Pielęgniarki – spotkania w sprawie nowej siatki płac.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – spotkania w sprawie nowej siatki płac.

Informacje w sprawie prac nad nową siatką płac autorstwa związku pielęgniarek…

Od czasu zmiany większości sejmowej w zakresie projektu związkowego siatki płac pielęgniarek było sporo medialnego szumu i niewiele konkretów.

Od czasu kiedy pani Krystyna Ptok ponownie prezentowała projekt związkowy w mównicy w sejmowej – 29 listopada 2023 roku, minęło dwa miesiące. Jakże odmienna jest sytuacja w przedmiotowej sprawie na początku 2024 roku… nastąpiło bowiem odwrócenie ról. Teraz to koalicja rządowa podkreśla, że projekt OZZPiP nie był konsultowany z innymi zawodami medycznymi. Zarzut ten nie dziwi, bowiem nie było także szerokiej dyskusji w samym środowisku zawodowym pielęgniarek. Do sejmu wpłynął projekt autorstwa pani Krystyny Ptok a następnie zbierano podpisy poparcia.

Co znamienne Krajowy Zjazd Pielęgniarek poparł związkowy projekt ustawy. Jest wręcz niewiarygodne, że zjazd mógł coś takiego zrobić. Poprzeć regulacje prawne, które dyskryminują pielęgniarki z grupy 6 oraz nierówno traktuje je w zatrudnieniu.

Cisza w zakresie związkowego projektu może z lekka zadziwiać w kontekście wypowiedzi marszałka sejmu, o której piszemy w artykule redakcyjnym pt. O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu. Padła ona dwa miesiące temu…

Z perspektywy czasu potwierdzenie znajdują tezy z redakcyjnego artykułu Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, że obecna większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek tak mocno, jak to czyniła siedząc w ławach opozycji. Widać gołym okiem przyjętą strategię wobec związkowego projektu ustawy.

Natomiast nowa pani minister zdrowia omija temat zadłużenia podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek, którym zmuszone są wypłacać wielomilionowe odszkodowania. Zadziwiające, że w tym aspekcie wynagrodzeń pielęgniarek została opuszczona kurtyna milczenia. Nowa minister zdrowia już zasygnalizowała brak nadwyżki finansowej w kasie NFZ – Podwyżki dla pielęgniarek – nowa minister zdrowia o braku środków na koncie zapasowym NFZ .

Z drugiej strony miłością do związkowego projektu ustawy zapałala obecna opozycja. Jak to wygląda w realu opisaliśmy w artykule redakcyjnym pt. Wynagrodzenia pielęgniarek – kiedy wilki grasują w skórze milusińskich owieczek.

Warto także podkreślić stanowisko pielęgniarek i położnych absolwentek LM oraz SM w sprawie obecnej sytuacji płacowej. W stanowisku napisano: „W ostatnich latach doszło do zmian w opiece zdrowotnej. Nagle okazało się, że wiedza, umiejętności i doświadczenie nic nie znaczą. Liczy się tylko tytuł, dyplom. Nie zgadzamy się z tym. Uważamy, że poszło to za daleko”. Treść przedmiotowego stanowiska dostępna w artykule pt. Ważny apel pielęgniarek i położnych. Powyższe stanowisko zostanie przesłane do członków sejmowej i senackiej komisji zdrowia. Warto aby parlamentarzyści usłyszeli oddolny głos pielęgniarskiego środowiska zawodowego.

Nie bez znaczenia w sprawie projektu OZZPiP jest głos środowiska lekarskiego. Od lat redakcja pielegniarki.info.pl podnosi kuriozalność sytuacji, kiedy pani Krystyna Ptok ramię w ramię z lekarzami walczy o płace w ochronie zdrowia. Większość środowiska pielęgniarskiego nie ma już ochoty na odgrywanie roli „mięsa armatniego” w bojach o warunki pracy i płacy. Powyższy aspekt poruszyliśmy w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki: jak dyrektor traktuje Nas a jak lekarzy. Natomiast w ostatnim czasie pielęgniarki zostały zbulwersowane informacją, że lekarze poprą ustawę pani Krystyny Ptok gdy ich wynagrodzenia zasadnicze wzrosną o 10 tys. PLN. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarki poprą lekarze. W zamian chcą podwyżek. Zobacz w jakiej wysokości. Z drugiej strony należy mieć na względzie zapisy siatki płac, regulujące korelację pomiędzy wynagrodzeniami pielęgniarek i lekarzy. O skutkach przedmiotowych zapisów na płace w konkretnym podmiocie leczniczym wypowiada się jeden z dyrektorów podmiotu leczniczego, którego wypowiedź cytujemy w artykule pt. Zarobki pielęgniarek – dopiero lekarz specjalista, po 12 latach kształcenia, zarabia więcej niż pielęgniarka.

Bardzo znamienną jest wypowiedź nowej minister zdrowia, która na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia stwierdziła: „żebyśmy nie spowodowali jakichś niepotrzebnych niesnasek i scysji wewnątrz systemu”. Te słowa wypowiedziała w kontekście potrzeby konsultacji zapisów związkowego projektu ustawy OZZPiP z innymi grupami pracowników. W sytuacji kiedy stan skłócenia środowiska pielęgniarskiego jest bliski wrzenia… a lawina pozwów sądowych pielęgniarek, które pogrążą finansowo podmioty lecznicze dopiero się rozpędza, wypowiedź pani minister jest kuriozalna. Pani minister robi dobrą minę do złej gry czy nie ma świadomośći z powagi sytuacji?

Jednym z nielicznych namacalnych faktów w zakresie nowelizacji siatki płac pielęgniarek i położnych jest wpisanie w plan pracy sejmowej komisji zdrowia punktu: rozpatrzenie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – styczeń.

Jeszcze jedna gorzka uwaga. Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek, która powinna tętnić życiem, być skarbnicą bieżących informacji oraz stanowisk, opinii w zakresie prac nad nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych… hula wiatr. Jest to bardzo przykre… Jak to możliwe, że od 1 grudnia 2023 roku czyli od 52 dni w przedmiotowym zagadnieniu nie zamieszczono ani jednej informacji? Trudno to nawet skomentować…

Natomiast w poprzednim tygodniu odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. zdrowia, w którym uczestniczył wiceminister zdrowia Marek Kos, odpowiadający w ministerstwie zdrowia za dialog społeczny. Zespół wystąpi do sejmowej komisji zdrowia o spotkanie z prezydium tej komisji w sprawie związkowego (OZZPiP) projektu nowelizacji siatki płac pielęgniarek i położnych. Dlaczego tylko z prezydium a nie całą komisją? Czyżby nowe kierownictwo ministerstwa zdrowia obawiało się publicznej debaty w sprawie przedmiotowego projektu ustawy? Dlaczego pani Krystyna Ptok zgadza się na taki sposób procedowania ustawy przez komisję? Ustalono, że kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się w dniu 13 lutego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 94

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka: kończyłam LM i uważam, że była to cudowna szkoła.