Pielęgniarki – podwyżki w grupie 9.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – podwyżki w grupie 9.

Obecne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek ze średnim wykształceniem zawodowym

W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych 2022 zajmiemy się kwestią wzrostu płac zasadniczych pielęgniarek i położnych w grupie 9 siatki płac. 

Pielęgniarka i położna ze średnim wykształceniem zawodowym jest zaszeregowana w grupie 9, która została opisana w poniższy sposób:

Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. 

Gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze tej grupy pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2021 roku, nie może być niższe niż 3 772,25 zł, przy współczynniku pracy 0,73. Dotyczy to osób wykonujących zawód w podmiotach leczniczych. 

Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek ze średnim wykształceniem zawodowym od 1 lipca 2022 roku

W projekcie siatki płac z dnia 5 listopada 2021 roku, zatwierdzonej podczas prac Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, grupę w której zaszeregowano osoby ze średnim wykształceniem zawodowym, opisano w następujący sposób:

Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiologii, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej wymagający średniego wykształcenia albo pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. 

Wniosek: w nowej grupie 9 (ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku) zaszeregowano pielęgniarki i położne:

   – ze średnim wykształceniem zawodowym, 

  –  oraz pielęgniarki i położne z tytułem licencjata.     

Uwaga!

Wynika z powyższego, że pielęgniarki i położne z tytułem licencjata zostaną z dniem 1 lipca 2022 roku zaszeregowane ponownie w grupie 9 – obecnie są w grupie 8. 

Taki stan rzeczy w ocenie wiceministra zdrowia Piotra Brombera w zakresie zmian w podziale na grupy będzie zgodny z postulowanym przez środowisko pielęgniarek i położnych zrównaniem wysokości gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych najbardziej doświadczonych kadr pielęgniarskich i położniczych, czyli tych, które nabywały kwalifikacje jeszcze w systemie kształcenia opartym na szkołach średnich i policealnych i tym samym legitymują się znacznym stażem pracy, z personelem medycznym, od którego na stanowiskach pracy wymaga się wykształcenia wyższego I stopnia (licencjat). 

„Nowej” grupie 9 przypisano współczynnik pracy 0,94. 

Podwyżka dla pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem zawodowym od 1 lipca 2022 roku

Obecna grupa 9 ma przypisany współczynnik pracy w wysokości – 0,73.

Natomiast współczynnik pracy przypisany grupie 9 w siatce płac, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku to 0,94. 

Wobec powyższego wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej z grupy 9 na dzień 1 lipca 2022 roku nie będzie mogło być niższe niż kwota – 5 215 PLN. Natomiast obecne wynagrodzenie zasadnicze przypisane grupie 9 wynosi  3 772 PLN. Skutkiem powyższego zostanie podwyższone do kwoty – 5 215 PLN. Czyli o 1 443 PLN.

Jak to się będzie kształtować w grupie 8 pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 roku, opisaliśmy w poniższym artykule.

TORBA PIERWSZEJ POMOCY
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 87

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7536 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze