Pielęgniarki poszukiwane przez 37 parafii.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Pielęgniarki poszukiwane przez 37 parafii.

Brak pielęgniarek – nadciąga katastrofa

O sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych pisze od lat. Ta sytuacja jest wypadkową traktowania pielęgniarek w Polsce. W POLSCE PIELĘGNIAREK NIE CENIĄ!

Systematyczne obniżanie rangi zawodu oraz deprecjacja finansowa, przynoszą fatalne skutki. Decydenci rozmawiają, powołują zespoły, komisje. Niestety fatalną rolę w powyższej sytuacji odgrywają związki zawodowe.

Pielęgniarka pilnie potrzebna – otwieramy hospicjum

Nowa Trybuna Opolska w dniu 4 sierpnia 2021 roku informuje: Hospicjum dysponuje łóżkami dla 22 pacjentów. By je otworzyć choć dla 12 chorych, potrzeba co najmniej 8-9 pielęgniarek. Chętnych na razie brakuje.

Sytuacja opisywana przez Trybunę, kapitalnie wpisuje się w ogólny trend występujący od lat w polskiej ochronie zdrowia. Wydaje się miliony złotych na przeróżne inwestycje: szpitale, sprzęt, programy zdrowotne. Na końcu okazuje się, że nie ma pieniędzy na bieżące finansowane funkcjonowania podmiotu leczniczego.

Daną inwestycję realizuje się z rozmachem, wstęgę przecinają przeróżni oficjele. Tylko biadolenie zaczyna się na poziomie zatrudniania personelu medycznego. Zwłaszcza pielęgniarskiego.

Pielęgniarki poszukiwane przez parafie

Trybuna przytacza słowa ks. dr Arnold Drechsler, dyrektora Caritasu Diecezji Opolskiej. – Ogłaszaliśmy, że poszukujemy pielęgniarek do pracy hospicyjnej, m.in. przez pośrednictwo 37 parafii. Zgłosiły się dwie panie na kilka dyżurów w miesiącu. Żadna nie wykazała chęci pracy na pełnym etacie z prostego powodu. Wszystkie już gdzieś pracują.

Ks. Dyrektor o normach zatrudnienia pielęgniarek

W przedmiotowym artykule Trybuna informuje, że Ks. dyrektor przyznaje, że ma wątpliwości, czy w tej sytuacji słusznie ministerstwo i NFZ upierają się przy wysokich wskaźnikach liczby pielęgniarek w stosunku do liczby pacjentów.

– Jestem tym trochę poirytowany – mówi Ks. dyrektor. – Wiem, że jeśli pielęgniarek będzie mniej, to będzie ze szkodą dla chorych, ale alternatywa jest taka, że hospicjum nie da się otworzyć i więcej osób chorych w terminalnej fazie życia pozostanie w rodzinach, nierzadko bezradnych wobec choroby. Łatwiej znaleźć opiekunki medyczne. Mamy już kandydatki, ale nadal można się zgłaszać. Mamy również lekarzy.

Pielęgniarkom należy dobrze zapłacić

Redakcja portalu uważa, że nie byłoby powyższej sytuacji, gdyby hospicjum proponowało pielęgniarkom dobre warunki finansowe. Kwota 80-100 zł za godzinę pracy, pielęgniarki na umowie kontraktowej, rozwiązałaby kłopoty kadrowe hospicjum w zakresie kadry pielęgniarskiej. Zdecydowanie należy podkreślić, że zatrudnienie mniejszej liczby pielęgniarek to szkoda dla chorych, jak mówi Ks. Dyrektor. Także ogromna “szkoda” także dla pielęgniarek. Obecnie nie tylko warunki finansowe decydują o skutecznym pozyskiwaniu kadry pielęgniarskiej ale także warunki pracy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 71

Bądź pierwszym, który oceni wpis

52 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

MZ - pielęgniarka zoperuje pacjenta.