Pielęgniarki poszukiwane przez 37 parafii.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Pielęgniarki poszukiwane przez 37 parafii.

Brak pielęgniarek – nadciąga katastrofa

O sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych pisze od lat. Ta sytuacja jest wypadkową traktowania pielęgniarek w Polsce. W POLSCE PIELĘGNIAREK NIE CENIĄ!

Systematyczne obniżanie rangi zawodu oraz deprecjacja finansowa, przynoszą fatalne skutki. Decydenci rozmawiają, powołują zespoły, komisje. Niestety fatalną rolę w powyższej sytuacji odgrywają związki zawodowe.

Pielęgniarka pilnie potrzebna – otwieramy hospicjum

Nowa Trybuna Opolska w dniu 4 sierpnia 2021 roku informuje: Hospicjum dysponuje łóżkami dla 22 pacjentów. By je otworzyć choć dla 12 chorych, potrzeba co najmniej 8-9 pielęgniarek. Chętnych na razie brakuje.

Sytuacja opisywana przez Trybunę, kapitalnie wpisuje się w ogólny trend występujący od lat w polskiej ochronie zdrowia. Wydaje się miliony złotych na przeróżne inwestycje: szpitale, sprzęt, programy zdrowotne. Na końcu okazuje się, że nie ma pieniędzy na bieżące finansowane funkcjonowania podmiotu leczniczego.

Daną inwestycję realizuje się z rozmachem, wstęgę przecinają przeróżni oficjele. Tylko biadolenie zaczyna się na poziomie zatrudniania personelu medycznego. Zwłaszcza pielęgniarskiego.

Pielęgniarki poszukiwane przez parafie

Trybuna przytacza słowa ks. dr Arnold Drechsler, dyrektora Caritasu Diecezji Opolskiej. – Ogłaszaliśmy, że poszukujemy pielęgniarek do pracy hospicyjnej, m.in. przez pośrednictwo 37 parafii. Zgłosiły się dwie panie na kilka dyżurów w miesiącu. Żadna nie wykazała chęci pracy na pełnym etacie z prostego powodu. Wszystkie już gdzieś pracują.

Ks. Dyrektor o normach zatrudnienia pielęgniarek

W przedmiotowym artykule Trybuna informuje, że Ks. dyrektor przyznaje, że ma wątpliwości, czy w tej sytuacji słusznie ministerstwo i NFZ upierają się przy wysokich wskaźnikach liczby pielęgniarek w stosunku do liczby pacjentów.

– Jestem tym trochę poirytowany – mówi Ks. dyrektor. – Wiem, że jeśli pielęgniarek będzie mniej, to będzie ze szkodą dla chorych, ale alternatywa jest taka, że hospicjum nie da się otworzyć i więcej osób chorych w terminalnej fazie życia pozostanie w rodzinach, nierzadko bezradnych wobec choroby. Łatwiej znaleźć opiekunki medyczne. Mamy już kandydatki, ale nadal można się zgłaszać. Mamy również lekarzy.

Pielęgniarkom należy dobrze zapłacić

Redakcja portalu uważa, że nie byłoby powyższej sytuacji, gdyby hospicjum proponowało pielęgniarkom dobre warunki finansowe. Kwota 80-100 zł za godzinę pracy, pielęgniarki na umowie kontraktowej, rozwiązałaby kłopoty kadrowe hospicjum w zakresie kadry pielęgniarskiej. Zdecydowanie należy podkreślić, że zatrudnienie mniejszej liczby pielęgniarek to szkoda dla chorych, jak mówi Ks. Dyrektor. Także ogromna „szkoda” także dla pielęgniarek. Obecnie nie tylko warunki finansowe decydują o skutecznym pozyskiwaniu kadry pielęgniarskiej ale także warunki pracy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 74

Bądź pierwszym, który oceni wpis

987 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.