Odleżyny wyzwaniem w praktyce pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaSklep Pielęgniarek i Położnych
Odleżyny wyzwaniem w praktyce pielęgniarek.

Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych

Kontynuując temat leczenia odleżyn przedstawimy ogólne zasady postępowania, gdy odleżyny już się pojawią.

Stopnie ran i inne sposoby pielęgnacji odleżyn

Pierwszy stopień odleżyn objawia się blednącymi zaczerwienieniem skóry – miejsca te mogą być ciepłe i bolesne.

Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Po pierwsze często zmieniaj pozycję chorego, a w szczególności unikaj ucisku oraz obciążenia tego miejsca. Zalecane jest stosowanie takich udogodnień jak klin, poduszka czy też podkładka.

Po drugie koniecznie zadbaj o odpowiednią higienę zaczerwienionego miejsca. Często natłuszczaj i nawilżaj skórę. Ponadto masuj miejsce narażone na ucisk, regularnie sprawdzaj, czy rana się nie pogłębia. Jeśli jest taka możliwość, wietrz to miejsce regularnie.

Drugi stopień odleżyn to niebladnące zaczerwienienia i przebarwienia. Do tego ocieplenie skóry, który ma charakter zapalny. W zależności od sytuacji i pacjenta może pojawić się obrzęk, uszkodzenia naskórka, pęcherze i sączenie z rany. Bardzo często odczuwalny jest ból.

Jak wygląda pielęgnacja odleżyn w stopniu drugim?

W tym przypadku niezwykle ważne jest zachowanie najwyższej higieny. Przemywanie ran oraz stosowanie maści, które zlecone zostały przez lekarza. Bardzo często są to antybiotyki, które mają nie dopuścić do zakażenia.

Odpowiednio trzeba zająć się też skórą wokół rany. Należy ją masować i oklepywać w celu poprawienia krążenia. Oprócz tego warto zacząć stosować opatrunki okluzyjne, których zadaniem jest ochrona przed zakażeniami oraz zewnętrznymi zanieczyszczeniami.

Trzeci stopień odleżyn to widoczne uszkodzenia skóry. A także powierzchowna rana, która przypomina strupa oraz zdarcie naskórka. W tym stopniu zaawansowania powstaje martwa tkanka i mogą pojawić się ropiejące wrzody.

Rozwiązaniem jest stosowanie opatrunków specjalistycznych:

  • opatrunki piankowe – zabezpieczają rany przed środowiskiem zewnętrznym. Stosowane są w przypadku ran o średnim i dużym wysięku. Co ważne, nie przepuszczają żadnych płynów i bakterii;
  • opatrunki żelowe – zapewniają one wilgotne środowisko i oczyszczają ranę. Mogą w swoim składzie zawierać dodatkowe substancje antybakteryjne;
  • opatrunki hydrokoloidowe – stosowane są przy małym wysięku z rany i zapewniają odpowiednią wilgoć. Stosuje się je w leczeniu ran powierzchownych;
  • opatrunki alginianowe charakteryzują się silnym wchłanianiem. Stosowane są w przypadku ran krwawiących;
  • opatrunki hydrożelowe – utrzymują wilgoć w ranie i ją oczyszczają;
  • opatrunki ze srebrem – działają bakteriobójczo. Nie drażnią ran i dopasowują się do ich powierzchni;
  • opatrunki hydrowłókniste są silnie wchłaniające. Wyróżniają się miękką strukturę, dzięki której łatwo dopasowują się do różnych ran.

Czwarty i piąty stopień odleżyny charakteryzuje się uszkodzeniem skóry pełnej grubości, wraz z zajęciem tkanki podskórnej. Oprócz tego może objawiać się też głębokimi uszkodzeniami, które drążą aż do mięśni, ścięgien i kości, a ponadto widoczne mogą być czarne, martwicze rany.

Pielęgnacja ran odbywa się w takim samym zakresie jak przy stopniu trzecim. Jednak może pojawić się konieczność interwencji chirurgicznej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

646 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - dyskusja w sejmie o liczbie pielęgniarek.

2 min czytania
„Pielęgniarki nadpracowują czas”. Podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia dyskusja dotyczyła także pielęgniarek w wieku emerytalnym. W bieżącym wydaniu…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w szpitalu. Wynagrodzenie 9 500-9 800 zł.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Przychodnia Uro-Dyn mieszcząca się w Warszawie, poszukuje kandydatek/ów na stanowisko: PIELĘGNIARKI/PIELĘGNIARZA do punktu pobrań oraz zabiegowego gabinetu urologicznego….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek potrzeba do spacyfikowania pacjenta?

1 min czytania
Odpowiedzi udziela prezes izby pielęgniarek. Redakcja publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego w dniu…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Liceum Medyczne - pielęgniarki publikują zdjęcia.