Proszę panie pielęgniarki, żeby jeżeli nawet takie sytuacje występują, nie narażajcie zdrowia i życia pacjentów…

4 min czytania
AktualnościPielęgniarki w RzeszowieWynagrodzenia pielęgniarek
Proszę panie pielęgniarki, żeby jeżeli nawet takie sytuacje występują, nie narażajcie zdrowia i życia pacjentów…


Prowadzący: Serdecznie dziękuję wszystkim za zabranie głosu. I teraz takie pytanie, zarówno do Pana Marszałka, jak i przede wszystkim do Was, drogie koleżanki i koledzy, czy Pan Marszałek ma nam coś aktualnie do powiedzenia, czy będzie chciał zabrać głos, a przede wszystkim, czy Wy chcecie coś usłyszeć od Pana Marszałka. Czy Pan Marszałek chce zabrać głos? Także zapraszam Pana do mikrofonu.

Marszałek Województwa Podkarpackiego: Szanowni Państwo, akurat w dniu dzisiejszym mieli Państwo okazję, bo przyjechaliście tu z wielu części Polski, być pod szpitalem, który w 2015 roku jako samorząd województwa podkarpackiego odziedziczyliśmy po poprzednich rządach, z prawie 150 milionowym długiem wymagalnym. Bardzo ciężka praca pracowników tego szpitala, razem z Dyrektorem doprowadziła do tego, że ten szpital w tej chwili może regulować swoje wszystkie należności na bieżąco. Na święta, po raz pierwszy w historii tego szpitala została wypłacona nagroda dla wszystkich pracowników, w kwocie 300 zł, bez protestów.

Na dzisiejszym spotkaniu, moi przedmówcy powiedzieli o Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, właśnie ta rada, poprzez dialog, zleciła niezależnemu audytorowi opinię i ten niezależny audytor między innymi we wnioskach końcowych pisze: „Dyrektor w sposób właściwy i zgodny z przepisami prawa, rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia dokonał wypłaty dodatkowych środków celowych na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych w okresie od 1 września do 30 października 2019 roku, wynikających z rozporządzenia zmieniającego z roku 2018. Dyrektor podjął skuteczne działania, aby realizować również postanowienia porozumienia.”

Szanowni Państwo, była tutaj też sprawa poruszana zadłużenia między innymi szpitala w Lublinie, ja mam prośbę taką… działalność związkowa nie może… My wszyscy pracujemy, żeby szpitale w Polsce również i te powiatowe, tutaj akurat nie bardzo są lubiane, widzę, przez Pana Posła Marka Rząsę, one również przeżywają bardzo duże problemy w tej chwili i oczywiście, jest potrzebna w tej chwili ciężka praca wszystkich interesariuszy, co do Waszej koleżanki, którą żeście przyjechały Pani z całej Polski bronić. Ja mam serdeczną prośbę…

Prowadzący: Przepraszam bardzo, ja się wtrącę – trzy koleżanki.

Marszałek: Trzy koleżanki… Ja mam serdeczną prośbę – w przypadku akurat Pani, która tutaj występowała nie byłoby problemu, gdyby nie to, że czas pracy… Bo wiemy, że personel medyczny w tej chwili w Polsce pracuje niejednokrotnie na kilku etatach, że te etaty się nałożyły… Ja bardzo proszę Panie pielęgniarki, żeby jeżeli nawet takie sytuacje występują, nie narażajcie zdrowia i życia pacjentów…

Prowadzący: Przepraszam bardzo, ale w tej chwili… Przepraszam bardzo, musiałem odebrać głos Panu Marszałkowi, ponieważ w tej chwili pielęgniarki i położne zostały posądzone o narażanie zdrowia i życia pacjentów.

Marszałek: Akurat ta sytuacja, która dotyczy w tej chwili Przemyśla, to jest nałożenie się czasu pracy. W tym samym czasie pracy Pani przełożona była w dwóch miejscach i dlatego sprawa trafiła również do… Dyrektor nie mógł inaczej zadziałać. Szanowni Państwo, ja już więcej nie będę po prostu odnosił się… Jako Zarząd przekażę tutaj na ręce Pań Przewodniczących oświadczenie, które zostało przygotowane przez Zarząd województwa podkarpackiego, opisujące tę sytuację i oczywiście bardzo prosimy o to, żebyśmy wrócili do rozmowy i dialogu. Sytuacja Szpitala Klinicznego nr 2 naprawdę była bardzo trudna. W 2015/16 roku ponad 150 milionów zobowiązań wymagalnych… zagrożona była wypłata pensji dla pracowników. W tej chwili ta sytuacja jest uporządkowana. Dziękuję bardzo.

Prowadzący: Drodzy Państwo, pozwolę sobie zabrać głos, ponieważ zabolała mnie niejedna rzecz, ale przede wszystkim zabolała mnie pewna rzecz w wypowiedzi Pana Marszałka, że pielęgniarki pracując na kilku etatach zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów.

Słuchajcie, ale nikt nie widzi sytuacji, że gdyby nie to, że pracujemy na dwóch, trzech etatach, to w tej chwili nie miałby się kto pacjentami zajmować. Nie ma szans.

Słuchajcie, faktycznie dochodzi do zagrożenia zdrowia i życia, ale nie tylko pacjentów, ale i personelu, ponieważ jeżeli dochodzi do sytuacji, gdzie są pojedyncze pielęgniarskie, albo podwójne dyżury na oddziałach, gdzie są ciężcy pacjenci, to jest w ogóle kpina z norm dźwigania, bo przede wszystkim w zawodzie są kobiety jednak i to kpina z praw pracownika i wmawianie, że to my zagrażamy zdrowiu i życiu pacjentów jest skrajną bezczelnością.

Powyższe wystąpienia miały miejsce na manifestacji pielęgniarek i położnych w Rzeszowie w dniu 18 stycznia 2020 roku


Zobacz także:

Pielęgniarz: najpierw było to 2031 PLN a teraz 2215. Dają po 1200. A "reszta moja".

Praca dla 8 pielęgniarek – do wyboru: etat 4 500 PLN, kontrakt na rok 7 900 PLN. Praca od 1 lutego.

Pielęgniarki. Co powiedziała pani Ptok w Rzeszowie? Komentarz redakcji portalu.Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze