Pielęgniarka nie może być zastępowana przez ratownika lub opiekuna.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Pielęgniarka nie może być zastępowana przez ratownika lub opiekuna.

Wynagrodzenia w izbach pielęgniarek i położnych

W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych publikujemy drugą część stanowiska izby pielęgniarek w sprawie norm zatrudnienia. Przyczynkiem do przedmiotowego stanowiska jest opinia Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 kwietnia 2023 roku. Szczegóły przedmiotowej sprawy są dostępne pod poniższymi linkami:

(…) Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych sprawując pieczę nad należytym wykonywaniem zawodów pielęgniarek i położnych, w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony nie wyraża zgody na twierdzenie, iż zawód pielęgniarki jest tożsamy z zawodem ratownika medycznego lub opiekuna medycznego i może być zastępowany przez tych pracowników medycznych.

Osoba wykonująca zawód ratownika medycznego, a także opiekuna medycznego nie nabywa wiedzy i umiejętności do realizowania określonych świadczeń zdrowotnych, które są realizowane wyłącznie przez pielęgniarkę.

Osoby wykonujące zawód pielęgniarki oraz osoby wykonujące zawód ratownika medycznego są kształcone odrębnie na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Opiekun medyczny wspomaga pielęgniarkę. Nie może jej zastępować

Zgodnie z ww. Polityką Wieloletnią Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce opiekun medyczny jest zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki. Głównym argumentem wprowadzenia zawodu opiekuna medycznego do systemu opieki zdrowotnej, było wspomaganie pracy pielęgniarki w bezpośredniej opiece nad pacjentem (czynnościach pielęgnacyjno-opiekuńczych), a nie zastępowanie pielęgniarki w realizacji świadczeń zdrowotnych.

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych widzi potrzebę nowelizacji przepisów dotyczących norm zatrudnienia w lecznictwie szpitalnym, jednakże każdy wymieniony przez Zarząd Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zawód jest oddzielnym zawodem, o innych kwalifikacjach i poziomach kształcenia, tak więc propozycje przedstawione w przedmiotowym stanowisku są bezpodstawne, niezasadne i winny podlegać odrzuceniu w całości.

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przypomina, iż właściwie określone normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w oddziałach szpitalnych stanowią o bezpieczeństwie zdrowotnym pacjentów.

źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7908 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prezent idealny dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Gadżety dla pielęgniarek i położnych Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli masz w rodzinie pielęgniarkę lub położną i szukasz dla…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – pomysł związkowców - nagroda jubileuszowa po 45 latach pracy.

1 min czytania
Związek pielęgniarek ma pomysł na zatrzymanie emerytek w pracy Na profilu Facebooku jednej z organizacji zakładowych związku pielęgniarek zamieszczono poniższa informację: „W…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
Komentarze
×
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - minister dookreśli kompetencje z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.