osoby naprawdę z powołaniem. Osoby, które chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi, a jednocześnie realizować się i też zarabiać na swoją rodzinę.

Zatem ta płaca minimalna, myślę, że w tej chwili jest na godnym poziomie. Oczywiście w miarę kursów, w miarę robienia specjalizacji ta płaca oczywiście będzie rosła. Ale na start, myślę, że ponad 4000 zł jest to w tej chwili godne wynagrodzenie. To też powoduje, że powinno nam zdecydowanie przybywać młodych osób chcących kształcić się w zawodzie pielęgniarki.

Wiceminister zdrowia: dziękuję pielęgniarkom

(…) I tutaj właśnie rola pielęgniarki czy opiekuna medycznego jest bardzo ważna. Opieka długoterminowa, która jest świadczona przez pielęgniarki doskonale się spełnia. Jako lekarz znam wiele pań pielęgniarek, które taką opiekę sprawują. I także, co muszę przyznać i za to podziękować, w okresie pandemii kiedy wszyscy byliśmy zaskoczeni pojawieniem się koronawirusa. Że coś takiego w ogóle może się zdarzyć w świecie, te panie, które sprawują opiekę pielęgniarską właśnie w opiece długoterminowej, tę opiekę świadczyły. Dlatego jeszcze raz, także w tym momencie im za to podziękuję.

MZ – mówimy o pielęgniarkach, które na pewno będą chętnie w tej chwili ten zawód wybierać

Myślę więc, że jeżeli chodzi o kadry medyczne, to nie jest tak, że tych osób w tej chwili nie ma. Nie ma komu się zajmować osobami wymagającymi opieki. Na pewno zmniejszamy ilość osób, które będą kształcone na kierunkach medycznych. Mówimy o lekarzach i tak samo mówimy o opiece długoterminowej. I też o pielęgniarkach, które na pewno będą chętnie w tej chwili ten zawód wybierać. Aczkolwiek muszę także powiedzieć, jeżeli już jesteśmy przy opiece długoterminowej, to bardzo dużo pań pielęgniarek albo zrobiło specjalizację, albo także kursy czy też specjalistyczne szkolenia właśnie w zakresie opieki długoterminowej.

Myślę, że to jest bardzo ważne, aby udzielać tej opieki w sposób bardzo profesjonalny. Gdyż opieka nad osobą starszą jest dość specyficzna. Pacjent niejednokrotnie, oprócz zwykłej pielęgnacji, wymaga ciepła, dobrego słowa. Po prostu tego, żeby z nim być przez jakiś czas, co jest zadaniem osoby, która się nim zajmuje, bo myślę, że czasem to jest najważniejsze, żeby pacjent czuł, że ma tę opiekę, że może na kogoś liczyć.

MZ – duża liczba pielęgniarek posiada tytuł specjalisty

(…) W opiece długoterminowej bardzo ważną rolę, jak nie najważniejszą, odgrywają opieka pielęgnacyjna, czyli opieka, która jest świadczona przez pielęgniarki. Na dzień dzisiejszy liczba pielęgniarek ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa w opiece długoterminowej to jest 23 871 osób. Pielęgniarki, które ukończyły kursy kwalifikacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa, mają zastosowanie w opiece długoterminowej, to jest ponad 68 000. Liczba pielęgniarek, które ukończyły kursy specjalistyczne także w zakresach pielęgniarstwa, mają zastosowanie w opiece długoterminowej, to jest ponad 65 000.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:

Mamy w tej chwili taką sytuację, że trudno się porozumieć w tym zakresie. Natomiast ponieważ dwa dni temu minister Niedzielski był na posiedzeniu po raz pierwszy. Spotkał się z Naczelną Radą i mówił o faktach i interpretacji, to ja sobie pozwolę przytoczyć kilka faktów i do tych faktów później zadam pytanie. Po pierwsze, średnia wieku pielęgniarek w tej chwili w Polsce to 53 lata. Co prawda, faktycznie wzrosła liczba szkół przez kilka lat w ostatnim czasie. Niestety jednak nie przełożyło się to w ostatnim roku 2020 na liczbę pielęgniarek, które ukończyły studia, a które weszły do zawodu. Ukończyło 5600, a weszło do zawodu 2300, czyli zmarnotrawione 3300. Nie wiemy, co dalej się dzieje.

Izba pielęgniarska – nie jest tak kolorowo

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:

Jeśli chodzi o wynagrodzenie. Pan minister Kraska mówił, że ustawa o płacy minimalnej, która weszła i została podpisana, zachęci młode osoby do wchodzenia do zawodu i będzie to gwarantowała. Proszę państwa, z własnego doświadczenia powiem, jak to się działo, zanim jeszcze ustawa weszła. To, o co zabiegaliśmy, żeby było zapisane „posiadane” wykształcenie, a nie „wymagane”, bo to „wymagane” spowodowało w tej chwili to, że pielęgniarki, z tytułem magistra pielęgniarstwa lub specjalistki, przychodzą do pracy i otrzymują ofertę, że specjalistka i magister nie są potrzebni, więc zatrudnione zostają na najniższym wynagrodzeniu, czyli na tym wynagrodzeniu ze współczynnikiem 0,73. Zatem tak do końca nie jest kolorowo, jak pan minister mówi. Na pewno byśmy chcieli, żeby tak było, ale tak nie jest.

źródło: sejm.gov.pl

Śródtytuły pochodzą od redakcji Portalu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 58

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Wartość tytułów: salowa, pielęgniarka, specjalista, magister.