Pielęgniarka – pytania o sens obowiązku ustawicznego kształcenia.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarka – pytania o sens obowiązku ustawicznego kształcenia.

Szkolenia pielęgniarek i położnych a siatka płac

Od roku 2017 kiedy wprowadzono w życie nowy system wynagradzania pielęgniarek i położnych możemy zauważyć zamiany w kształceniu podyplomowym personelu pielęgniarskiego.

Wielokrotnie na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych pisaliśmy o braku wyobraźni autorów podziału pielęgniarek i położnych w siatce płac. Niestety niechlubne miejsce w tym procederze zajmuje związek pielęgniarek – OZZPiP. Związek ten pod sztandarem tzw. porozumienia zawodów medycznych podzielił pielęgniarki na trzy grupy. Potem niestety ten podział wpisał do ustawy minister zdrowia a sejm przyklepał.

Jednym ze skutków podziału pielęgniarek i położnych na grupy jest totalny chaos w wynagrodzeniach. Pielęgniarki posiadające te same uprawnienia zawodowe, w ramach których wykonują te same czynności oraz ponoszące tą samą odpowiedzialność zawodową mają horrendalnie zróżnicowane wynagrodzenia. Różnice sięgają 30%. Tak ustalił sąd, który przyznał pielęgniarce odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Autorzy siatki płac pielęgniarek oderwani są całkowicie od realiów wykonywania praktyki zawodowej. Nie rozumieją, że nie tylko posiadanie specjalizacji jest spełnieniem wymogów kwalifikacyjnych do wykonywania określonych świadczeń zdrowotnych. Wymogów ustalonych przez ministra zdrowia!

Trzeba podkreślić, że w przypadku np. pielęgniarki systemu lub pielęgniarki rodzinnej posiadanie kursu kwalifikacyjnego, jest spełnieniem wymogów kwalifikacyjnych. Opisaliśmy to w dwóch poniższych artykułach.

Kurs kwalifikacyjny a siatka płac pielęgniarek

Sprawdźmy zatem na przykładzie kursów kwalifikacyjnych jak siatka płac wpłynęła na zainteresowanie pielęgniarek na kształcenie podyplomowe w tej formie szkolenia.

Według danych podawanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych drastycznie spada liczba pielęgniarek, które ukończyły kurs kwalifikacyjny. Poniżej podajemy liczbę osób, które ukończyły kurs kwalifikacyjny w latach 2017 – 2022.

RokLiczba pielęgniarek
20178 657
20184 097
20193 483
20201 812
20212 154
20222 541

źródło: ckppip.pl

Z danych wynika, że ustawa o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych totalnie zmniejszyła zainteresowanie pielęgniarek kursami kwalifikacyjnymi (pamiętając o czasie pandemii). Jest to zupełnie naturalne w sytuacji kiedy autorzy ustawy nie zauważają potencjału absolwentek kursów kwalifikacyjnych. To czyni także związek pielęgniarek, który przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego, w którym nie uwzględniono kwalifikacji osób z kursami kwalifikacyjnymi.

Warto zadać sobie pytanie: dlaczego „zarzyna się” formę kształcenia podyplomowego pielęgniarek, która jest krótsza niż szkolenia specjalizacyjne. I zdecydowanie tańsza.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1056 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Prawie 5 tysięcy pielęgniarek chce uzyskać tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.