Pielęgniarka z grupy 2 zarabia według OZZPiP ponad 13 tys. brutto brutto.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarka z grupy 2 zarabia według OZZPiP ponad 13 tys. brutto brutto.

Związek pielęgniarek podaje obecną wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Pani przewodnicząca Krystyna Ptok w uzasadnieniu do ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego, którą OZZPiP przesłał do sejmu podaje jakie środki finansowe są potrzebne do realizacji ustawy.

Brak podania źródła finansowania realizacji ustawy jest głównym argumentem, na który powołuje się rząd uzasadniając odrzucenie projektu ustawy, który jest inicjatywą ustawodawczą obywateli. Dlatego OZZPiP podaje szczegółowe dane w zakresie obecnych wynagrodzeń pielęgniarek i położnych oraz ich wzrostu w przypadku wejścia ustawy w życie.

Związek w przedstawionym projekcie ustawy uregulował, że zaszeregowanie danej pielęgniarki do jednej z trzech grup w siatce płac odbywać się będzie na podstawie kwalifikacji zawodowych posiadanych przez daną pielęgniarkę. Nie zgadza się z obecnym zapisem, który zaszeregowanie wiąże ze stanowiskiem pracy, na którym jest zatrudniona dana pielęgniarka.

Taki zapis skutkuje tym, że około 20% pracodawców nie zatrudnia pielęgniarek z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2 siatki płac w grupie drugiej lecz w 5 lub 6. Pracodawcy argumentują swoje postępowanie faktem, że na stanowisku pracy, na który zatrudniona jest dana osoba nie wymaga się posiadania tytułu specjalisty oraz wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim.

Pielęgniarki z grupy 2 protestują

Taki stan rzeczy wzbudza sprzeciw pielęgniarek, które nie są zaszeregowane w grupie 2 mimo posiadania tytułu magistra na kierunku pielęgniarstwo oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

W dniu 30 marca 2023 roku pielęgniarki i położne zatrudnione w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zorganizowały pikietę protestacyjną.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje bieżące informacje w sprawie pielęgniarek z grupy 2, które nie są zaszeregowane zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Zagadnienia z tego obszaru podnosimy w artykułach w dziale: pielęgniarki mgr pozywają szpitale. Natomiast w ostatnim zamieszczonym artykuł w tej kategorii z dnia 31 marca dotyczy wywiadu z pielęgniarką ze szpitala w Suwałkach – Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

Informujemy także, że całe wydanie nr 2/2023 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zostało poświęcone sprawie pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty, które pozywają szpitale. Wydanie elektroniczne gazety jest dostępne tutaj. W tym wydaniu gazety zamieściliśmy między innymi wyrok sądu, który rozpatrywał pozew pielęgniarki z grupy 2, która skarżyła szpital.

Ile zarabiają obecnie pielęgniarki zaszeregowane do grupy 2

Sprawę wysokości wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 2 redakcja portalu poruszyła w artykule redakcyjnym pt. Czy pielęgniarka zarabia 12,5 tys. PLN.

W powyższym artykule sprawdzaliśmy wiarygodność tezy wygłoszonej przez jednego z dyrektorów szpitali, że wynagrodzenia osób z grupy 2 oscylują w okolicy 12,5 tys. PLN brutto.

Teraz pani przewodnicząca Krystyna Ptok w uzasadnieniu do projektu ustawy swojego autorstwa podaje, że to wynagrodzenie wynosi około 13 150 PLN brutto brutto. Ta kwota dotyczy wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków: stażowego, funkcyjnego, premii, nadgodzin, dyżurów oraz składek na ubezpieczenie społeczne, a także pozostałe narzuty na etat, w tym, m.in. koszt wynagrodzenia brutto wypłacany przez świadczeniodawców.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze
×
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.