Wysokość płac pielęgniarek po 1 lipca 2021 roku.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wysokość płac pielęgniarek po 1 lipca 2021 roku.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych

W dniu wczorajszym, sejm odrzucając poprawki senatu, ostatecznie przyklepał nową siatkę płac w podmiotach leczniczych. 

Wczorajszy dzień, to klęska związku pielęgniarek i położnych. Klęska, która jest wypadkową działań w ostatnich latach a szczególnie w kilku miesiącach.

Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.

Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosiliśmy wiele kwestii dotyczących nowej siatki płac.

Tutaj mamy trzy składowe, które nie mogą być rozpatrywane oddzielnie. Zastosowanie błędnych założeń przy pierwszej składowej, powoduje, że pozostałe składowe, nie będą właściwie ukształtowane. 

Podział pielęgniarek na grupy – konieczny?

Pierwsza to – klucz, według którego należy dokonać podziału pielęgniarek i położnych na grupy w tabeli płac. Może jednak nie dzielić, zważając na realia wykonywania praktyki zawodowej a wykształcenie premiować dodatkami.

Ta sprawa w naszym środowisku zawodowym budzi liczne kontrowersje, dyskusje, emocje. 

Wystarczy spojrzeć na dotychczasowe wyniki poniższej ankiety, w której można jeszcze głosować.

Zagłosuj w poniższej ankiecie na Facebooku. Twoja opinia też się liczy. Oddano do 15 czerwca 4 300 głosów. Zamieszczono ponad 150 komentarzy. Za oddane głosy dziękujemy…

Współczynniki czy współczynnik pracy pielęgniarek i położnych

Druga składowa to współczynnik pracy. Jestem zdecydowanym zwolennikiem przyznania pielęgniarkom i położnym jednego współczynnika pracy.

Natomiast walka o wyższe współczynniki pracy, i ich różnicowanie ze względu na podział pielęgniarek i położnych na grupy, nie ma najmniejszego sensu. Dlaczego? Bowiem zważając na realia wykonywania praktyki zawodowej, nie jest możliwe wykonanie powyższego, bez dyskryminacji jakieś grupy pielęgniarek lub położnych. Manipulowanie przy przedmiotowym podziale na grupy spowodowało (przeniesienie osób z tytułem licencjata do grupy 8), że rząd i związek pielęgniarek dyskryminują absolwentów LM oraz SM. Wyższe wynagrodzenia nie mogą być przykrywką do dyskryminacji kogokolwiek!

Związek pielęgniarek skrzywdził absolwentki LM i SM. 

Nowa siatka płac a dodatek zembali

Ostatnia składowa to – kwestia dodatku zembali. Jego zabranie i wmawianie pielęgniarkom i położnym, że teraz jest on “wpasowany” w siatkę płac to absurdalna argumentacja strony rządowej. W tym obszarze związek pielęgniarek poniósł sromotną klęskę.

Wszystko powyższe powoduje, że znaczny procent pielęgniarek i położnych na wzroście płac, zapowiadanym przez ministerstwo, w związku z nową siatką płac, nie straci ale też nie zyska. Dziwne to podwyżki. Minister zdrowia wczoraj w sejmie powiedział: Chcemy zdefiniować, zbudować ścieżkę wzrostu najniższych wynagrodzeń do roku 2027. Szkoda, że inne grupy zawodowe teraz dostają realne podwyżki a pielęgniarki i położne mają się zadowolić ścieżką wzrostu wynagrodzeń… do 2027 roku. 

Związek pielęgniarek a likwidacja zembalowego.

PiS okradł pielęgniarki z dodatku zembalowego.

Wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek

Poniżej za ministerstwem zdrowia podaję, wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, od 1 lipca 2021 roku. Według zapewnień strony rządowej nie mogą być one niższe.

1. GRUPA 7: Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia 5 478 zł.

2. GRUPA 8: Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa 4 186 zł.

3. GRUPA 9: Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia 3 772 zł.

Jutro artykuł o różnicach w wynagrodzeniach pielęgniarek po 1 lipca 2021 roku.

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8990 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepiona pielęgniarka straci pracę?

4 min czytania
Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych Premier Mateusz Morawiecki w dniu 27 lipca 2021 roku powiedział: Jest część Rady Medycznej,…
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze