Poseł do MZ: Kilka tysięcy pielęgniarek z dnia na dzień zostało pozbawionych pracy, a kilkadziesiąt tysięcy pacjentów straciło dotychczasową opiekę.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.
Poseł do MZ: Kilka tysięcy pielęgniarek z dnia na dzień zostało pozbawionych pracy, a kilkadziesiąt tysięcy pacjentów straciło dotychczasową opiekę.

Szanowna Pani Minister!

Korzystając z uprawnień przyznanych na mocy art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, składam interpelację w sprawie finansowania świadczeń Pielęgniarskiej Opieki Domowej POZ.

W związku z wieloma wystąpieniami środowiska pielęgniarek i położnych, które prowadzą działalność na podstawie wpisu do rejestru indywidualnych praktyk i ewidencji działalności gospodarczej oraz zarejestrowały niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, proszę o odniesienie się do zgłaszanych przez nie problemów. Jestem pewna, że zagadnienie jest doskonale znane Pani Minister, ponieważ interwencje w tej sprawie od kilku miesięcy kierowane są zarówno do posłów, samorządowców jak i bezpośrednio na Pani ręce. Szczególnie istotne jest odniesienie się do odmowy przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ zawierania umów, które miały obowiązywać po 1 lipca 2009 r., pomimo wcześniejszych zapewnień, że kontrakty zostaną zawarte. Kilka tysięcy pielęgniarek z dnia na dzień zostało pozbawionych pracy, a kilkadziesiąt tysięcy pacjentów straciło dotychczasową opiekę. Tych obowiązków nie przejęły lekarskie POZ. Naruszone zostało zaufanie obywateli do instytucji państwowych i porządku prawnego.

W związku z powyższym kieruje do Pani Minister pytania:

1.Kto i w jakim zakresie zapewnia pacjentom dotychczasową opiekę pielęgniarską?
2.Jak będzie rozwiązany problem opieki pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej, w których pielęgniarki zwolniły się z pracy i założyły własną działalność, zgodnie z zaleceniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej?
3.Kto zwróci pielęgniarkom, byłym pracownikom DPS poniesione nakłady związane z założeniem własnych firm do czego zostały nakłonione stanowiskiem MPiPS.?
4.W jaki sposób finansowane będą te świadczenia w nowym porządku prawnym, na podstawie wydanych przez Panią Minister rozporządzeń dotyczących świadczeń gwarantowanych?

Poseł

Elżbieta Streker – Dembińska

Warszawa, dnia 9 października 2009 r.

Zobacz również:

Wniosek od Rzecznika Praw Obywatelskich oraz pisma do członków sejmowej i senackiej komisji zdrowia i do Prezesa NFZ, Ministra Zdrowia w sprawie legalności działań dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ w przedmiocie odmowy podpisywania umów o wykonywanie świadczeń pielęgniarki POZ – zadaniowa forma finansowania. 3 KOMENTARZE.

 Ogólnopolska kampania: „Opieka Domowa w POZ – Pielęgniarki dla swoich chorych”. Zobacz jak urzędnicy NFZ manipulują systemem! 6 KOMENTARZY.

Ogólnopolska kampania – PIELĘGNIARKI DLA SWOICH CHORYCH. Przeczytaj na czym polegać mają zaproponowane przez inicjatorów akcji działania. Dosyć bezowocnych dyskusji! Nie mamy czasu na gadanie! Na co dzień jesteśmy rozproszeni, ale … 104 KOMENTARZE.

Zobacz trzyminutowy materiał wideo o pracy pielęgniarek wykonujących świadczenia w ramach PIELĘGNIARSKIEJ OPIEKI POZ.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7702 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Komentarze