Posłowie i senatorowie wystosowali ponad 20 interpelacji. A MZ nadal powtarza jak mantra: niech obłożne chorych przebywających w domu oraz pensjonariuszy w DPS pielęgnuje pielęgniarka poz, która pod opieką ma 2750 pacjentów. Kolejna interpelacja z dnia 3 listopada w sprawie likwidacji "instytucji pielęgniarki domowej". Poseł: zmieńcie warunki kontraktowania aby pielęgniarki zadaniowe mogły wykonywać swoje dotychczasowe zdania w ramach opieki długoterminowej. 11 KOMENTARZY.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

Interpelacja w sprawie udzielania świadczeń w ramach Pielęgniarskiej Opieki Domowej POZ

Po interwencji Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krośnie (oraz rodzin osób potrzebujących długoterminowej opieki w warunkach domowych), zaniepokojonej niekorzystnymi dla ich środowiska zmianami prawnymi, zwracam uwagę Pani Minister na tę sprawę.
 Od 2008 roku została wprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia zadaniowa forma finansowania świadczeń pielęgniarskich w podstawowej opiece zdrowotnej – Pielęgniarska Opieka Domowa POZ, która jest skierowana do pacjentów przewlekle chorych przebywających w domu. Ta nowa usługa medyczna poszerzyła ograniczoną dostępność do opieki pielęgniarskiej pacjentom, którzy do tej pory korzystali ze świadczeń pielęgniarki środowiskowo–rodzinnej. Takie rozwiązanie zostało bardzo dobrze przyjęte, zarówno przez pacjentów i ich rodziny, jak i przez pielęgniarki, które upatrywały w nim możliwość samodzielności zawodowej i rozwoju zawodowego. Wiele         z nich zdecydowało się stworzyć własne zakłady opieki zdrowotnej, co wiązało się z dużymi nakładami finansowymi. Jak szacują środowiska pielęgniarskie, w skali krajowej taką formę wykonywania zawodu realizuje kilka tysięcy pielęgniarek, a pod ich opieką znajduje się co najmniej 20–30 tysięcy pacjentów.
Wprowadzenie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 roku, w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, grozi pozbawieniem najbardziej potrzebujących i najsłabszych członków naszego społeczeństwa takiej formy opieki, która przynosi wymierne korzyści zarówno zdrowotne jak i społeczne. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącym opieki długoterminowej w warunkach domowych. W związku z powyższym zasadne jest aby, zgodnie z założeniami opracowanymi przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, zostały tam zawarte (utrzymane) warunki kontraktowania, tak aby pielęgniarki zadaniowe mogły przystąpić do kontraktowania opieki długoterminowej i mogły funkcjonować powstałe w tym celu NZOZ-y i praktyki pielęgniarskie.

Dlatego zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:
1.Czym kieruje się Ministerstwo Zdrowia i NFZ, likwidując świadczenia zdrowotne tak bardzo dobrze przyjęte przez pacjentów i ich rodziny, a także pielęgniarki?
2.Czy były przeprowadzane wywiady z przewlekle chorymi i ich rodzinami na temat zwiększonego bezpieczeństwa zdrowotnego i psychicznego chorych oraz ich rodzin, korzystających w tej ciężkiej sytuacji życiowej z usługi Pielęgniarska Opieka Domowa POZ?
3.Jak przedstawia się porównanie kosztów profesjonalnej opieki medycznej w domu                 z kosztami pobytu przewlekle i obłożnie chorego w szpitalu?
4.Czy względy ekonomiczne nie są dobrym argumentem za utrzymaniem Pielęgniarskiej Opieki Domowej POZ, szczególnie w sytuacji słabej kondycji finansowej szpitali?
5.Czy w związku z tym Pani Minister przywróci w rozporządzeniu dotyczącym opieki długoterminowej możliwość prowadzenia Pielęgniarskiej Opieki Domowej POZ?
6.Czy mając powyższe na uwadze, w pracach nad nowelizacją ustawy o ZOZ-ach, w ramach Zespołów Opieki Długoterminowej w Domach Pomocy Społecznej, zostaną wpisane Zespoły Pielęgniarskie?

Piotr Babinetz                                                                                                         
Poseł na Sejm RP
Warszawa, 3 listopada 2009 r.

 

Zobacz inne interpelacje poselskie w przedmiotowej sprawie:

 

23 października 2009 roku – Poseł do MZ: Jakie jest stanowisko Ministerstwa i ocena funkcjonowania Pielęgniarskiej Opieki Domowej POZ?

9 października 2009 roku – Poseł do MZ: Kilka tysięcy pielęgniarek z dnia na dzień zostało pozbawionych pracy, a kilkadziesiąt tysięcy pacjentów straciło dotychczasową opiekę.

7 października 2009 roku – Senator do ministra zdrowia w sprawie pielęgniarek wykonujących zawód w ramach pielęgniarskiej opieki domowej poz.

23 września 2009 roku – Poseł do MZ: W jaki sposób i w jakiej formie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zamierza poinformować pacjentów i ich rodziny, że z dniem 1 stycznia 2010 r. zostają pozbawieni pielęgniarskiej opieki domowej? Według MZ priorytetem zdrowotnym jest ˝rozwój opieki długoterminowej’. Czy realizacja tych priorytetów ma polegać na zaprzestaniu finsowania tych świadczeń? Co z personelem medycznym, który przeszedł według wskazań z DPS-ów na kontrakty, a teraz pozostanie bez pracy?

22 lipca 2009 roku – Poseł pyta MZ dlaczego NFZ odmawia podpisania umów z pielęgniarkami opiekującymi się pacjentami w DPS. MZ – 'badamy zaistniałą sytuację’. 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8229 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo nigdy nie będzie zawodem prestiżowym

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z postów na temat różnic w wynagrodzeniach pielęgniarek pojawiły się dwa poniższe komentarze. Pielęgniarki wskazują, że odwieczne kłótnie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Umowa o pracę, kontraktowa - do 11 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Poradnia kardiologiczna oferującą diagnostykę nieinwazyjną i konsultacje lekarskie na wysokim poziomie zarówno dorosłym, jak i dzieciom od pierwszych…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka złożyła skargę. NFZ nałożył 82 tys. kary.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze