Prawie 3 tys. pielęgniarek zapisało się na szkolenie z EKG.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Prawie 3 tys. pielęgniarek zapisało się na szkolenie z EKG.

Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych

Celem kursu, który jest przedmiotem dzisiejszego artykułu jest przygotowanie pielęgniarki, położnej do wykonania u osoby dorosłej, badania elektrokardiograficznego w spoczynku oraz do udziału w badaniach diagnostycznych oraz monitorowaniu pacjenta z wykorzystaniem zapisu elektrokardiograficznego, a także do interpretacji składowych prawidłowego zapisu czynności bioelektrycznej serca oraz rozpoznania cech elektrokardiograficznych wybranych stanów chorobowych, w tym stanów zagrożenia życia i zdrowia. Mowa oczywiście o kursie – Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.

Po odbyciu tego kursu EKG pielęgniarki i położne potrafią:

  • przygotować pacjenta oraz stanowisko do wykonania standardowego badania EKG;
  • wykonać spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne;
  • ocenić zapis EKG pod kątem stanów zagrożenia życia i zdrowia pacjentów;
  • przygotować pacjenta do badania wysiłkowego EKG oraz do badania EKG metodą Holtera;
  • monitorować zapis EKG pacjenta na kardiomonitorze;
  • ocenić poprawność wykonanego zapisu EKG.

Pielęgniarki i położne odbywają staż praktyczny w pracowniach EKG, na oddziałach kardiologicznych lub na oddziałach chorób wewnętrznych (z pododdziałem kardiologicznym).

Z danych opublikowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie wynika, że kurs EKG, w latach 2016 – 2022 ukończyło 50 752 pielęgniarek i położnych. Jest to drugi, najchętniej wybierany kurs specjalistycznych, zaraz po resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Literatura – EKG dla pielęgniarek i położnych

Osoby chcące dokształcić się w dziedzinie wykonywania i interpretacji EKG, zachęcamy do zapoznania się z poniższą pozycją, która jest dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych:

Interpretacja EKG. Kurs podstawowy. M. Kurpesa, B. Szafran, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Publikacja ta jest pierwszym po wielu latach nowoczesnym podręcznikiem sztuki interpretacji EKG na poziomie podstawowym, uwzględniającym wszystkie zmiany w nazewnictwie elektrokardiograficznym, a także nowe zasady rozpoznawania „starych” chorób i niedawno wykrytych schorzeń. Powstała pod patronatem Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni polscy elektrokardiolodzy, którzy w czytelny sposób przekazali umiejętność interpretacji tego jednego z najprostszych, ale wciąż najważniejszych badań współczesnej kardiologii. Liczne ilustracje w postaci rzeczywistych zapisów EKG pomogą zastosować przedstawioną wiedzę w codziennej praktyce.

Podręcznik ten skierowany jest głównie do internistów, lekarzy rodzinnych oraz osób rozpoczynających specjalizację z kardiologii. Będzie również przydatny dla ratowników medycznych, pielęgniarek, zainteresowanych kardiologią studentów i wszystkich, którzy chcieliby wkroczyć na trudną drogę zdobywania biegłości w sztuce interpretacji EKG.

Liczba pielęgniarek, które zgłosiły się do organizatorów szkoleń, aby odbyć kurs specjalistyczny wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych

W Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych zamieszczono informacje o liczbie zainteresowanych pielęgniarek i położnych, odbyciem kursu EKG. Poniżej publikujemy te liczby, z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie215
kujawsko-pomorskie293
lubelskie190
lubuskie100
łódzkie60
małopolskie170
mazowieckie505
opolskie50
podkarpackie65
podlaskie115
pomorskie221
śląskie225
świętokrzyskie105
warmińsko-mazurskie40
wielkopolskie370
zachodniopomorskie155
Razem:2 879
(dane na dzień na dzień 20 lutego 2024 roku)

źródło danych: smk2.ezdrowie.gov, ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.3 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1036 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
Gazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.