Pielęgniarki – ile dyżurów nocnych i świątecznych w ciągu miesiąca.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki – ile dyżurów nocnych i świątecznych w ciągu miesiąca.

Kominy płacowe w wynagrodzeniach pielęgniarek zaproponowane od 1 lipca 2023 roku przez związek pielęgniarek – wynagrodzenie zasadnicze

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w licznych artykułach podnosi kwestię kominów płacowych spowodowanych konstrukcją siatki płac stanowiącej załącznik do ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Obecnie w powyższym kontekście krytykujemy zapisy projektu ustawy skierowanej przez OZZPiP do sejmu. Podnosimy, że ustawa autorstwa pani Krystyny Ptok nie niweluje obecnych kominów płacowych. Obniża je. Co nie jest powodem, aby nie stawiać zarzutu OZZPiP, że projekt jego autorstwa dyskryminuje i degraduje pielęgniarki i położne wykonujące pracę tej samej wartości. Co jest ewidentnym łamaniem Kodeksu pracy.

Do wyliczeń szczegółowych różnic pomiędzy osobami zaszeregowanymi w poszczególnych grupach siatki płac bierzemy pod uwagę różnicę w zakresie wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Tu nie ma żadnych wątpliwości, że różnicę w zakresie podstawy pomiędzy grupą 2 a 6 OZZPiP ustalił na poziomie 1 269 PLN. To jest skandaliczne, żeby związek zawodowy forsował w sejmie ustawę, która dyskryminuje i degraduje pielęgniarki i położne.

Jeśli powyższy stan rzeczy wzbudza Twój sprzeciw to można go wyartykułować poprzez podpisanie petycji do pani Krystyny Ptok.

Petycję zamieszczono na portalu petycjeonline.com. Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Kominy płacowe w wynagrodzeniach pielęgniarek zaproponowane od 1 lipca 2023 roku przez związek pielęgniarek – dodatki

Skutkiem powyższego jest różnica w wysokości dodatków wypłacanych pielęgniarkom i położnym za: wysługę lat, pracę w porze nocnej oraz w niedzielę i dni wolne.

Redakcja portalu dla wyliczenia różnicy w dodatkach pomiędzy osobami zaszeregowanymi do grupy 6 i 2 przyjęła następujące założenia: 7 dyżurów w porze nocnej, 48 godzin w niedziele i wolne dni oraz 20% dodatek za wysługę lat.

Z takim stanem rzeczy polemizuje autor jednego z komentarzy zamieszczonym na Facebook/PortalPielegniarekiPoloznych:

„No i jestem ciekawy na jakich przesłankach redakcja wylicza różnice? Skąd pomysł na 48 godzin dyżurów świątecznych, i 7 dyżurów nocnych. To wychodzi 11 dyżurów, czyli prawie cały etat, średnio 13-15 dyżurów w miesiącu. To wynika z tych wyliczeń, że przez cały tydzień, to nikt w ciągu dnia nie pracuje, no bo albo ma nocki albo weekendy i święta. To po pierwsze, po drugie nie każda pielęgniarka, pielęgniarz, położna, czy położny ma 20% dodatku stażowego. Więc jeśli już o obiektywizmie pisać to przy swoich „racjach” proszę zaznaczyć i wskazać, gdzie to takie zakłady pracy są, że na 1 etacie gdzie pracuje się po 12h czyli ma od 12 do 15 dyżurów w zależności od miesiąca 11 to dyżury nocne i świąteczne, jestem bardzo ciekawy. No pomijając już fakt, że jest gro personelu, który ma golą że podstawę bo pracuje po 7:35 od poniedziałku do piątku bez nocek i weekendów czy też świąt”.

Zdecydowanie uwaga zawarta w powyższym komentarzu jest słuszna. Zasadne jest zakwestionowanie przez autora powyższego komentarza liczby dyżurów nocnych oraz godzin pracy w niedzielę i wolne dni. Zdecydowanie założenie 7 dyżurów nocnych i 48 godzin w niedzielę i święta jest błędne. Realnie niemożliwe do zrealizowania przy układaniu miesięcznego grafiku pracy pielęgniarek i położnych przez pielęgniarkę oddziałową. Autorowi powyższej uwagi dziękujemy.

Jak wyliczyć różnicę na dodatkach pomiędzy grupami pielęgniarek wykonujących tę samą pracę

Natomiast otwartym pytaniem pozostaje kwestia: jak wyliczyć różnicę w wysokość pochodnych od wynagrodzenia zasadniczego. Może bardziej miarodajne w tym zakresie będą dane podane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w szczegółowym „Raporcie w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia wprowadzanym ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2022 r. poz. 1352).”

W powyższym raporcie ogłoszono, że obecne średnie wynagrodzenie zasadnicze brutto brutto (podstawa + dodatki) pielęgniarek z grupy 6 wynosi 10 700 PLN, a w grupie 2 – 13 150 PLN. Tu mamy różnicę w wysokości 2 450 PLN.

Zobacz także:

Niestety te dane nie są adekwatne do naszych analiz, gdyż odnoszą się do obecnego stanu rzeczy a nas interesuje stan po 1 lipca 2023 roku w kontekście projektu związku OZZPiP, pod którym trwa zbieranie podpisów. Także kwota brutto brutto zawiera kwoty wypłacane przez pracodawcę w ramach odpisów na ZUS.

Jaka jest zatem faktyczna różnica na pochodnych od wynagrodzenia zasadniczego proponowana przez OZZPiP po 1 lipca 2023 roku – pomiędzy pielęgniarkami z grupy 2 a 6 – przeanalizujemy w kolejnym artykule redakcyjnym.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze
×
Aktualności

Schodołazy – kiedy się przydadzą?