Pielęgniarki po LM cieszą się moim szacunkiem, twierdzi J. Szczurek-Żelazko. Siatka płac temu przeczy.

4 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki po LM cieszą się moim szacunkiem, twierdzi J. Szczurek-Żelazko. Siatka płac temu przeczy.

Opadł kurz z kampanii wyborczej i była pani wiceminister zdrowia – pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko opowiada w wywiadzie radiowym…

Obecnie tematem nr 1 w środowisku pielęgniarskim jest sprawa totalnego chaosu w zakresie polityki płacowej w podmiotach leczniczych, w których obowiązują zapisy ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Współautorką przedmiotowego chaosu jest była pani wiceminister. To pani Józefa Szczurek-Żelazko zachwalała walory wspomnianej wyżej ustawy. Bublowatość ustawy w pełni ukazują wyroki sądowe, które nakazują podmiotom leczniczym wypłacanie odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Ta ustawa odarła z godności zawodowej rzesze pielęgniarek, skłóciła środowisko pielęgniarskie oraz upodliła pielęgniarki z długoletnim stażem zawodowym.

Zobacz także:

Ustawa ta weszła w życie w 2017 roku. Pani wiceminister miała 6 lat na naprawę swojej radosnej twórczości. Niestety nie potrafiła tego zrobić. Teraz zapewne wystąpi w roli recenzenta nowego rządu, który musi zmierzyć się z bajzlem płacowym, który stworzyła pani wiceminister.

W kampanii wyborczej pani wiceminister udzielała licznych wywiadów, w których zbagatelizowała problem chaosu płacowego w ochronie zdrowia. Wraz z przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia oraz wiceministrem Piotrem Bromberem wyrażała pogląd, że nic szczególnego się nie dzieje a sprawy płacowe w podmiotach leczniczych potrzebują czasu na ich wdrożenie i uspokojenie.

W dniu 24 listopada 2023 roku pani Józefa Szczurek-Żelazko udziela wywiadu w sprawie skierowania do pierwszego czytania projektu ustawy, który do sejmu skierował związek pielęgniarek. Natomiast redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu, przedstawiała kuriozalne stanowisko marszałka sejmu z dnia 23 listopada 2023 roku.

Warto zaznajomić się z powyższym artykułem, bowiem marszałek sejmu dolewa oliwy do ognia zamiast rzetelnie podejść do rozwiązania problemu płacowego, który jest wypadkową rządu PiS.

Pani była wiceminister zdrowia stwierdza w dzisiejszym wywiadzie radiowym, że „z szacunkiem podchodzę do pracy każdej pielęgniarki”.

Warto zatem ukazać w całej okazałości owy szacunek do grupy pielęgniarek absolwentek liceów medycznych.

Otóż pani Szczurek-Żelazko była świadoma co do skutków siatki płac, którą zachwalała w sejmie. Skutki te objawiły się okazale poprzez tzw. kominy płacowe pomiędzy poszczególnymi grupami pielęgniarek, które wykonują takie same czynności zawodowe. Paradoksalnie, argumentując w sejmie potrzebą wprowadzenia siatki płac, powoływała się na konieczność likwidacji „kominów płacowych”.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, którą w sposób kuriozalny chce naprawić związek pielęgniarek, wynagrodzenia zasadnicze w grupie zawodowej pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku, będą się kształtować następująco:

Grupa 2 – 9 159 PLN
Grupa 5 – 7 242 PLN
Grupa 6 – 6 674 PLN

Szczegółowe informacje w tym zakresie podajemy w artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku.

Wobec powyższego na samym wynagrodzeniu zasadniczym kominy płacowe osiągną kwotę 2 500 PLN. Ale to nie koniec specyficznego ukazywania przez panią Józefę Szczurek-Żelazko, szacunku dla grupy 6 pielęgniarek w siatce płac.

Do powyższej różnicy w wynagrodzeniach zasadniczych musimy dodać kwotę wynikającą z dodatków stażowych, funkcyjnych, premii, nadgodzin, dyżurów oraz składek na ubezpieczenie społeczne, a także pozostałe narzuty na etat, w tym, m.in. koszt wynagrodzenia brutto wypłacany przez świadczeniodawców.

Po uwzględnieniu powyższych składników wynagrodzenia różnica w zarobkach brutto brutto pielęgniarek z grupy 6 a grupą 2 wyniesie ponad 4 200 PLN. Zauważmy, że różnica między średnim wynagrodzeniem brutto brutto grupy 6 a 2 będzie rzutować także na wysokość zasiłków chorobowych, macierzyńskich oraz świadczeń rentowych i emerytalnych.(!)

Zdecydowanie należy uznać, że sposób ukazania szacunku przez panią Józefę Szczurek-Żelazko, pielęgniarkom absolwentkom liceum medycznego, należy określić jako bardzo… oryginalny. Taka różnica w wynagrodzeniu pomiędzy pracownikami wykonującymi taki sam zakres obowiązków nie jest ani prawa ani sprawiedliwa.

Projekt związkowy niestety nie rozwiązuje problemów płacowych środowiska pielęgniarskiego. Szczegóły w tym zakresie przedstawiamy w artykule redakcyjnym pt. Płace pielęgniarek po 30 czerwca 2024 – wynagrodzenia brutto brutto według siatki płac, z dnia 23 listopada 2023 roku.

Józefa Szczurek-Żelazko o szacunku dla pielęgniarek liceów medycznych…

W dniu 24 listopada 2023 roku pani Józefa Szczurek-Żelazko udzieliła w radiu Kraków wywiadu, którego część odnosi się do związkowego projektu ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wywiad przeprowadził redaktor Jacek Bańka.

Redaktor Jacek Bańka radiokrakow.pl: Jest drugi obywatelski projekt, który ma być procedowany w przyszłym tygodniu. Chodzi o ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dotyczy to pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów. Wynagrodzenia miałyby być powiązane z realnymi kwalifikacjami, nie kwalifikacjami przypisanymi do danego stanowiska pracy. Ten projekt wywołuje kontrowersje, czy jest do poparcia?

Posłanka PiS Józefą Szczurek-Żelazko: – Zobaczymy. Problem może się pojawić po stronie obecnej opozycji i większości parlamentarnej. Po przeanalizowaniu tego projektu okazuje się, że koszty tych zmian są duże dla budżetu państwa. Do tego kwestia dyskusji na ten temat. Oczekiwanie środowiska pielęgniarek jest takie, żeby wynagrodzenia były nabywane z kwalifikacjami. Jest grupa pielęgniarek, która ukończyła liceum medyczne w dawnych czasach i pracują na tym samym stanowisku co pielęgniarki z wykształceniem magisterskim. Należy to zrównać, czy zmienić wskaźniki, żeby osoby z wyższym wykształceniem były lepiej gratyfikowane?

Ja z szacunkiem podchodzę do pracy każdej pielęgniarki. Panie po liceum medycznym mają wysokie kompetencje i wielkie doświadczenie.

Posłanka PiS Józefą Szczurek-Żelazko

Jednak pielęgniarki po studiach wyższych ze specjalizacją włożyły wielki wysiłek, żeby to uzyskać. Debata będzie. Popatrzymy na szczegóły. Ta ustawa pewnie ma szansę na przyjęcie przez Sejm. Decyzja jest po stronie obecnej większości parlamentarnej.

źródło: radiokrakow.pl – 24 listopada 2023 roku

Prosimy o ocenę powyższego artykułu redakcyjnego pielegniarki.info.pl poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 327

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8114 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Aktualności

Podwieszki do podnośnika pacjenta: Jak wybrać najlepsze dla komfortu i bezpieczeństwa?

5 min czytania
Bezpieczeństwo i komfort pacjenta są priorytetem przy wyborze “podwieszki do podnośnika pacjenta”. W tym artykule wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, by wybrać…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Uwaga – pielęgniarki są wprowadzane w błąd.

1 min czytania
Komunikat CKPPiP w sprawie prowadzenia kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (online) Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych przypomina,…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu.