Pacjent pobił pielęgniarza na dyżurze. Zobacz jaką karę więzienia nałożył sąd.

1 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa
Pacjent pobił pielęgniarza na dyżurze. Zobacz jaką karę więzienia nałożył sąd.

Wyrok Sądu Okręgowego za pobicie pielęgniarza na dyżurze w izbie przyjęć…

Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 listopada 2023 r.

Sąd Okręgowy po rozpoznaniu w dniach 10 sierpnia 2023 r., 7 września 2023r. i 26 października 2023 r. sprawy oskarżonego, że znieważył funkcjonariusza publicznego – pielęgniarza ze Szpitala (…) w R. w osobie K. S. w ten sposób, że używał wobec niego słów wulgarnych i powszechnie uznawanych za obraźliwe, podczas i w związku z pełnieniem przez K. S. obowiązków służbowych, tj. o czyn z art. 226 § 1 k.k. oraz, że naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego – pielęgniarza ze Szpitala (…) w R. w osobie K. S., w ten sposób, że uderzył go pięścią w głowę, w wyniku czego doznał on obrażeń ciała w postaci stłuczenia głowy, stłuczenia kręgosłupa szyjnego oraz ran twarzy i głowy, co spowodowało u pokrzywdzonego naruszenie czynności narządu ciała trwające nie dłużej niż 7 dni, tj. o czyn z art. 222 § 1 k.k. w zbiegu z art. 157 § 2 k.k. w związku z art. 11 § 2 k.k.

Oskarżony będąc pod wpływem alkoholu zachowywał się agresywnie i wulgarnie. Bez wyraźnej przyczyny kopnął w kontuar recepcji. Poproszony przez K. S. – pielęgniarza tamtejszego szpitala – o opuszczenie izby przyjęć znieważył go i użył wobec niego siły fizycznej. Osoba postronna, obserwująca zdarzenie oraz pielęgniarz – obezwładnili napastnika, a następnie – przekazali funkcjonariuszom policji przybyłym na miejsce zajścia.

Sąd w granicach czynów zarzucanych w punktach IV. i V. aktu oskarżenia uznał oskarżonego za winnego. Opisane zachowanie zrealizowało znamiona art.157 § 2 kk w zbiegu z art.216 § 1 kk w związku z art.11 § 2 kk w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 października 2023 r. w związku z art.4 § 1 kk na podstawie art.157 § 2 kk w związku z art.11 § 3 kk wymierzył oskarżonemu karę 5 (pięciu) miesięcy pozbawienia wolności.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8756 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek przypomina, że pracodawca zobowiązany jest... do eliminowania ręcznych prac transportowych.

1 min czytania
OZZPiP – pracodawca musi zapewnić pielęgniarkom przy ręcznym przemieszczaniu przedmiotów tam gdzie to możliwe sprzęt pomocniczy! W dniu 13 kwietnia 2025 r….
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 7 000 – 8 000 brutto. Umowa o pracę.