Pielęgniarki – siatka płac zostanie poprawiona i spełni wymóg jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – siatka płac zostanie poprawiona i spełni wymóg jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę.

Senator wypowiada się o konieczności nowelizacji siatki płac, w taki sposób aby spełniała wymogi Kodeksu pracy w zakresie jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę

Portal rynekzdrowia.pl przytacza wypowiedzi senatora, który w poprzedniej kadencji był członkiem senackiej komisji zdrowia. Mandat senatora zdobył także w wyborach 15 października 2023 roku.

Senator Wojciech Konieczny pełnił w poprzedniej kadencji funkcję wiceprzewodniczącego senackiej komisji zdrowia. Równocześnie jest dyrektorem Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Wypowiedzi pana senatora były często publikowane przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Wyrażane przez senatora opinie i stanowiska w sprawie oceny obecnego systemu wynagradzania personelu pielęgniarskiego były wyważone i odzwierciedlały realny obraz chaosu w zakresie płac personelu pielęgniarskiego.

Dlatego przytaczamy za portalem rynekzdrowia.pl wypowiedź pana senatora dotyczącą potrzeby pilnej nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Cytujemy:

„Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w obecnej formie jest źródłem chaosu, jest bardzo zła. Szpitale nie otrzymały odpowiednich środków. Te, które ją wdrożyły, które mają etatowych pracowników, pogrążyły się finansowo. Pozostawienie tej ustawy w obecnej formie jest niemożliwe”.

Natomiast z ogromną satysfakcją cytujemy kolejny fragment wypowiedzi pana senatora, który odnosi się do sposobu zaszeregowania pielęgniarek w siatce płac oraz podziału personelu pielęgniarskiego na trzy grupy.

Cytujemy opinię pana senatora:

Gdy ustawa była uchwalana, mówiono, że za tę samą pracę należy się takie samo wynagrodzenie. Ustawa tego problemu nie załatwia – mamy dziś procesy sądowe, szczególnie w grupie pielęgniarek.

Gdy sądy stwierdzają, że niezależnie od wykształcenia należy za tę samą pracę wszystkim płacić po równo, gdy literalnie czytamy Kodeks pracy, ustawa całkowicie traci sens.

Pod artykułem redaktora Jacka Wykowskiego opublikowanym na rynekzdrowia.pl w dniu 16 listopada 2023 roku, zawierającym powyżej przytaczane wypowiedzi pana senatora, czytelnicy zamieścili kilkadziesiąt komentarzy. Publikujemy fragmenty kilku wybranych przez redakcję pielęgniarki.info.pl.

  • My pielęgniarki z grupy 5 i 6 zostałyśmy upokorzone do granic, smutne, prawdziwe i przerażające…
  • W szpitalach każda pielęgniarki myje chorego, zmienia pampersa, uczestniczy w chwilach ostatecznych i podłącza kroplówki i krew. Zakresy różnych obowiązków są tylko na papierze, fikcyjne.

Z powyższego wynika jeden zasadniczy wniosek. Dobrze, że w senacie są senatorowie, którzy mają świadomość w zakresie łamania – przez obowiązującą ustawę – praw pracowniczych, w tym także pielęgniarek i położnych. Posiedli taką świadomość zapewne także po lekturze wyroków sądowych nakazujących wypłatę odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Zdumiewające jest, że część środowiska pielęgniarskiego to płaskoziemcy, wyrażający infantylny argument: trzeba było się uczyć. Nie potrafią w sposób racjonalny powiązać realnych zasad wykonywania zawodu pielęgniarki z wymogami Kodeksu pracy – jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę. Ile można powtarzać, że muszę więcej zarabiać bo poświęciłam życie rodzinne, czas na dojazdy do uczelni a wolne soboty i niedzielę zamiast poświęcić dzieciom siedziałam na wykładach…

Ludzie nikt nie broni wam korzystać uzyskanych wyższych kwalifikacji w pracy pielęgniarki, wziąć na barki szerszy zakres obowiązków oraz odpowiedzialności zawodowej i… więcej zarabiać!

W sytuacji kiedy nie macie realnego(!!!) szerszego zakresu czynności oraz odpowiedzialności zawodowej wykonując zawód pielęgniarki to nie macie prawa do wyższego wynagrodzenia. I to nie jest wina pielęgniarek z grupy 6 czy 5. To wina systemu kształcenia, który narażając was na olbrzymie koszty podnoszenia kwalifikacji nie dał wam szerszych kompetencji zawodowych. A jeśli je nawet nadał – to są na tyle iluzoryczne – i ich nie wykorzystujecie w codziennej praktyce zawodowej lub są one przypisane także do pielęgniarek z grupy… 6.

I jeszcze prośba do czytelników pielegniarki.info.pl. Prosimy o ocenę treści powyższego artykułu poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 2166

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - wyniki egzaminu specjalizacyjnego, w którym brało udział ponad 2 tys. osób.

2 min czytania
„Królowa specjalizacji” pielęgniarek Egzamin w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki odbył się 20 listopada 2023 r. Tym samym, „królowa specjalizacji” zakończyła…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 200 – 450 PLN za kroplówkę.