Prezes izby pielęgniarek o spotkaniu z ministrem zdrowia.

3 min czytania
Aktualności
Prezes izby pielęgniarek o spotkaniu z ministrem zdrowia.

Prezes Izby Pielęgniarek na Facebooku

Szefowa izby pielęgniarek spotkała się z nową panią minister zdrowia. Uwarunkowania tego spotkania opisaliśmy w artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. Prezes izby pielęgniarek zagrała w lokowaniu produktu – dialog.

W informacji po spotkaniu opublikowanej na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych pani Mariola Łodzińska poinformowała o przebiegu spotkania. Poniżej publikujemy całą wypowiedź zamieszczoną w dniu 23 sierpnia 2023 roku.

Warto natomiast zauważyć, że lista postulatów, które zaniosła do minister zdrowia prezes izby pip jest zaskakująca… O tym w kolejnych artykułach redakcyjnych.

Oddajmy głos pani prezes izby pip…

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Szanowni Państwo, jestem po spotkaniu z nową minister zdrowia, Panią Katarzyną Sójką i chciałabym z Państwem podzielić informacjami z tego spotkania, co zostało przedstawione Pani minister zdrowia i jakie pisma zostały złożone.

Bardzo Państwu dziękuję za bardzo dużą liczbę propozycji, które powinnam poruszyć z Panią minister zdrowia, ale zdaję sobie również sprawę z tego, że mamy wybory przed sobą i jednak mimo wszystko musiałam dokonać weryfikacji tych pytań, ustalić priorytety na chwilę obecną, co można by było zrobić do czasów wyborów.

Złożone zostały dwa pisma. W pierwszym piśmie skoncentrowałam się na priorytetowym potraktowaniu podmiotów pielęgniarskich i położniczych, które samodzielnie kontraktują świadczenia z NFZ, czyli to są indywidualne grupowe praktyki i na to też również zwracaliście Państwo uwagę. W mojej ocenie, należałoby wydłużyć czas wejścia w życie ustawy, ponieważ ona wchodzi, przypominam – 31 grudnia 2024 r., daliśmy propozycję, żeby można było ten czas wydłużyć do 2030 r. Nie wiem jak Pani minister do tego podejdzie, ale taką informację przekazałam i takie są oczekiwania środowiska.

Drugim postulatem było przyspieszenie prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie substancji czynnych, w sprawie możliwości poszerzenia zakresu badań, które ma w swoich kompetencjach pielęgniarka i położna, również możliwość ordynowania środków spożywczych, wyrobów medycznych – na to również zwracaliście Państwo uwagę w swoich informacjach na Instagramie i to również znalazło się w piśmie do Pani minister.

Kolejnym punktem było wskazanie Pani minister na ustawę o płacy minimalnej i ewentualnie rozważenie możliwości zmiany kwalifikacji wymaganych na kwalifikacje posiadane, ponieważ jesteśmy jedyną grupą wśród zawodów medycznych, która w niektórych szpitalach nie ma uznawanych kwalifikacji magister ze specjalizacją.

Czwartym punktem mojego pisma było określenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych nad którymi pracujemy już od bardzo długiego czasu, a który niestety nie został sfinalizowany.

I piątym punktem było po prostu przywrócenie Departamentu Pielęgniarek i Położnych, który został zlikwidowany 2 lata temu.

Chciałabym jeszcze powiedzieć, że oprócz pisma, o którym Państwu wspomniałam, złożyłam jeszcze jedno pismo, które zostało przekazane po spotkaniu komisji położnych, ponieważ mamy poważny problem z likwidacją oddziałów ginekologiczno-położniczych, bądź przekształceniem tych oddziałów w inne oddziały i nasze koleżanki, położne niestety tracą pracę. W związku z czym, zwróciłam uwagę Pani minister na poważny problem nad którym trzeba będzie się pochylić i zając systemowo.

I oczywiście wszystkie postulaty, zarówno z pisma tych priorytetowych pięciu punktów jak i pismo, które zostało przekazane po spotkaniu komisji położnych znajdziecie Państwo na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, na Facebooku oraz na Instagramie, do czego Państwa serdecznie zachęcam.

źródło: facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.2 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek – tematy najbliższego wydania.