Pielęgniarka w Norwegii: wywiad z Moniką

3 min czytania
AktualnościPraca w Norwegii
Pielęgniarka w Norwegii: wywiad z Moniką

Poniżej prezentujemy wywiad, który został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i pielęgniarzy. Więcej informacji na openeu.pl.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Norwegią?

Pomysł na Norwegię zrodził się, gdy jeszcze studiowałam pielęgniarstwo. W Newsweeku przeczytałam, gdzie pielęgniarki zarabiają najwięcej, i padło na Skandynawię. Było to około 15 lat temu. Zarobki tam były znacznie wyższe niż w innych krajach europejskich, a warunki pracy lepsze.

Jak wyglądała Twoja droga do Norwegii?

Po ukończeniu studiów i nauczeniu się języka norweskiego chciałam wyjechać przez firmę, która organizowała takie wyjazdy. Niestety kryzys ekonomiczny w 2008-2009 roku uniemożliwił mi wyjazd. Musiałam szukać pracy na własną rękę, wysyłać CV z Polski, aż w końcu się udało. Z dnia na dzień pojechałam na rozmowę, dostałam pracę i od tamtej pory jestem w Norwegii.

Jakie były Twoje pierwsze wrażenia z pracy w Norwegii?

Zaczęłam pracę w domu opieki, gdzie pracowałam przez trzy lata. Byłam odpowiedzialna za trzech pacjentów, co dawało mi dużo więcej czasu na indywidualną opiekę w porównaniu do Polski. Pacjenci mają tu bardzo dobrą opiekę, a pielęgniarki mają czas na dokładną pielęgnację.

Jak poradziłaś sobie z nauką języka norweskiego?

Norweski nie jest trudnym językiem, zwłaszcza jeśli zna się angielski czy niemiecki. Dla mnie brzmiał jak muzyka, więc nauka była przyjemnością. Uczyłam się na własną rękę w domu, chodziłam na kurs we Wrocławiu i słuchałam norweskiego radia. Gdy przyjechałam do Norwegii, byłam na poziomie A2-B1, ale szybko musiałam nauczyć się języka medycznego, co było wyzwaniem.

Jak wygląda praca w domu opieki w Norwegii w porównaniu do szpitala?

Praca w domu opieki jest spokojniejsza i bardziej zindywidualizowana. Pacjenci są traktowani z szacunkiem, a ich decyzje są akceptowane. W szpitalu jest więcej stresu i odpowiedzialności, dlatego nie polecam zaczynać od razu pracy w szpitalu. Dom opieki to dobry start, by poznać system i poprawić znajomość języka.

Co najbardziej lubisz w pracy w Norwegii?

Cenię sobie kontakt z pacjentami i możliwość pracy w spokojnym środowisku. Norwegia daje również możliwość podróżowania i korzystania z życia. Pracując tu, można zwiedzić cały świat, co jest dla mnie bardzo ważne.

Jak długo trwała nauka języka norweskiego?

Uczyłam się języka przez około dwa lata, ale nie była to nauka bardzo systematyczna. Korzystałam z różnych książek do norweskiego, takich jak „På vei” i „Norsk for utlendinger”. Ważnym elementem nauki było też słuchanie norweskiego radia i oglądanie norweskiej telewizji. Dzięki temu mogłam osłuchać się z językiem i lepiej go zrozumieć.

Czy napotkałaś jakieś trudności podczas nauki języka?

Tak, na początku miałam problem z nauką specjalistycznego słownictwa medycznego, którego nie uczą na zwykłych kursach językowych. Musiałam poświęcić dużo czasu na naukę terminologii medycznej, co było wyzwaniem. Jednak dzięki determinacji i systematycznej pracy udało mi się opanować język na tyle dobrze, że mogłam swobodnie komunikować się w pracy.

Jakie są największe różnice między pracą pielęgniarki w Polsce a w Norwegii?

Największą różnicą jest podejście do pacjenta. W Norwegii pacjent jest traktowany jako osoba, której decyzje są szanowane. Pacjent ma większą autonomię i decyduje o swoim leczeniu. Ponadto, pielęgniarki mają więcej czasu na indywidualną opiekę nad pacjentem, co jest ogromnym plusem. Warunki pracy są również lepsze, a zarobki wyższe niż w Polsce.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Chciałabym nadal rozwijać się zawodowo i podnosić swoje kwalifikacje. Planuję również kontynuować prowadzenie mojego bloga, na którym dzielę się doświadczeniami z pracy w Norwegii oraz relacjami z podróży. Mam nadzieję, że moje historie i porady będą pomocne dla innych pielęgniarek, które rozważają wyjazd do pracy za granicę.

Pełny wywiad z Moniką dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=Rr1DhzbvTuM
Chcesz wyjechać do Norwegii, ale nie wiesz od czego zacząć?
Zacznij od Open Europe: https://openeu.pl/
Email: [email protected]
Kontakt: +48 669111406
Pomogliśmy już ponad 700 pielęgniarzom i pielęgniarkom!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa zlecenia lub kontrakt.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna poradnia medyczna specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu endokrynnego zatrudni pielęgniarki. Praca w punkcie pobrań…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sądy Pielęgniarek w izbach pielęgniarskich – fatalny poziom orzeczeń.