Te pielęgniarki obejmie podwyżka o 1493,16 PLN.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Te pielęgniarki obejmie podwyżka o 1493,16 PLN.

Pielęgniarki specjalistki w obowiązującej tabeli zaszeregowania

W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych 2022 zajmiemy się kwestią wzrostu płac zasadniczych osób z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Obecnie pielęgniarka i położna z tytułem specjalisty jest zaszeregowana w siatce płac w grupie 8, która została opisana w poniższy sposób:

Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa.

Wniosek: w obecnej grupie 8 zaszeregowane są pielęgniarki i położne:

  • z tytułem magistra pielęgniarstwa lub położnictwa,
  • z tytułem licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa,
  • z tytułem specjalisty.

Należy podkreślić, że w ustawie zapisano w tabeli zaszeregowania o kwalifikacjach wymaganych na danym stanowisku a nie o kwalifikacjach posiadanych przez pielęgniarkę i położną.

Stanowisko pielęgniarka specjalistka przedmiotem różnych interpretacji

To rodzi pole do różnych interpretacji. W jednym szpitalu pielęgniarka posiadająca specjalizację, może spotkać się ze stanowiskiem pracodawcy, który uzna, że na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniona nie jest wymagany tytuł specjalisty – zostanie zaszeregowana do grupy 9. Natomiast pielęgniarka pracująca w innym szpitalu może zostać przez pracodawcę potraktowana w odmienny sposób – może zostać zaszeregowana do grupy 8.

Kolejną sprawą jest kwestia interpretacji zapisu: “lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia”. Ten zapis także sprzyja, dowolności interpretacyjnej, pracodawców.

Także sprawa techniczna, w zakresie zmiany grupy zaszeregowania nie została w ustawie unormowana. Mowa o sytuacji, kiedy pielęgniarka przedstawi pracodawcy dyplom specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Czy pracodawca ma obowiązek “natychmiast” przeszeregować pielęgniarkę do grupy 8. Czy nie jest związany czasem w zakresie dokonania przeszeregowania. Pozostawiona dowolność w powyższej sprawie pracodawcy jest nadużyciem wobec praw pracowniczych pielęgniarek i położnych.

Zobacz stanowisko ministra zdrowia w powyższej kwestii, w artykule pod poniższym linkiem.

W projekcie siatki płac z dnia 5 listopada 2021 roku, zatwierdzonej podczas prac Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, grupę w której zaszeregowano specjalistki, opisano w następujący sposób:

Pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją.

Wniosek: w nowej grupie 8 (ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku) zaszeregowano pielęgniarki i położne:

  • z tytułem magistra,
  • z tytułem licencjata i tytułem specjalisty,
  • pielęgniarki i położne ze średnim wykształceniem i tytułem specjalisty.

Podwyżka dla pielęgniarek i położnych z tytułem specjalisty od 1 lipca 2022 roku

Obecna grupa 8 ma przypisany współczynnik pracy w wysokości – 0,81.

Natomiast współczynnik pracy przypisany grupie 8 w siatce płac, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku to 1,02.

Wobec powyższego wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej z grupy 8 na dzień 1 lipca 2022 roku nie będzie mogło być niższe niż kwota – 5678,81 PLN.

Natomiast obecne wynagrodzenie zasadnicze przypisane grupie 8 wynosi 4185,65 PLN. Skutkiem powyższego zostanie podwyższone do kwoty – 5678,81 PLN. Czyli o 1493,16 PLN.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 226

Bądź pierwszym, który oceni wpis

425 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Ministerstwo przeniosło pielęgniarki z licencjatem do innej grupy na wniosek izby i związku.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 90 PLN/godz. Wymagana specjalizacja i studia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Klinika, która oferuje zabiegi z zakresu: ortopedii, chirurgii plastycznej, laryngologii poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Praca na część…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - minister dookreśli kompetencje z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.

2 min czytania
Ministerstwo prowadzi prace mające na celu dookreślenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych Dnia 14 kwietnia 2023 r. Posłowie RP – Marcelina Zawisza,…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w pandemiiSzczepienia pielęgniarek

Kary dla niezaszczepionych pielęgniarek.