Pielęgniarki – jaką specjalizację uznawać na chirurgii?

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – jaką specjalizację uznawać na chirurgii?

Ministerstwo zdrowia opracuje katalog specjalizacji, które powinny być uznawane przez pracodawców na poszczególnych oddziałach szpitalnych…

W artykule redakcyjnym z dnia 1 maja 2024 roku Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy o zamierzeniach ministerstwa zdrowia w sprawie określenia jakie specjalizacje w dziedzinie pielęgniarstwa mają być uznawane przez pracodawców w poszczególnych oddziałach szpitalnych. To „uznanie” ma oczywiście wiązać się z gratyfikacją finansową.

Wiceminister zdrowia pan Marek Kos podczas posiedzenia specjalnej podkomisji sejmowej wyraził poniższą opinię:

To nie jest tak, że każdy, który przedstawi odpowiednie zaświadczenia, dyplomy, certyfikaty, które potwierdzają kwalifikacje, ma je mieć od ręki, od zaraz uznane. Znam sytuację jednego szpitala, gdzie można było zrobić specjalizację z pielęgniarstwa chirurgicznego. I bardzo chętnie personel tą specjalizację podjął i ją zrobił, skończył.

I w tym momencie pielęgniarki ze specjalizacją chirurgiczną pracują na kardiologii, oddziale wewnętrznym, pediatrii. No i wiecie Państwo, czy to o to chodzi?

Żeby tylko mieć kwalifikacje uzyskane, mieć specjalizację, ale ta specjalizacja nie jest kierunkowa, bo na pediatrii pracuje specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego”.

Pod artykułem – Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia określi jaka specjalizacja będzie uznawana na danym oddziale szpitalnym – zawierającym powyższą wypowiedź pana wiceministra redakcja pielegniarki.info.pl zamieściła sondę pt. „Jakie masz zdanie w sprawie powyższej wypowiedzi pana wiceministra Marka Kos”?

Zdecydowana większość respondentów zgodziła się z opinią wiceministra. Prawie 300 osób (48%) głosujących „zdecydowanie poparło” punkt widzenia wiceministra. Kolejne 118 osób (20%) zagłosowało zaznaczając opcję „popieram”. Wniosek: prawie 70% głosujących podziela stanowisko wiceministra. „Zdecydowanie” nie popiera 21% a 8% nie popiera. Można nadal głosować w przedmiotowej sondzie, która jest zamieszczona pod artykułem pt. Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia określi jaka specjalizacja będzie uznawana na danym oddziale szpitalnym oraz zaznajomić się z całą wypowiedzią pana wiceministra.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poniżej zamieszcza kolejną sondę, w której pytamy: Jaka specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa powinna być uznawana w oddziale chirurgicznym?

Uwaga! W sondzie można głosować tylko jeden raz! Można zaznaczyć dowolną liczbę specjalizacji – co najmniej jedną, maksymalnie dwadzieścia. W wykazie specjalizacji zamieszczonym w sondzie są także specjalizacje, które uległy likwidacji, ale są nadal czynne zawodowo osoby, które są specjalistami w tych dziedzinach pielęgniarstwa.

Jaka specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa powinna być uznawana w oddziale chirurgicznym?
Min votes count should be 1

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo nigdy nie będzie zawodem prestiżowym