Senat: dyskusja o maseczkach. Wiceminister: "Nie uchroni nas"!

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii


Maseczka – środek ochrony osobistej. Skuteczny? 

Posiedzenie senatu w dniu 27 lutego 2020 roku 

Senator Alicja Chybicka:

(…) Kolejna rzecz: maseczki. Te zwykłe maseczki chirurgiczne przepuszczają wirusy, generalnie rzecz biorąc, są do niczego. Jakie maseczki powinni mieć obywatele, jeżeli rzeczywiście chcą się uchronić przed wirusem? (…)

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska:

(…) Ciągle pojawia się aspekt tych maseczek. Szanowni Państwo, ja jako chirurg całe życie przepracowałem w maseczce chirurgicznej. Ta maseczka służy do tego, żebym to ja nie zakaził pola operacyjnego. Ja, potencjalny chory, jeżeli mam katar, jeżeli kicham, noszę maseczkę, żeby tego pola nie zakazić. Pacjent, który leży i jest operowany, nie ma maseczki. Dlatego sama maseczka, która w tej chwili jest tak popularna, nie uchroni nas przed zarażeniem koronawirusem. Podkreślam to, po raz którychś to mówię: nie uchroni. Jeżeli jesteśmy przeziębieni, mamy kaszel, kichamy, to zasłaniajmy usta. Jeżeli chcemy, żeby robiła to maseczka, to proszę bardzo, ale jeszcze raz powtarzam: nie uchroni nas ona od zakażenia czy to wirusem grypy, czy to koronawirusem. (…)

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor:

(…) Moje pierwsze pytanie: czy państwo ‒ bo wiem, że są sztaby kryzysowe, które wykupiły prawie wszystkie maseczki, te zaawansowane, nie z fizeliny, i dlatego nie są dostępne maseczki ani w aptekach, ani w sklepach BHP dla Polaków, którzy chcieliby te maseczki kupić ‒ współpracują z dyrektorami placówek lub z szefami SOR-ów w naszym kraju? (…)

Senator Barbara Zdrojewska:

(…) Druga kwestia to jest współpraca z samorządami. Ja dostaję sygnały z mojego miasta, że jeszcze nic takiego nie ma miejsca, że służby państwowe jeszcze nie współpracują w wystarczającym stopniu z samorządami na poziomie kuratoriów oświaty czy na poziomie różnych inspektoratów. Ale mam też pytanie. Chciałabym poprosić… Może powiem tak: dlaczego powstaje panika? No, m.in. dlatego, że ludzie słyszą, że maseczki są do niczego niepotrzebne, bo jak lekarz operuje – to pan minister powiedział – to zakłada maseczkę tylko po to, żeby nie zarazić pacjenta. (…)

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska: Nie zakazić pola operacyjnego.)

Tak, ale ludzie widzą karetki, które odwożą osoby, u których podejrzewa się zakażenie, widzą, że cała załoga jest ubrana z góry na dół w maski, kombinezony, rękawice itd. Taki Polak może wtedy pomyśleć: aha, czyli służba zdrowia jest zabezpieczona, sami się zabezpieczają, a nam mówią, że maseczki nic nie dają. I chodzi mi o to, że niedobre są tego typu…

Chciałabym zapytać pana ministra, dlaczego lekarze czy np. służby na lotniskach, niektóre służby, są w to wyposażone, podczas gdy ludziom się mówi, że to jest w ogóle niepotrzebne, że tylko osoby chore powinny coś takiego nosić, osoby, które mają jakieś objawy. (…)

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska:

(…) Dlaczego służby sanitarne są w maseczkach, a reszta nie? Proszę państwa, jeżeli jestem lekarzem, to mam na bieżąco kontakt z wieloma ludźmi, którzy są zakażeni. Nie mówimy tylko o koronawirusie, ale także o innych. Musimy bardzo chronić cały polski personel medyczny, bo jeżeli… Pamiętajmy, co się wydarzyło w Chinach, gdzie niestety wielu lekarzy zachorowało, a nawet zmarło. Powinniśmy więc tę służbę chronić. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia – to nie są nasze wytyczne – nie zalecają kategorycznie noszenia maseczki, takiej typowej, chirurgicznej, bo ona rzeczywiście nie chroni od zakażenia koronawirusem czy nawet wirusem grypy. Jadąc tutaj do państwa przez Warszawę, nie widziałem, żeby nasi obywatele w takich maseczkach chodzili, mimo że mówimy, że maseczki zniknęły ze sklepów. Czyli ktoś je kupił, ale właściwie nie są używane. (…)

źródło: stenogram z posiedzenia senatu

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Więcej o bezpieczeństwie pielęgniarki – koronawirus SARS-CoV-2…



Zobacz także:

Pielęgniarki – zasady izolacji pacjentów.

Pielęgniarki w grupie mają tę samą postawę. Wyrównano "kominy płacowe". 

Związek pielęgniarek: wynagrodzenie pielęgniarki to 3300 PLN.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze