Pielęgniarki cenzurowane za wypowiedzi o warunkach pracy.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Pielęgniarki cenzurowane za wypowiedzi o warunkach pracy.

Pielęgniarki i położne spotykają szykany ze strony pracodawców. Przyczyną tego stanu rzeczy są wypowiedzi przedstawicieli środowiska zawodowego pielęgniarek dotyczące warunków pracy w okresie pandemii. Publikujemy wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do ministra zdrowia. 


Wolność wypowiedzi pielęgniarek

Warszawa, 25-03-2020 r.

VII.564.34.2020.MAW

Pan
Prof. Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia

 

Szanowny Panie Ministrze,

Rzecznik Praw Obywatelskich, stojąc na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w innych aktach normatywnych, z uwagą i troską analizuje wszelkie sygnały dotyczące problematyki zapewnienia przestrzegania konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Kwestia ta jest szczególnie istotna w związku z obowiązującym stanem epidemii związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

Jak wynika z doniesień medialnych,1 Pani , położna z wieloletnim doświadczeniem i specjalistka ds. neonatologii na oddziale noworodków i wcześniaków, została zwolniona z Szpitala Specjalistycznego za wpis, który opublikowała na swoim prywatnym profilu na Facebooku w środę 18 marca 2020 roku. Wpis ten dotyczył warunków pracy personelu medycznego i stanu przygotowania szpitala w warunkach obowiązywania stanu epidemii.

Więcej informacji w sprawie tej położnej zobacz w artykule pt. Dyscyplinarka dla położnej. Powiedziała o warunkach pracy w pandemii.

W związku z powyższą sytuacją w mediach społecznościowych2 oraz na portalu opinii tygodnika Newsweek Polska3 pojawiły się informacje od kolejnych lekarzy o otrzymaniu zakazu wypowiadania się w mediach.

Obecnie kluczowym jest by rzetelne informacje o stanie przygotowania szpitali w sytuacji epidemii były udostępnianie społeczeństwu oraz odpowiednim organom państwa. Ograniczanie wypowiedzi lekarzy oraz pracownikom służby zdrowia poprzez stosowanie wobec nich sankcji w postaci zwolnień dyscyplinarnych lub wprowadzaniu bezpośrednich zakazów wypowiedzi może do naruszenia obowiązujących standardów. Zagwarantowanie możliwości realizacji wolności wypowiedzi lekarzom jest istotne z uwagi na ważny interes publiczny i konstytucyjne prawa obywateli, w tym m.in. zasadę jawności działania organów państwowych wynikającą z ogólnej zasady demokratycznego państwa prawa (art. 2 Konstytucji RP), wolność słowa oraz prawo do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji wynikające z art. 54 Konstytucji RP oraz prawo obywateli do informacji zagwarantowane w art. 61 Konstytucji RP.

Mając na uwadze powyższe, działając w oparciu o art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2018 r., poz. 2179 ze zm.), zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o poinformowanie, czy podobne sygnały były zgłaszane Ministrowi Zdrowia oraz o zajęcie stanowiska w niniejszej sprawie.

Z wyrazami szacunku
Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich


1 Położna zwolniona za krytykę. Chodzi o brak maseczek. Dyrektor szpitala na kwarantannie, (wiadomości.onet.pl, 24.03.2020r.), zob.: https://wiadomosci.onet.pl/krai/koronawirus-nowY-targ-polozna-zwolniona-za-krvtvke-dYrektorna-kwarantannie/zb7khps [dostęp 25.03.2020r.].
2 Zob. Wpis zamieszczony przez Porozumienie Chirurgów SKALPEL na portalu Twitter w dniu 24 marca 2020 r., https://twitter.com/PChSKALPEL/status/124240Q631626895360 Idostęp 25.03.2020r.l.
3 R. Kim, Lekarze dostają zakaz mówienia, boją się, że stracą pracę. „Jesteśmy szykanowani za mówienie praw dy”, (Newsweek.pl, 24.03.2020r.), https^/www.newsweek.pl/opinie/koronawirus-pracownicy-sluzby-zdrowia-szykanowaniza-mowienie-prawdy/kkeqxlf [dostęp 25.03.2020r.]
Zobacz także:

Pielęgniarki – ministerstwo dało dyrektorom środki na wzrost wynagrodzeń.

Sejm – dodatek dla pielęgniarki to średnio 3 tys. PLN.

Za śmierć pielęgniarki nie 100 a 250 tys. PLN.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze