Pielęgniarka w czepku urodzona do Portalu Pielęgniarek.

Pielęgniarka w czepku urodzona do Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

W II Święto Wielkanocy w poście na Facebook/PortalPielegniarekiPoloznych poruszyliśmy kwestię dotyczącą dyskryminacji pielęgniarek i położnych w siatce płac. Wiele osób komentujących było zdania, że święta to czas wyciszenia i nie jest to odpowiedni moment na poruszanie zagadnień dotyczących warunków wynagradzania personelu pielęgniarskiego.

Natomiast totalne wzburzenie wywołała sprawa opasek na ramionach pielęgniarza, które są widoczne na poniższym poście.

Post mimo świątecznego czasu dotarł do ponad 60 tys. odbiorców. Wywołał prawie 500 reakcji oraz 150 komentarzy użytkowników pielegniarki.info.pl. Zdecydowana większość komentarzy miała negatywny wydźwięk. Natomiast ile osób komentujących powyższy post wczytało się w artykuł, w którym wyjaśniamy sprawę przedmiotowych opasek – oznaczmy pielęgniarki kolorami: czerwony i żółtym – nie dowiemy się nigdy. Jedno jest pewne. W tym dniu powyższy artykuł odwiedziło 3 tys. osób. Daje to do myślenia… 60 tys. wyświetleń a 3 tys. osób otworzyło artykuł.

Natomiast redakcja portalu podkreśla, że nawet świąteczny czas jest dobrą okazją nad zastanowieniem się jaką krzywdę wyrządzono zapisami siatki płac pielęgniarkom i położnym z wieloletnim stażem zawodowym. Tę sprawę redakcja portalu podnosi od 2016 roku. Od 7 lat…

Pielęgniarki i położne LM oraz SM szukają sprawiedliwości w sądach. I ja znajdują. Okazuje się, że mimo iż personel pielęgniarski ma izby oraz związek zawodowy, to dyskryminowane i degradowane osoby muszą samodzielnie walczyć o godność zawodową przed Sądami Pracy.

Dlatego redakcja portalu w numerze 3/2023 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowała informator opracowany przez Kancelarię Adwokacką. Informator pt. Informator – Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, to praktyczne kompendium w zakresie drogi do uzyskania zadośćuczynienia za dyskryminację pracowniczą.

Treść informatora dotyczy następujących zagadnień:

1. Naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, a współczynniki pracy.

2. Ocena, czy doszło do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

3. Kwestie procesowe.

4. Przedsądowe wezwanie.

5. Przedawnienie.

6. Wysokość opłat oraz właściwość sądu.

Projekt ustawy OZZPiP jest nie do przyjęcia przez pielęgniarki i położne z grupy 6

Wobec powyższej sytuacji osoby zaszeregowane do grupy 6 z nadzieją przyjęły informację o skierowaniu do sejmu w lutym 2023 roku – przez związek pielęgniarek OZZPiP – projektu ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego.

Niestety okazało się, że projekt związkowy nadal dyskryminuje i degraduje pielęgniarki i położne z grupy 6. Szczegółowo wyjaśniliśmy to zagadnienie w artykule pt. Pielęgniarki – 5 razy nie! Dla ustawy OZZPiP. Artykuł ten zawiera 5 pism do przewodniczącej związku pielęgniarek pani Krystyny Ptok.

Sprawa jest na tyle skandaliczna, że prawie 2 tys. pielęgniarek i położnych podpisało petycję do pani przewodniczącej Ptok w sprawie: Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Podpisywanie petycji trwa nadal. Sprzeciw wyrażamy poprzez złożenie podpisu na profesjonalnym serwisie petycjeonline.com.

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek?

Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej.

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Oznaczanie opaskami pielęgniarek bulwersuje, odzieranie z godności zawodowej już niekoniecznie

Wróćmy do sprawy opasek.

Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli sejm a teraz w projekcie ustawy związkowej pielęgniarki i położne są dzielone na grupy, a grupy są tworzone w oparciu o wartość pracy jaką wykonują pracownicy zaszeregowani do danej grupy, a to skutkuje jakością wykonywania świadczeń zdrowotnych to w interesie pacjentów jest dostarczenie im wiedzy kto wykonuje świadczenia pielęgniarskie.

Sam pani przewodnicząca jednej z okręgowych izb powiedziała publicznie, że pielęgniarki z grupy 2 wykonują świadczenia zdrowotne lepiej niż inne pielęgniarki.

Powyższe słowa pani przewodniczącej nie powinny dziwić w kontekście zapisów w siatce płac pielęgniarek i położnych. Skoro zaszeregowanie zawodów medycznych oraz poszczególnych pracowników w siatce płac zależne jest od wartości pracy jaką wykonują to nie ma co się dziwić powyższym słowom przewodniczącej izby okręgowej.

Widocznie uznano, że osoby z grupy 2 lepiej wykonują świadczenia zdrowotne od pielęgniarek z grupy 6. Tak po prostu. Lepiej jak to ujęła przewodnicząca izby.

Wobec powyższego należy zadać sobie pytanie. W jaki sposób pacjent ma wiedzieć czy dana pielęgniarka wykonuje lepiej czy gorzej świadczenia zdrowotne. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych wykonywanych zgodnie aktualna wiedzą medyczną. To mu zapewniają ustawowe prawa pacjenta.

Dlatego warto wprowadzić system, który szybko i skutecznie poinformuje pacjenta czy to lepsza czy gorsza pielęgniarka będzie wykonywała świadczenia zdrowotne. Bardzo praktycznym sposobem poinformowania pacjentów w powyższym zagadnieniu będzie oznaczenie pielęgniarek kolorami. Opaskami. Na przykład poprzez opaski – na ramieniu lewym. Kolor opaski będzie informował pacjenta, czy dana pielęgniarka jest tą pielęgniarką, która „lepiej” poda basen lub kaczkę. Czy może pobierze lepiej krew lub lepiej przetoczy krew. Lepiej założy wenflon lub cewnik do pęcherza moczowego.

Całkowicie niezrozumiałe jest oburzenie części pielęgniarek i położnych powyższą kwestią. Naprawdę? Od 7 lat nie było takiego oburzenia na skandaliczną siatkę płac, która deprecjonuje i depcze godność zawodową ponad 100 tys. pielęgniarek i położnych. Natomiast na opaski a jakże… To jest dziwne pojmowanie sprawiedliwości społecznej. Krzywda ludzka wpisana w regulacje prawne nie jest widoczna. Więc nie razi sumienia. Opaski tak. Dlatego podniósł się taki lament…

Pielęgniarka w czepku urodzona do Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Redakcja portalu jest bardzo wdzięczna pielęgniarce w czepku urodzonej, że pod postem w II Dzień Świąt zechciała napisać kilka słów. Poniżej publikujemy, skan komentarza.

Pielęgniarka w czepku urodzona napisała:

„Szanowny Panie Redaktorze, jeśli miało być zabawnie, niestety nie wyszło. Jestem zniesmaczona tym jak i innymi wpisami. Ma Pan duże grono odbiorców, a to zobowiązuje do odpowiedzialności i ważenia swoich słów. Co do dzielenia środowiska – temat rzeka, a Pan tylko ten nurt pogłębia”.

Komentarz pielęgniarki w czepku urodzonej wnosi do sprawy nowy aspekt. Według autorki komentarza być może „miało być zabawnie”. Zdecydowanie temu zaprzeczamy i proponujemy kolejny raz lekturę artykułów dotyczących przedmiotowych opasek na ramię. Sprawa jest poważna.

Pielęgniarka w czepku urodzona cieszy się ogromnym autorytetem w środowisku pielęgniarskim. Dlatego korzystając z okazji, zwracamy się do pielęgniarki w czepku urodzonej o szerszy komentarz w powyższej sprawie.

Mamy nadzieję, że będzie on skierowanym do dziesiątek tysięcy pielęgniarek i położnych, których godność zawodową podeptano. Które są nierówno traktowane w zatrudnieniu. Którym wmawia się dzisiaj, że wykonują świadczenia zdrowotne gorzej niż inne „wykształcone” osoby z personelu pielęgniarskiego. Których wynagrodzenia są dzisiaj niższe o 30% od pielęgniarek i położnych wykonujących te same zadania z grupy 2.

Ogólnie będzie bardzo fajnie poznać Pani zdanie w powyższej problematyce…

Bardzo ciekawe jest zdanie ostatnie w komentarzu pielęgniarki w czepku urodzonej. „Co do dzielenia środowiska – temat rzeka, a Pan tylko ten nurt pogłębia”. Mamy nadzieję, że odkryje Pani rąbka tajemnicy i wyjawi kto dzieli środowisko pielęgniarskie skoro Mariusz Mielcarek „tylko pogłębia nurt”.

Pozdrawiamy Panią serdecznie

Zespół redakcyjny pielegnairki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: czepki były płócienne, a dopiero później "nowoczesne" plastikowe.