Pismo pielęgniarek do wiceminister zdrowia.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka anestezjologiczna
Pismo pielęgniarek do wiceminister zdrowia.


Pielęgniarki anestezjologiczne

Warszawa, 10.02.2020 r.

Sekretarz Stanu
Ministerstwo Zdrowia
Józefa Szczurek-Żelazko

Szanowna Pani Minister,

Dnia 05 lutego 2020 roku członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki spotkali się z Konsultantem Krajowym w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego, i intensywnej opieki, Panem Stanisławem Wojtanem. Celem spotkania było omówienie zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w kształceniu podyplomowym dotyczących naszej specjalności.

Zwracamy się do Pani Minister, jako przedstawiciele Polskich Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, aby w Projekcie Ministra Zdrowia z dnia 22.01.2020 roku w sprawie powołania Podzespołów merytorycznych do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w pozycji § 2.1. punkt 8 dokonać zmiany w Podzespół do spraw wypracowania założeń do zmian w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych w intensywnej opiece na Podzespół do spraw wypracowania założeń do zmian w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych w pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej opieki lub wyodrębnić dodatkowy zespół zajmujący się zmianami w pielęgniarstwie anestezjologicznym. Analogicznie w § 3.1.8. cytowanego projektu.

Liczymy na dużą przychylność Pani Minister w powyższej sprawie, ponieważ Pielęgniarstwo anestezjologiczne w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Jako specjalność posiadamy towarzystwo naukowe, działające ponad 20 lat, wraz z Grupą Roboczą do spraw praktyki. Jest to jedno z niewielu towarzystw naukowych w Polsce, które tak prężnie wydaje zalecenia dotyczące praktyki. Jako jedyny organ, mimo że tylko naukowy, opracowało dokumentację pielęgniarki anestezjologicznej na stanowisku znieczulenia, która została wdrożona w wielu podmiotach w Polsce. Pozwala to pielęgniarkom anestezjologicznym na dokumentowanie swojej pracy i podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Jako dziedzin działamy nie tylko w Polsce, ale jesteśmy członkami wielu projektów międzynarodowych oraz stowarzyszeń naukowych – w tym Światowej Federacji Pielęgniarek Anestezjologicznych. Jako pierwsi w Polsce zgłosiliśmy się do Kampanii Nursing Now. To właśnie w Karpaczu, we wrześniu 2019 roku, 1100 pielęgniarek anestezjologicznych i intensywnej opieki zainaugurowało Kampanię Nursing Now w Polsce, co rozniosło się bardzo pozytywnym i szerokim echem na arenie międzynarodowej.

Uważamy, wraz z Panem Konsultantem, że kompetencje pielęgniarek anestezjologicznych w wyniku prowadzonego kształcenia podyplomowego powinny wzrastać, tak jak w wielu krajach na świecie.

Z poważaniem
Prezes
Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek
Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki
mgr Paweł Witt


Zobacz także:

Premier "odleciał" mówiąc o zarobkach pielęgniarek w Polsce. Naprawdę karkołomny wywód…

Uwaga pielęgniarki! Chcą zlikwidować tę specjalizację dla pielęgniarek.

Pielęgniarki – ministerstwo – jeden szpital oficjalnie zgłosił niedobór pielęgniarek w 2020 roku.


Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8989 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
Komentarze