Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek

Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki:

Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz Klimczak, Paweł Bejda, Andrzej Grzyb, Radosław Lubczyk wraz z grupą posłów Koalicji Polskiej zadają pytanie w sprawie braku zapowiadanych podwyżek wynagrodzeń pielęgniarek.

Pytanie pierwsze zadaje pan poseł Radosław Lubczyk.

Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Radosław Lubczyk:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dzisiaj widzimy, że protesty pielęgniarek cały czas trwają. Pielęgniarki nie zgadzają się z tym, co ich spotkało. Uchwaliliśmy ustawę o siatce płac, która mówi dość jednoznacznie, kto ile powinien zarabiać.

Natomiast niestety organy zarządcze szpitala niekoniecznie dostosowują się do tej siatki płac. My pytamy, czy ministerstwo zamierza coś zrobić z tym aspektem, czy zamierza wyrównywać różnice płac, jeśli chodzi o kwalifikacje zawodowe. Dzisiaj wiemy, że np. dyrektorzy przed uchwaleniem tej ustawy składali do Narodowego Funduszu Zdrowia sprawozdania, że dana pielęgniarka miała takie kwalifikacje, jakie posiadała, a po uchwaleniu tej ustawy nagle ta pielęgniarka ma wynagrodzenie odpowiadające innym kwalifikacjom, niższym. To jest ogromny problem.

Niektóre szpitale rzeczywiście wypłacają pieniądze zgodnie z tą siatką płac i z tym, jakie wykształcenie mają pielęgniarki, ale jednak spora część dyrektorów takich pieniędzy nie wypłaca. Pytanie, kiedy oni oszukiwali.

Czy oni oszukiwali wtedy, kiedy zgłaszali do NFZ-etu, że pielęgniarki mają określone kwalifikacje? A po uchwaleniu tej ustawy nagle te kwalifikacje już nie są potrzebne.

To też wpływa na impuls do rozwoju pielęgniarek, bo one mówią jasno: po co mamy się dzisiaj szkolić, skoro dyrektor i tak nas nie zakwalifikuje do wyższej siatki płac. Bardzo bym prosił o odpowiedź na pytanie, czy Ministerstwo Zdrowia ma jakiś pomysł, żeby to rozwiązać, żeby rzeczywiście wykształcenie i kwalifikacje były zgodne z siatką płac i płacami, jakie dyrektorzy wypłacają personelowi medycznemu. (…)

Jeśli chodzi o kwoty, dla mnie jest sprawa jasna. Bardzo się cieszę, że te podwyżki będą już od 1 lipca, natomiast one niedokładnie odwzorowują tę sytuację. Bo pielęgniarka dostanie te czterysta kilkadziesiąt złotych, ale mogła równie dobrze dostać 800 zł, znaleźć się w wyższym progu, bo ma do tego kwalifikacje i wykształcenie, natomiast dyrektor kwalifikuje ją gdzie indziej.

Moje pytanie: Może warto by było, tak jak było kiedyś, wprowadzić takie rozwiązanie, żeby po prostu dedykować te środki w zależności od odpowiedniego wykształcenia, tak jak kiedyś dyrektorzy składali sprawozdania do Narodowego Funduszu Zdrowia? I na tej podstawie te środki powinny być dedykowane odpowiedniej kadrze medycznej. Może w tę stronę powinniśmy pójść? Bo dzisiaj rzeczywiście jest problem z dyrektorami, którzy nie stosują się do tej siatki płac.

Minister zdrowia: nasze stanowisko w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek jest jasne

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! To pracodawca określa kwalifikacje wymagane na poszczególnych stanowiskach pracy, ta kompetencja jest oczywiście kompetencją pracodawcy. My wielokrotnie, też w korespondencji adresowanej czy to do dyrektorów, prezesów szpitali, czy do strony związkowej, prezentowaliśmy jasne stanowisko w kontekście tych kwalifikacji. Jeżeli przedtem były uznawane dane kwalifikacje, to jeżeli zmienia się te kwalifikacje, to powinno się to robić w dialogu, w porozumieniu i wyjaśniać taki stan rzeczy.

Dodam jeszcze tylko, że kwestia wynagrodzeń w ochronie zdrowia praktycznie jest stałym punktem zainteresowania zespołu trójstronnego. W posiedzeniach zespołu trójstronnego często uczestniczą przedstawiciele inspekcji pracy, bo to jest organ właściwy do rozstrzygania tych wszystkich kwestii spornych.

Każdorazowo również jest prezentowana informacja o liczbie tego typu sytuacji, o liczbie rozpatrywanych spraw. Na bieżąco, jak powiedziałem, przekazujemy taką informację na forum zespołu. Ale są też prowadzone rozmowy dwustronne ze stroną związkową i z innymi interesariuszami w przedmiocie podwyżek.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Panie Pośle! System wynagrodzeń powinien być przede wszystkim sprawiedliwy. Natomiast obecna siatka płac oraz zaproponowane przez związek pielęgniarek OZZPiP zasady wynagradzania personelu pielęgniarskiego nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością. Zdecydowanie upokarzają i dyskryminują rzesze pielęgniarek i położnych.

To co Pan mówi w sejmie jest sensowne. Jednak świadczy, że nie ma pan podstawowej wiedzy w zagadnieniu, w którym się pan wypowiada przed sejmem. Pan wręcz zachęca pracodawców do nierównego traktowania pracowników!

Pana pogląd na poruszane kwestie zmieni się o 180 stopni, kiedy zaznajomi się z wyrokiem sądu, który przyznał pielęgniarce odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Link do przedmiotowego wyroku poniżej.

Natomiast pańska wypowiedź jest obarczona poważnym mankamentem. Proszę sobie przypomnieć jak pan głosował w dniu 26 maja 2022 roku w głosowaniu nad ustawą, w brzmieniu w którym dzisiaj krytykuje. ZA!

To pan zdecydował, że środki finansowe „nie będą szły za PESELEM”. Teraz pan promuje rozwiązanie płacowe, które przestało funkcjonować, gdyż głosował pan za jego likwidacją. Chce pan naprawić swój błąd głosując za w dniu 26 maja 2022 roku o godz. 19.48? Proszę złożyć poselski projekt ustawy w tej sprawie. Wystarczy 15 posłów…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 68

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraca w Norwegii

Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści - wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i…
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Podano wynagrodzenie.