Pielęgniarki – czy nastąpi likwidacja kolejnych specjalizacji?

3 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki – czy nastąpi likwidacja kolejnych specjalizacji?

Egzamin specjalizacyjny zdaje rocznie tysiące pielęgniarek i położnych

Tylko w sesji wiosennej do egzaminów państwowych (marzec-maj) w roku 2023 przystąpiło 3 246 pielęgniarek i położnych. Natomiast w sesji jesiennej do egzaminów ma przystąpić kolejne 12,5 tys. pielęgniarek i położnych.

Jak nietrudno się domyślić, treść zadań egzaminacyjnych jest przedmiotem licznych dyskusji wśród osób przystępujących do egzaminu. Spore zainteresowanie budzi także tematyka, która jest przedmiotem pytań w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa.

Strona internetowa specki.pl, czyli największa, wiodąca platforma w Polsce, publikuje opracowane przez specjalistów materiały, które są pomocne w przygotowaniu do egzaminu państwowego. Na platformie można rozwiązywać testy online, a następnie sprawdzić poprawne odpowiedzi, które ukazują się po rozwiązaniu testu. Obecnie pielęgniarki i położne mogą korzystać z wersji mobilnej platformy, która jest obsługiwana przez smartfony i tablety z systemem Android. Z aplikacji można korzystać bez dostępu do Internetu. Powyższe, zdecydowanie podniosło funkcjonalność serwisu. Dowiedz się więcej na temat aplikacji mobilnej klikając TUTAJ.

Specki.pl informuje, że „Naszą misją jest to, aby pomóc Tobie jak najlepiej przygotować się do egzaminu z Twojej specjalizacji. Oprócz tego staramy się zamieszczać na blogu ciekawe artykuły”. Platforma ma obecnie w swojej ofercie kursy z testami do wszystkich specjalizacji, zobacz więcej klikając TUTAJ. Poznaj także opinie osób, które przygotowywały się do egzaminów z platformą specki.pl w poniższym linku.

W jakich dziedzinach pielęgniarstwa mogą obecnie specjalizować się pielęgniarki i położne?

Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej reguluje, że specjalizacja ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytułu specjalisty w tej dziedzinie. Natomiast po odbyciu specjalizacji i zdaniu egzaminu państwowego pielęgniarki i położne uzyskują tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Obecnie liczba dziedzin pielęgniarstwa, w których mogą specjalizować się pielęgniarki wynosi 13. Dla położnych – dwie. Natomiast w dwóch dziedzinach pielęgniarstwa mogą się specjalizować zarówno pielęgniarki i położne. Wykaz przedmiotowych szkoleń specjalizacyjnych publikujemy poniżej.

Szkolenia specjalizacyjne tylko dla pielęgniarek:
Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki
Pielęgniarstwo chirurgiczne
Pielęgniarstwo geriatryczne
Pielęgniarstwo internistyczne
Pielęgniarstwo onkologiczne
Pielęgniarstwo operacyjne
Pielęgniarstwo opieki długoterminowej
Pielęgniarstwo opieki paliatywnej
Pielęgniarstwo pediatryczne
Pielęgniarstwo psychiatryczne
Pielęgniarstwo ratunkowe
Pielęgniarstwo rodzinne
Ochrona zdrowia pracujących

Szkolenia specjalizacyjne tylko dla położnych:
Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze
Pielęgniarstwo rodzinne
Szkolenia specjalizacyjne zarówno dla pielęgniarek i położnych:
Pielęgniarstwo neonatologiczne
Pielęgniarstwo epidemiologiczne

Zapowiedź przeglądu dziedzin pielęgniarstwa, w których mogą odbywać szkolenia specjalizacyjne pielęgniarek i położnych

Wykaz dziedzin pielęgniarstwa, w których mogą obecnie specjalizować się pielęgniarki obowiązuje od 2013 roku. Warto podkreślić, że wykaz tych dziedzin przechodził gruntowne przeobrażenia. Najbardziej aktualnych informacji w zakresie szkoleń specjalizacyjnych dla pielęgniarek i położnych można zasięgnąć na stronie specki.pl.

Warto natomiast podkreślić, że ministerstwo zdrowia odebrało pielęgniarkom możliwość uzyskiwania tytułu specjalisty w następujących dziedzinach pielęgniarstwa: neurologicznego, diabetologicznego, nefrologicznego, kardiologicznego oraz środowiska nauczania i wychowania. Pielęgniarki już nie mogą się specjalizować także w dziedzinie organizacji i zarządzania. Co zaskakujące resort zdrowia zapowiedział w 2020 roku likwidację dalszych 3 specjalizacji w dziedzinach pielęgniarstwa: operacyjnego, ratunkowego oraz rodzinnego. Natomiast skuteczny protest pielęgniarek w tej sprawie spowodował pozostawienie powyższych trzech szkoleń specjalizacyjnych.

Serwis specki.pl informuje, że minister zdrowia powołał zespół do opracowania zmian w wykazie dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne. Zespół ma opracować propozycje zmian w przedmiotowym wykazie, które ma przedłożyć ministrowi zdrowia do dnia 30 października 2023 roku.

Czy uda się obronić specjalizacje, które zamierzał zlikwidować minister zdrowia? Czy może w planach jest likwidacja kolejnych szkoleń specjalizacyjnych? Warto zatem śledzić stronę specki.pl, na której będą publikowane informacje z prac przedmiotowego Zespołu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Skarpetki z humorem dla pielęgniarek i położnych.