Prezes izby pielęgniarek o spotkaniu z ministrem zdrowia.

3 min czytania
Aktualności
Prezes izby pielęgniarek o spotkaniu z ministrem zdrowia.

Prezes Izby Pielęgniarek na Facebooku

Szefowa izby pielęgniarek spotkała się z nową panią minister zdrowia. Uwarunkowania tego spotkania opisaliśmy w artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. Prezes izby pielęgniarek zagrała w lokowaniu produktu – dialog.

W informacji po spotkaniu opublikowanej na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych pani Mariola Łodzińska poinformowała o przebiegu spotkania. Poniżej publikujemy całą wypowiedź zamieszczoną w dniu 23 sierpnia 2023 roku.

Warto natomiast zauważyć, że lista postulatów, które zaniosła do minister zdrowia prezes izby pip jest zaskakująca… O tym w kolejnych artykułach redakcyjnych.

Oddajmy głos pani prezes izby pip…

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Szanowni Państwo, jestem po spotkaniu z nową minister zdrowia, Panią Katarzyną Sójką i chciałabym z Państwem podzielić informacjami z tego spotkania, co zostało przedstawione Pani minister zdrowia i jakie pisma zostały złożone.

Bardzo Państwu dziękuję za bardzo dużą liczbę propozycji, które powinnam poruszyć z Panią minister zdrowia, ale zdaję sobie również sprawę z tego, że mamy wybory przed sobą i jednak mimo wszystko musiałam dokonać weryfikacji tych pytań, ustalić priorytety na chwilę obecną, co można by było zrobić do czasów wyborów.

Złożone zostały dwa pisma. W pierwszym piśmie skoncentrowałam się na priorytetowym potraktowaniu podmiotów pielęgniarskich i położniczych, które samodzielnie kontraktują świadczenia z NFZ, czyli to są indywidualne grupowe praktyki i na to też również zwracaliście Państwo uwagę. W mojej ocenie, należałoby wydłużyć czas wejścia w życie ustawy, ponieważ ona wchodzi, przypominam – 31 grudnia 2024 r., daliśmy propozycję, żeby można było ten czas wydłużyć do 2030 r. Nie wiem jak Pani minister do tego podejdzie, ale taką informację przekazałam i takie są oczekiwania środowiska.

Drugim postulatem było przyspieszenie prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie substancji czynnych, w sprawie możliwości poszerzenia zakresu badań, które ma w swoich kompetencjach pielęgniarka i położna, również możliwość ordynowania środków spożywczych, wyrobów medycznych – na to również zwracaliście Państwo uwagę w swoich informacjach na Instagramie i to również znalazło się w piśmie do Pani minister.

Kolejnym punktem było wskazanie Pani minister na ustawę o płacy minimalnej i ewentualnie rozważenie możliwości zmiany kwalifikacji wymaganych na kwalifikacje posiadane, ponieważ jesteśmy jedyną grupą wśród zawodów medycznych, która w niektórych szpitalach nie ma uznawanych kwalifikacji magister ze specjalizacją.

Czwartym punktem mojego pisma było określenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych nad którymi pracujemy już od bardzo długiego czasu, a który niestety nie został sfinalizowany.

I piątym punktem było po prostu przywrócenie Departamentu Pielęgniarek i Położnych, który został zlikwidowany 2 lata temu.

Chciałabym jeszcze powiedzieć, że oprócz pisma, o którym Państwu wspomniałam, złożyłam jeszcze jedno pismo, które zostało przekazane po spotkaniu komisji położnych, ponieważ mamy poważny problem z likwidacją oddziałów ginekologiczno-położniczych, bądź przekształceniem tych oddziałów w inne oddziały i nasze koleżanki, położne niestety tracą pracę. W związku z czym, zwróciłam uwagę Pani minister na poważny problem nad którym trzeba będzie się pochylić i zając systemowo.

I oczywiście wszystkie postulaty, zarówno z pisma tych priorytetowych pięciu punktów jak i pismo, które zostało przekazane po spotkaniu komisji położnych znajdziecie Państwo na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, na Facebooku oraz na Instagramie, do czego Państwa serdecznie zachęcam.

źródło: facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.2 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7918 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka nie będzie musiała być członkiem izby pielęgniarskiej.

5 min czytania
Proponowane zmiany powinny objąć także izby pielęgniarek i położnych Do sejmu wpłynął w dniu 5 lipca 2023 roku projekt ustawy, która między…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 118 pielęgniarek od 2016 roku ukończyło to szkolenie specjalistyczne.