Nowy podział pielęgniarek i położnych wkrótce.

6 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Nowy podział pielęgniarek i położnych wkrótce.

Nowy podział pielęgniarek i położnych wkrótce

Dla pełniejszego zobrazowania zagadnienia na wstępie cytuję fragment posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 27 maja 2021 roku w sprawie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do pilnego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Proszę o wnikliwe wczytanie się w treść dyskusji, która oddaje, w jaki sposób związek pielęgniarek reprezentuje interesy naszej grupy zawodowej w parlamencie w zakresie wynagrodzeń. Jaka jest walka o “rząd dusz” pomiędzy związkami zawodowymi zrzeszającymi pracowników ochrony zdrowia. Jaka jest rola w zakresie przeforsowania niekorzystnych zmian w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych, prorządowego związku Solidarność.

Zobacz także: PiS okradł pielęgniarki z dodatku zembalowego.

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

Dobrze. Proszę bardzo, zatem pani przewodnicząca prosiła o udzielenie głosu przedstawicielom środowisk medycznych. W imieniu środowisk pani Krystyna Ptok ma zabrać głos, tak?

Związek pielęgniarek w parlamencie

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok:

Szanowni państwo posłowie, dziękuję za udzielenie głosu w imieniu osób, które się tutaj zebrały, tj. wszystkie związki zawodowe zrzeszone w Forum Związków Zawodowych. To są diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, to są ratownicy medyczni, to są farmaceuci. Zorganizowaliśmy spotkanie i wiemy, że ustawa nie jest doskonała. Mamy zastrzeżenia do podziału grup zawodowych. Jesteśmy jednak świadomi, że możliwości państwa posłów są dość ograniczone, żeby w ogóle te grupy zawodowe ułożyć w innej hierarchii. Skoncentrowaliśmy się więc na spotkaniu wyłącznie na zmianach dotyczących współczynników pracy.

Apeluję do państwa, jeśli państwo jesteście życzliwi środowisku medycznemu i niemedycznemu pracującemu w ochronie zdrowia, prosimy, abyście państwo w trakcie procedowania ustawy poprzez zgłoszenie właśnie poprawek i przyjęcie tych poprawek, które w sposób spójny i logiczny zabezpieczą częściowo nasze postulaty, zmienili to w tej chwili. W kilku grupach zawodowych mamy bowiem dramatyczną sytuację kadrową. Jeśli państwo w tej chwili nie podejmiecie próby tych zmian, to w najbliższym okresie czasu duża grupa pracowników będzie odchodziła z ochrony zdrowia i zgodnie z wyliczeniami będziemy zmuszeni zamykać szpitale, a nie jest to chyba państwa intencją.

Wnioskujemy o to, abyście państwo przyjęli zgłaszane poprawki. W grupie zawodowej lekarzy ze współczynnika 1,31 chodzi o podniesienie na poziom 1,7, w grupie lekarzy ze specjalizacją pierwszego stopnia – z 1,2 na 1,4, lekarze bez specjalizacji –  z 1,6 na poziom 1,2, natomiast lekarze stażyści z 0,81 na 0,9. Jeśli chodzi o grupę piątą, tj. farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych albo innych pracowników wykonujących zawód medyczny inny niż określony w liczbie pojedynczej – 1,4. Również wnioskujemy o to, aby było wykształcenie posiadane przez osobę… zmiana w tym zakresie zrobiona. Tym osobom z poziomu 0,81 zmienić współczynnik na 1,2.

W kolejnej grupie – farmaceutów, fizjoterapeutów – z 1,6… przepraszam z 1,6 na 1,2. Z poziomu 0,81… Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni albo inni pracownicy wykonujący zawód medyczny – z 0,81 na 1,0. W kolejnej grupie pielęgniarek z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, z 1,6 na 1,2.

Zobacz także: Pielęgniarki – kominy płacowe – efektem nowej siatki płac.

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

J tylko na jedną rzecz chciałem zwrócić uwagę, bo pani przewodnicząca wchodzi w szczegóły swojej tabeli. Niestety ona nie jest przedmiotem poprawki i my nie możemy teraz redagować nowej poprawki, tylko głosujemy nad poprawkami, które są zgłoszone. Więc może pani wypowiedzieć się na temat poparcia dla poprawek, ale już zgłoszonych, a nie redagować nową poprawkę.

Poseł Krystyna Skowrońska:

Ale panie przewodniczący…

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok:

Ja zrozumiałam…

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

Taka jest konsekwencja legislacyjna. Nic na to nie poradzę.

Poseł Krystyna Skowrońska:

Mogę? Poprosiłam, aby udzielono głosu pani przewodniczącej w imieniu środowisk…

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

Udzieliłem głosu.

Poseł Krystyna Skowrońska:

W senacie będzie możliwe zgłoszenie…

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

Pani przewodnicząca, udzieliłem głosu i słuchałem, dopóki głos dotyczył generalnie podniesienia, natomiast mówienie o tabelach i o współczynnikach, których nie ma w poprawkach, niestety mija się z celem. Pani przewodnicząca chciałaby uzupełnić? Ale zwracam uwagę…

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok:

Panie przewodniczący, wnioskowaliśmy o to, aby podnieść wartości współczynników pracy, nawet poprzez współczynniki korygujące dla grup medycznych, wykreślenie w załączniku do ustawy zapisu „wymagane na danym stanowisku pracy”, dodanie w ustawie zapisu nakładającego na pracodawców obowiązek automatycznego podniesienia wynagrodzenia w przypadku podniesienia kwalifikacji zawodowych, zabezpieczenia pracodawców. Do dziś z poziomu Forum Związków Zawodowych nie możemy od ministra zdrowia uzyskać zwrotnych informacji w zakresie kosztów dodatkowych i zabezpieczenia tych kosztów dla pracodawców. Należy zabezpieczyć zmianę w ustawie o zmianie ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii kadr medycznych, bo to są… Ta ustawa posiada błąd merytoryczny dotyczący daty…

Zakończenie głosowania za dwa dni! Zagłosuj w poniższej ankiecie na Facebooku. Twoja opinia też się liczy. Oddano do 18 czerwca 6 000 głosów. Zamieszczono prawie 180 komentarzy. Za oddane głosy dziękujemy…

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

Pani przewodnicząca, ja bardzo przepraszam, ale muszę odebrać pani głos, ponieważ my dyskutujemy nad zgłoszonymi poprawkami. Nie jesteśmy w stanie modyfikować poprawek, więc myślę, że na tym etapie poprzestańmy. Rozumiem, że pani popiera poprawkę pierwszą i tabele… Nie wiem, które, bo tam były po prostu pomieszane współczynniki, ale na pewno zwiększenie współczynników.

Zobacz także: Wysokość płac pielęgniarek po 1 lipca 2021 roku.

Poseł Krystyna Skowrońska:

Najdalej idąca jest plus 0,3 do pierwszej tabeli.

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

Proszę zrozumieć, że etap drugiego czytania i opiniowanie poprawek w drugim czytaniu już niestety nie polega na ich konstruowaniu. Bardzo więc dziękuję. Jeszcze w sprawie tych poprawek, ale ogólnie, bardzo króciutko pani przewodnicząca Maria Ochman chciała zabrać głos. Proszę bardzo, ale apeluję o bardzo krótką wypowiedź dotyczącą poprawek.

Oburzenie prorządowego związku zawodowego

Przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman:

Dzień dobry, panie przewodniczący, czy słychać w porządku?

Przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk:

Tak, słychać.

Przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman:

Dzień dobry. Ja chciałam tylko prosić Wysoką Komisję o przyjęcie w sposób jak najszybszy tej ustawy. Jednocześnie chciałabym prosić, aby pani przewodnicząca Skowrońska, którą znam tyle lat i dla której mam ogromny szacunek, dla jej stażu parlamentarnego, nie wprowadzała Wysokich Komisji w błąd.

Zapowiedź zmiany “uszeregowania grup”

Otóż spotkanie, o którym pani przewodnicząca powiedziała, było spotkaniem jednej organizacji związkowej. Powtarzam, jednej – Forum Związków Zawodowych i samorządów zawodowych, również nie wszystkich, które nie mają uprawnień decyzyjnych. To jest w ustawie o związkach zawodowych i samorządach medycznych czy innych samorządach zawodowych. Więc tylko moja prośba, pani przewodnicząca, o nie wprowadzanie w błąd Wysokich Komisji, że jest to stanowisko wszystkich organizacji związkowych czy organizacji zrzeszających pracowników. O to bardzo proszę i jednocześnie będę bardzo zobowiązana, i już z góry dziękuję za to, że państwo przychyliliście się do pewnych propozycji wzrostu wynagrodzeń, a chcę również zaznaczyć, że w zawartym porozumieniu z ministrem zdrowia mówimy również o tym, że następnym niezbędnym krokiem – to spotkanie już jest umówione – będą również zmiany dotyczące uszeregowania grup, o czym wspomniała pani Ptok.

Bardzo więc dziękuję, ale jednocześnie zwracam się z ogromną prośbą o to, abyście państwo nie wprowadzali w błąd – myślę tutaj o niektórych posłach – opinii publicznej. Bardzo dziękuję, panie przewodniczący.

Więcej informacji w przedmiotowym zagadnieniu na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu jutrzejszym.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze