Pielęgniarki – 9 razy NIE! Dla ustawy związku pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki – 9 razy NIE! Dla ustawy związku pielęgniarek.

Nie dla ustawy autorstwa związku pielęgniarek

Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejne 4 pisma do przewodniczącej OZZPiP pani Krystyny Ptok.

Pierwsze 5 pism opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – 5 razy nie! Dla ustawy OZZPiP.

Więcej informacji w sprawie projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego publikujemy w dziale pt. Nie dla ustawy OZZPiP.

Natomiast już prawie 2,5 tys. pielęgniarek i położnych podpisało petycję w sprawie sprzeciwu wobec proponowanej przez OZZPiP siatki płac.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

1

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) poprzez radcę prawnego przesłała do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych sprostowania.

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 13 marca 2023 roku zamieszczono informację:

Projekt nowelizacji ustawy jest w całości naszą inicjatywą, został przygotowany przez prawników i legislatorów na zlecenie OZZPiP.

Natomiast z treści sprostowania nr 2 przesłanego do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przez radcę prawnego na zlecenie OZZPiP wynika, że (…) projekt jest wynikiem prac Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i jego autorem nie jest osobiście ani Pani Krystyna Ptok, ani OZZPiP.

Wobec powyższego proszę o informację, kto jest autorem projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który firmuje OZZPiP.

2

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) przesłał do sejmu projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych, który ma znowelizować siatkę płac z dniem 1 lipca 2023 roku.

OZZPiP zaszeregował do grupy 6 pielęgniarki i położne z tytułem licencjata i przypisał tej grupie współczynnik pracy – 1,09. Konsekwencją powyższego jest ustalenie przez związek najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla tej grupy na poziomie 6 917,30 PLN.

Natomiast do grupy 8 związek zaszeregował „pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym”.

Tej grupie przypisano współczynnik pracy – 1,0 z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 6 346,15 PLN. Wobec powyższego różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy pielęgniarką a „panią z administracji” – według OZZPiP – ma wynieść 571,15 PLN.

Taki stan rzeczy to skandaliczna deprecjacja zawodu pielęgniarki i położnej.
Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

3

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) przesłał do sejmu projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych, który ma znowelizować siatkę płac z dniem 1 lipca 2023 roku.

OZZPiP zaszeregował do grupy 6 pielęgniarki i położne z tytułem licencjata i przypisał tym osobom najniższy współczynnik pracy jaki jest przypisany dla części personelu pielęgniarskiego.

Natomiast pielęgniarki z tytułem licencjata oraz kursem kwalifikacyjnym, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, spełniają wymagania kwalifikacyjne dla stanowiska pielęgniarki oddziałowej.

Dlaczego OZZPiP deprecjonuje osoby posiadające kwalifikacje do pełnienia funkcji pielęgniarki oddziałowej, umieszczając je w grupie 6? To także deprecjacja względem innych zawodów medycznych.

Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

4

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) przesłał do sejmu projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych, który ma znowelizować siatkę płac z dniem 1 lipca 2023 roku.

OZZPiP podzielił pielęgniarki na 3 grupy, różnicując ich wynagrodzenie zasadnicze oraz pochodne na poziomie ponad 2 tys. PLN.

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, pielęgniarka anestezjologiczna to: „pielęgniarka, która ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarka, która ukończyła kurs kwalifikacyjny”.

Wobec powyższego podział na grupy autorstwa OZZPiP stoi w sprzeczności z realiami wykonywania praktyki zawodowej, gdyż na oddziałach AiIT osoby z tytułem magistra i/lub specjalisty lub z kursem kwalifikacyjnym posiadają takie same kompetencje zawodowe.

Dlaczego OZZPiP deprecjonuje pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym? Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

Mariusz Mielcarek
Redaktor naczelny
pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze
×
Aktualności

II Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego