Pielęgniarki z licencjatem w niższej grupie.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki z licencjatem w niższej grupie.

Siatka płac pielęgniarek i położnych

W obowiązującej od 1 lipca 2021 roku, tabeli zaszeregowania pracowników podmiotów leczniczych, którą uchwalił sejm w dniu 28 maja br. pielęgniarka z tytułem licencjata została zaszeregowana w grupie 8.

Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa.

Podkreślamy, w grupie 8 zaszeregowano: magistrów, osoby z licencjatem oraz specjalistów. To jest idealny przykład, że podział pielęgniarek i położnych ze względu na wykształcenie nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Jest zaprzeczeniem realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych. W jednej grupie są osoby z tytułem licencjata, tytułem magistra i z tytułem specjalisty.

Tabela zaszeregowania pielęgniarek i położnych to zjełczały tort

Wnioski nasuwają się same. Autorom takiego dzielenia pielęgniarek i położnych zabrakło argumentów za stopniowaniem wynagrodzenia zasadniczego wyżej wymienionych osób. Skutki takiego stanu rzeczy? Osoba z tytułem licencjata nie zyskuje finansowo, kiedy zdobędzie tytuł magistra. Osoba z tytułem licencjata nie zyskuje finansowo, kiedy uzyska tytuł specjalisty. W obu przypadkach autorzy dzielenia na grupy ponieśli merytoryczną porażkę.

Trudno uwierzyć, że powyżej opisane cuda są obecne w siatce płac, która wedle założeń opiera się na wykształceniu!

Dlaczego? Jak w sensowny sposób wytłumaczyć pielęgniarce z tytułem licencjata, że skończenie studiów magisterskich nie ma być objęte gratyfikacją finansową. Jak wytłumaczyć położnej, która mając tytuł licencjata, uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, że nie wiąże się to z wyższym wynagrodzeniem.

I jeszcze jedna wisienka na tym zjełczałym torcie. Natomiast pielęgniarka z tytułem magistra, która uzyska tytuł specjalisty szybuje w wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Do grupy 7. Czyli w jednym przypadku uzyskanie tytułu specjalisty przynosi znaczny wzrost wynagrodzenia zasadniczego, w innym nie.

Dlaczego tort jest zjełczały? Bowiem wszystkie pielęgniarki i położne zaszeregowane w trzech grupach: 7 i 8 oraz z 9 wykonują te same zakresy czynności. Maja ten sam zakres uprawnień. Wniosek: mają ten sam zakres kompetencji zawodowych.

Autorom dzielenia pielęgniarek i położnych zabrakło wyobraźni

Wystarczyło mieć trochę dobrej woli. Zamiast dzielić pielęgniarki i położne należało stworzyć teraz jedną grupę: pielęgniarki i położne. Natomiast w przypadku opracowania kompetencji zawodowych dla pielęgniarek i położnych, zróżnicowanego według posiadanego wykształcenia, wkomponować powyższe w siatkę płac. Niestety decydenci i związek pielęgniarek wybrał inna drogę. Najpierw zróżnicował pielęgniarki i położne finansowo. Czym to się skończyło? Totalnym skłóceniem środowiska pielęgniarskiego. Niesprawiedliwością oraz dyskryminacją. Mam nadzieje, że w tej kwestii wypowiedzą się dobitnie sądy.

Pielęgniarka z tytułem licencjata w siatce płac autorstwa ministra zdrowia z dnia 5 listopada 2021

Nowa siatka płac autorstwa ministra zdrowia, która jest przedmiotem porozumienia w Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia z dnia 5 listopada, pielęgniarka i położna z tytułem licencjata bez specjalizacji została zaszeregowana w grupie 9. Ta zmiana ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku.

Opis grupy 9 w omawianej siatce płac brzmi:

Pielęgniarka, położna, wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Natomiast osoba z tytułem licencjata i tytułem specjalisty została zaszeregowana w grupie 8.

Więcej informacji dotyczących skutków podziału pielęgniarek i położnych na grupy, w tabeli zaszeregowania z dnia 5 listopada, szczególnie w kontekście osób z tytułem licencjata w dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 157

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenie pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki i położne podnoszą kwalifikacje zawodowe.