Poseł do MZ w sprawie kadencyjności w samorządzie zawodowym.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja nr 2904

do ministra zdrowia

w sprawie zakazu wielokrotnego pełnienia funkcji w organach samorządu pielęgniarek i położnych

   Szanowna Pani Minister! Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych tę samą funkcję w organach izby można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.

   Przepis ten, z uwagi na swoje umiejscowienie w ustawie, ma charakter ogólny i dotyczy organów zarówno okręgowych izb pielęgniarek i położnych, jak i Naczelnej Izby Lekarskiej.

   Nie trzeba chyba uzasadniać, jak istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania środowiska ma dobrze działający samorząd zawodowy, który rządzi się demokratycznymi regułami. Sprawne, skuteczne zarządzanie nagradzane jest wyborem na kolejną kadencję. Nieudolność i zaniedbania prowadzą do ukarania brakiem takiego mandatu.

   W związku z tym prosimy Panią Minister o odpowiedź na pytanie: Czy – wzorem samorządów terytorialnych – nie należy dążyć do zmiany przepisu ustawy, tak by nie ograniczał ludziom aktywnym i zaangażowanym możliwości podejmowania obowiązków zgodnie z uzyskanym mandatem, tym bardziej że obecne prawo budzi w środowisku pielęgniarek wiele wątpliwości?

   Z poważaniem

   Posłanki Urszula Augustyn

   i Danuta Jazłowiecka

   Warszawa, dnia 25 kwietnia 2008 r.


                  Odpowiedź MZ opublikujemy po jej ogłoszeniu.


Zobacz także:

Przewodnicząca Okręgowej Izby zarabia … 9.433 zł. To nie wszystko. Ryczałt na paliwo oraz dodatek za wynajem mieszkania.

Artykuł z Gazety Pielęgniarki i Położnej Nr 4 z lipca ubiegłego roku – Kadencja jedna, druga . . . trzecia.

Władze ośmiu izb złamały prawo. Pogwałcono następujący ustawowy zapis: 'Tę samą funkcję w organach izby można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje’.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Związek pielęgniarek - wyższa grupa od razu po podniesieniu kwalifikacji.

3 min czytania
Związek pielęgniarek o wynagrodzeniu w kontekście podnoszenia kwalifikacji zawodowych W projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok skierowanej do sejmu napisano: 4. „Podmiot…
Komentarze