Pielęgniarki – likwidują tę specjalizację dla pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo ratunkowe
Pielęgniarki – likwidują tę specjalizację dla pielęgniarek.


Pielęgniarki ratunkowe

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie planów likwidacji szkolenia specjalistycznego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego

Szanowny Panie Ministrze!

Dochodzą do mnie niepokojące informacje, że Ministerstwo Zdrowia zamierza zlikwidować specjalizację z pielęgniarstwa ratunkowego.

W opublikowanym w dniu 12 lutego 2020 roku zarządzeniu w sprawie powołania podzespołów merytorycznych do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego nie znajduję pielęgniarstwa ratunkowego. Opublikowana lista nie uwzględnia zespołu mającego podjąć prace nad zmianami programowymi szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, co rodzi uzasadnione obawy co do jej przyszłości.

Zapewnienie wysokiej jakości i skuteczności opieki nad pacjentem od dawna pozostaje kluczową wartością dla pielęgniarstwa ratunkowego. Dla pielęgniarek ratunkowych niezbędne są solidne podstawy edukacji, umiejętność krytycznego myślenia oraz korzystanie z najnowszych źródeł opartych na dowodach naukowych. Pozwala to zrozumieć i wdrożyć najwyższy poziom praktyki na oddziałach ratunkowych. Dla przykładu, segregacja medyczna jest umiejętnością typową dla specjalizacji pielęgniarstwa ratunkowego i stanowi podstawę nadania pacjentom priorytetów opartych na stopniu zagrożenia zdrowia.

Pielęgniarki ratunkowe pomagają pacjentom, niezależnie od wieku, rodzaju choroby, czy charakteru obrażeń ciała. Konieczne jest sprawienie, że pielęgniarki ratunkowe będą mogły opiekować się pacjentami w stanie zagrożenia życia bezpiecznie i na wysokim poziomie poprzez zapewnienie specjalistycznych szkoleń.

Kwestię tą podnosi wiele organizacji branżowych oraz izby pielęgniarek i położnych. Chciałabym tutaj zaznaczyć, że ministerstwo nie odpowiada na pisma organizacji i towarzystw branżowych. Nie przeprowadzono żadnych konsultacji z osobami pracującymi w obszarze medycyny ratunkowej.

Uważam, że likwidacja specjalizacji z pielęgniarstwa ratunkowego nie leży w interesie pielęgniarek i może mieć negatywny wpływ na jakość świadczeń i bezpieczną opiekę nad pacjentami w stanie zagrożenia życia w Polsce.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy prawdą jest, że ministerstwo planuje likwidację szkolenia specjalistycznego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego?
  2. Dlaczego w zarządzeniu z dnia 12 lutego 2020 roku w sprawie powołania podzespołów merytorycznych do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego nie ma zespołu mającego podjąć prace nad zmianami programowymi szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego?
  3. Dlaczego ministerstwo nie konsultuje tak ważnych kwestii z organizacjami branżowymi działającymi w sferze medycyny ratunkowej?
  4. Dlaczego ministerstwo nie odpowiada na pisma wysyłane przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego w przedmiocie powyższej sprawy? Czy wynika to z bierności urzędników, czy braku chęci podjęcia dialogu?

Z poważaniem

Urszula Nowogórska

Poseł na sejm RP

25 lutego 2020 roku 

źródło: strona sejm.gov.pl 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Pielęgniarki – ministerstwo likwiduje trzy specjalizacje. Zobacz jakie.

Protest w sprawie likwidacji specjalizacji w dziedzinie:

– pielęgniarstwa ratunkowego

– pielęgniarstwa operacyjnego Zobacz także:

Pielęgniarki – zasady izolacji pacjentów.

Pielęgniarki w grupie mają tę samą postawę. Wyrównano "kominy płacowe". 

Związek pielęgniarek: wynagrodzenie pielęgniarki to 3300 PLN.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7390 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Podział pielęgniarek na grupy według protestujących medyków.

3 min czytania
Nowy podział pielęgniarek i położnych według protestujących medyków – projekt z dnia 13 października 2021 roku Można przyjąć z ogromnym zdumieniem informacje,…
AktualnościNowa siatka płac

Wysokość wynagrodzeń pielęgniarek po 1 lipca 2022 r.

5 min czytania
Siatka płac pielęgniarek i położnych autorstwa ministra zdrowia – projekt z dnia 7 października W poprzednich artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Sejm – pielęgniarki z niczym. Ratownicy 30% dodatku.

2 min czytania
Sejm o wynagrodzeniach pielęgniarek i ratowników Posiedzenie sejmu w dniu 13 października 2021 roku. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski (…)…
Komentarze